آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233895
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1396 6:5
تعداد بازدید : 569

تکالیف دولت و قوه قضاییه در فضای مجازی روی زمین مانده است

نشست راهکارهای رفع موانع تولید کنندگان در فضای کسب و کار و تجارت در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی برگزار شد.
undefined
فارس- در این نشست سیدحسین میرشجاعیان معاون وزیر اقتصاد، نصیری اقدم، فولادگر کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس و سیاح مدیر کل دفتر کسب و کار مرکز پژوهش های مجلس حضور داشتند.
میرشجاعیان، معاون وزیر اقتصاد در این نشست گفت: هیچگاه نظام یکپارچه صدور مجوز در کشور وجود نداشته و دستگاه ها برای صدور مجوز دو به دو با هم صحبت می کنند در حالی که در دولت الکترونیک گفت وگوی دستگاه ها در یک شبکه چند وجهی صورت می گیرد.
وی افزود: بیش از 70 درصد استعلامات کشور حداکثر ازسوی 10 دستگاه انجام می شود.

تکالیف قانون تسهیل کسب و کار اجرا نشده است
حمیدرضا فولاگر، رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید در مجلس با بیان اینکه به تازگی تنقیح قوانین را جدی گرفته ایم، یادآور شد: کارخانه قانونگذاری در مجلس درست کرده بودیم و هر روز قانون تصویب می کنیم. در این 40 سال چقدر قوانین وضع کرده ایم.
وی افزود: اما در دوره دهم فعالیت مجلس تلاش داریم کمتر قانون بگذاریم و بیشتر نظارت کنیم. در حال حاضر در کشور قانون زیاد داریم و قصد داریم در جایی قانون گذاری کنیم که خلاء وجود دارد.
فولادگر با بیان اینکه عملا نهاد رگولاتوری در کشور وجود ندارد، گفت: تنها وزارت ارتباطات که آن هم به صورت جامع نیست نهادی در قالب رگولاتور دارد که تنها جایی است که مسوولیت رگولاتوری دارد. در حوزه های دیگر که نیاز زیادی وجود دارد، نفت، خدمات بهداشت، درمان و بیمه رگولاتوری وجود ندارد.
وی همچنین با بیان قانون تسهیل کسب و کار گفت: یکی از گزارش های کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی نظارت بر اجرای این قانون است که طبق گزارش این کمیسیون هنوز بیش از نیمی از تکالیف این قانون اجرا نشده است.
وی ادامه داد: همچنین این کمیسیون گزارشی از اینکه چرا با وجود حمایت از تولیدات داخل هنوز در بسیاری از حوزه ها واردات انجام می دهیم نیز تهیه کرده است.

تکالیفی که روی زمین مانده است
سید امیر سیاح، مدیر کل دفتر کسب و کار مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه هر کالایی بخواهد در ایران تولید شود باید مجوز بگیرد، گفت: در عمل فرآیند اخذ مجوز ازسوی مردم بسیار سخت و پیچیده است.
وی گفت: بارها گفته ام که درباره اقتصاد مقاومتی همایش برگزار نکنید مسوولان می آیند می ایستند ما را نصیحت می کنند در حالی که  تکالیفی دارند که اجرا نکرده اند به این ترتیب اگر مسوولان می آیند سوال جواب می دهند.
وی ادامه داد: هر کسی سیاست های اقتصاد مقاومتی را به نفع خود اجرا می کند به این معنا که کارهایی که قبلا انجام می دادند ادامه می دهند و برچسب اقتصاد مقاومتی به آن می زنند.
وی گفت: دولت و قوه قضاییه تکالیف متعددی در اقتصاد مقاومتی دارند که باید این تکالیف مطالبه شود.
وی با بیان اینکه قرار بود ستاد اجرایی اقتصاد مقاومتی جایی باشد که سه قوه در آن تصمیم بگیرند، گفت: هماهنگی سه قوه بسیار ضعیف است و قوه مجریه و قوه مقننه به مراتب وضع بهتری نسبت به قوه قضائیه دارند. به عنوان یک مسوول اعلام می کنم به شدت ارتباط با قوه قضائیه ضعیف است به طوری که 6 ماه پیش کمیته ای برای این موضوع تشکیل داد که با  عوض شدن دبیر کمیته همان کارها هم خوابید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :