آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 235162
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1396 9:30
تعداد بازدید : 649

از سال آینده هفته هوشمند تهران برگزار می‌شود

تدوین سند سیاست های تهران هوشمند

همایش تهران هوشمند 2018 با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و شهردار تهران برگزار شد.
undefined
فناوران - محمد جواد آذری جهرمی وزیر فاوا در این همایش گفت: امروز شهری داریم که با معضل جدی ترافیک، آلودگی و موضوعات اداری شکل گرفته به طوری که جامعه برای انجام امور اداری در شهرداری ها نیازمند به مراجعه حضوری است که اگر در آن شفافیت ایجاد نشود به صورت بالقوه آمادگی فساد دارند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز نیاز به شاخص گذاری و شفاف سازی داریم، گفت: شرط لازم سپردن امور به جوانان است و امروز در سازمان فناوری اطلاعات شهرداری این اتفاق افتاده است اما شرط کافی آن اعلام شاخص هاست که مثلا بگوییم امروز میزان معطلی در ترافیک و صف های اداری در شهرداری ها، آلودگی و میزان پخش گاز کربنیک و پارکینگ چقدر است و با توسعه شهر هوشمند می خواهیم به کجا برسیم.
آذری جهرمی گفت: شهرداری تهران با توجه به وسعت شهر و حجم و گستردگی مشکلات و موضوعات می تواند پدر شهرداری های دیگر باشد و در جلسه قبلی با شهردار تهران و رییس سازمان مناطق آزاد مقرر شد فاز مطالعاتی شهر هوشمند به صورت پایلوت در یکی از مناطق آزاد اجرا شود.
وی افزود: شهرهای مشهد، شیراز و یزد هم به دنبال شهر هوشمند هستند و خوب است مجمعی برای شهرداری های مراکز استان ها باشد تا شاخص های واحدی تدوین شود.
آذری یکی از معضلات امروزه توسعه زیرساخت ها را مشکلات اپراتورها با شهرداری ها اعلام کرد و ادامه داد: نتیجه این است که در متروها که روزانه جمعیت زیادی را جابه جا می کنند، یک اپراتور تلفن همراه در مترو آنتن می دهد و دیگری نمی دهد و مردم محروم می شوند که بخشی از آن به مدیریت ما برمی گردد و بخش دیگری به تعاملات با مدیریت شهری مرتبط است.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه باید بتوانیم با تعامل با شهرداری ها تغییرات جدی در زندگی مردم به واسطه مدل همکاری ایجاد کنیم، گفت: البته نباید از تبلیغات غافل ماند چراکه من با وجود فعالیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از مصادیق شهر هوشمند فقط سرویس ۱۳۷ را می شناسم که لازم است خدمات شهری ایجاد کرده را تبلیغ کنیم و توجه داشته باشیم به این نکته که یکی از مولفه های شهر هوشمند، شهروند هوشمند است که باید وی را آگاه کنیم.

 شهر هوشمند در برنامه شورای شهر
محمد علی نجفی شهردار تهران نیز در این همایش گفت: شهر هوشمند در برنامه ای که با تشکیل شورای شهر جدید و مسوولیت بنده در شهرداری تهران به صورت جدی مطرح شده، به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای برنامه پنج ساله سوم مورد هدف قرار می گیرد اما باید در نظر داشت که دستیابی به شهر هوشمند مستلزم شرایط و اجرای تمهیدات خاصی است؛ شروع این کار هم نیاز به یک عزم ملی برای اجرای این برنامه ها دارد، در غیر این صورت شهرداری تهران به تنهایی نخواهد توانست از عهده اجرای این مگاپروژه و برنامه وسیع بر آید.
به گفته نجفی در ماه های گذشته شرایط عمومی کشور برای حرکت به سمت شهر هوشمند مهیا شده و با هماهنگی ایجاد شده در شهرداری ها و به خصوص شهرداری تهران با دستگاه اجرایی و قوای مقننه و قضایی، تعامل و گفت و گوی های مثبت و وحدت آفرینی بین دستگاه ها انجام شده که این امر شرایط را برای اجرای این امر به شدت مهیا کرده است.
شهردار تهران ابراز امیدواری کرد در انتهای فعالیت این دوره از شورای شهر و دولت، موضوع شهر هوشمند به عنوان یک نقطه بسیار روشن در کارنامه عملکرد و به عنوان یک خدمت موثر و ماندگار به مردم شهرهای بزرگ و به خصوص تهران مطرح شود.
نجفی افزود: باید برنامه هایی برای درگیر کردن عموم مردم در پروژه های شهر هوشمند داشته باشیم که یکی از الزامات این امر، دسترسی به اینترنت پرسرعت توسط عامه مردم است؛ در این مسیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اهتمام دارند تا هر چه زودتر برنامه های مورد نظر را برای دسترسی به اینترنت پرسرعت اجرایی کنند.

ضرورت مشارکت مردم در اجرای پروژه های شهر هوشمند
شهردار تهران گفت: هم اکنون تهران دارای نقشه های سه بعدی است و با کاری که در طول چند ماه اخیر انجام شده و در یکی دو ماه آینده تکمیل می شود، تهران تنها شهر ایران خواهد بود که نقشه های سه بعدی کاملی برای آن آماده می شود. این اقدام پلات فرم خوبی در اختیار ما می گذارد تا با قرار دادن داده های دستگاه های مختلف روی آن بتوانیم، بخشی از تجزیه و تحلیل های مورد نیاز برای شهر هوشمند را انجام دهیم تا یکسری از خدمات جدید را در این فاصله زمانی کوتاه در سال 97 به شهروندان عرضه کنیم. وی در ادامه با بیان ضرورت مشارکت و حضور موثر مردم برای اجرای پروژه های شهر هوشمند گفت: ایجاد زیرساخت های فناورانه برای ایجاد شهر هوشمند لازم و ضروری است اما کافی نخواهد بود؛ کفایت این امر به آن بر می گردد که مردم نسبت به این پروژه ها آگاه و آشنا شده و در آنها دخیل و شریک شوند.

 تنظیم سند سیاست های شهرهوشمند
به گفته نجفی هم اکنون مقدمات حرکت به سمت شهر هوشمند آغاز شده و فاز صفر این طرح به انجام رسیده است؛ به نحوی که برنامه هایی با عنوان سند سیاست های شهر هوشند تنظیم شده که در اختیار متخصصان و صاحبنظران قرار می گیرد و در کنار آن نیز شورای راهبردی شهر هوشمند، برنامه های خود را با دبیرخانه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران آغاز کرده است.
وی درباره تعامل های صورت گرفته با دستگاه های مختلف کشور و همچنین مذاکرات انجام شده با شرکت های بزرگ داخلی و خارجی گفت: امیدواریم این برنامه که از نظر شهرداری تهران یک برنامه جدی، موثر و تعیین کننده در سرنوشت آینده تهران است، به خوبی و با کمک همه کسانی که می توانند نقشی در اجرای آن داشته باشند، پیش رود و این برنامه به آفرینش زیست بوم نوآوری و خلاقیت در تهران بیانجامد.
شهردار تهران ادامه داد: ما در شهرداری تهران این کار را عمدتا بر دوش جوانان گذاشتیم، از انتخاب رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری که فرد جوانی است تا بسیاری از دوستان، همکاران و فعالان دیگری که دعوت به همکاری کردیم. بنابر این اساس برنامه حرکت به سمت شهر هوشمند استفاده از جوانان پرشور، نشاط و با استعدادی است که در تهران زیاد داریم.
وی ابراز امیدواری کرد که در سال آینده در کنار برگزاری همایش و نمایشگاه شهر هوشمند، یک هفته هوشمند Smart Week نیز در تهران برگزار شود تا در آن هفته مجموعه ای از فعالیت های مختلف در بخش خصوصی، عمومی و تلاش های عمومی برای فرهنگ سازی در سطح شهر تهران مورد عرضه و بحث و گفت و گو قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :