آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236081
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1396 10:27
تعداد بازدید : 871

هشدار پلیس فتا درباره کلاهبرداری های نوروزی

رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: با توجه به اینکه در آستانه عید نوروز و افزایش خرید های نوروزی هستیم اغلب سایت های فروشگاهی و حراجی های آنلاین اقدام به تبلیغات گسترده کرده و اجناس خود را با تخیفات قابل توجهی ارایه می کنند که ممکن است برخی از افراد سود جو با سوءاستفاده از اعتماد هموطنان اقدام به کلاهبرداری از آنان کنند.
undefined
پلیس فتا - مهدی شکیب ادامه داد: متاسفانه برخی از پیام ها و آگهی های منتشر شده در شبکههای اجتماعی خلاف واقع بوده و صرفا با هدف کلاهبرداری از شهروندان طراحی شده و خریداران در صورت پرداخت بهای کالا مورد نظر، یا به کالای خود نمی رسند و یا کالای تحویلی به آنها تقلبی و متفاوت با کالای انتخابی است.
وی با بیان این نکته که برخی از پیغام های تبلیغاتی منتشر شده در شبکه های اجتماعی برای کالاهای خاص و ممنوعه است، گفت: معمولاً در این گونه آگهی ها، شماره تلفن های ارایه شده جعلی بوده که بعد از پیگیری مشخص می شود این شماره ها متعلق به فردی غیر است.
شکیب تاکید کرد: هموطنان گرامی باید نسبت به آگهی های منتشره دقت بیشتری داشته و با حساسیت نسبت به سایت فروشگاهی، از فروشگاه های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی خرید کنند چرا که فروشگاه های دارای ENAMAD نه تنها تحت نظارت هستند، بلکه ملزم به رعایت قوانین نیز هستند.  
رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری افزود: یکی از مهمترین شگردهای مجرمانه ای که در فروشگاه ها و حراجی های آنلاین صورت می گیرد، جعل و شبیه سازی درگاه های بانکی است که در اصطلاح به آن فیشینگ گفته می شود. بدین صورت که با ایجاد صفحاتی کاملاً مشابه با درگاه بانکی، اعتماد کاربر را مبنی بر ورود اطلاعات بانکی جلب کرده و شماره کارت، رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضاء کارت بانکی را به سرقت برده و در فرصتی مناسب اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب بانکی قربانی می کنند.
شکیب با بیان این که تنها تفاوت سایت های اصلی با سایت های جعلی و فیشینگ شده در آدرس سایت است، افزود: آدرس این گونه سایت ها دارای تفاوتی بسیار ناچیز همانند کم و زیاد یا جابجا کردن حروف، حذف یا افزودن کارکترهایی همچون(–)،(_)،(.) و غیره است، بنابراین همواره باید سعی شود آدرس را خود کاربر تایپ کرده و از رفتن به لینک هایی که در کانال ها، گروه ها و شبکه های اجتماعی ارایه می شود خودداری کنند.
وی ادامه داد: یک دیگر از نکاتی که کاربران بعد از چک کردن نماد اعتماد الکترونیکی فروشگاه های مجازی، باید دقت کنند تا در دام فیشرها نیفتد، آدرس درگاه بانکی حتما باید HTTPS باشد، لذا درگاه هایی که از HTTP استفاده می کنند نامعتبر و جعلی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :