آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237178
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1397 10:9
تعداد بازدید : 598

آیا دستگاه های هوشمند هم افسرده می شوند؟

پیشرفت های اخیر هوش مصنوعی پرسش های جدیدی را در محافل علمی مطرح کرده است که یکی از آنها این است که آیا دستگاه های هوشمند هم افسرده می شوند؟
undefined
ایتنا-  اگر چه هوش مصنوعی نوعی فناوری است که ماشین ها با استفاده از آن می توانند رفتارهای انسان گونه از خود بروز دهند، ولی سوالی که مطرح می شود این است که آیا دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی می توانند احساسات را درک کنند؟ آیا این احتمال وجود دارد که دستگاه های هوشمند «افسرده» شوند؟ به عبارت دیگر آیا ممکن است این ماشین ها نیز همانند انسان ها به اختلالات روانی مبتلا شوند و شرایطی همچون افسردگی یا توهم را تجربه کنند؟ یک عصب شناس به نام زکری ماینن (Zachary Mainen) در گفت وگو با سایت Science Magazine گفت که بر این باور است که یک ماشین هوشمند می تواند به برخی از مشکلات روانی انسان ها دچار شود. 
وی با بیان اینکه به نظر می رسد افسردگی و توهم به یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین (Serotonin) بستگی دارد، گفت: اگر سروتونین بتواند به حل مشکلات عمومی در سیستم های هوشمند کمک کند، به دنبال آن احتمال اینکه ماشین ها عملکردی مشابه انسان ها از خود نشان دهند، وجود دارد. وی در پاسخ به این سوال که سروتونین چگونه به ما کمک می کند که فکر کنیم گفت: سروتونین یک نوع تعدیل کننده است که پیام خود را به سرعت به بخش بزرگی از مغز ارسال می کند. در رویکردهای محاسباتی به علوم عصب شناسی ما تعدیل کننده های دیگری به عنوان کنترل کننده داریم که مشابه آن را در هوش مصنوعی شاهد هستیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :