آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237927
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1397 10:16
تعداد بازدید : 510

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

نمونه آزمایشی ارز دیجیتال ملی آماده شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که مدل آزمایشی ارز دیجیتال آماده شده است.
undefined
فناوران - اسفند ماه سال گذشته بود که وزیر ارتباطات به پست بانک ماموریت داد تا «زیست بوم ارزهای دیجیتالی در کشور» را طراحی و راه اندازی کند.
شنیده های خبرنگار ما حاکی از آن است که این نمونه اولیه، تست های فنی و امنیتی را در شرایط آزمایشگاهی بهره برداری 24 هزار کاربر، با موفقیت پشت سر گذاشته است. با این حال مرجع تصمیم گیری درباره ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است و درنتیجه انتشار ارز دیجیتال بومی، وابسته به تصمیم این نهاد است.
به گزارش وزارت فاوا روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین است، گفت: در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد و به همین دلیل باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.
محمدجواد آذری جهرمی درباره مصوبه اخیر بانک مرکزی پیرامون ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال گفت: مصوبه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار اصلی پول و مالی کشور درباره ارزهای رمزنگاری شده مثل بیت کوین که به بانک ها و صرافی ها اعلام کرده که استفاده از آنها ممنوع است، بدین منظور نیست که بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت دارد.
وی با بیان پروژه مشترکی که در این زمینه با حضور پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک ایران در جریان است، افزود: در جلسه مشترک هفته گذشته که برای بررسی میزان پیشرفت این پروژه برگزار شده بود، اعلام کردند که مدل آزمایشی آماده شده است.
آذری با بیان اینکه نتیجه تحقیق باید به سوالاتی در بخش های مختلف تبدیل بشود تا در حالت های مختلف به مدل برسیم که بعد از آن پیاده سازی شود گفت: در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد چراکه پیکره آینده دنیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین است و به همین دلیل باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.
وی گفت: نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوعات اینچنینی است که بر همین اساس تصمیم گرفتند تا خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند، چراکه بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چارچوب و پیکره اینترنت دنیا مبتنی بر بلاک چین خواهد بود.
آذری مهارت آموزی در عرصه ICT را یکی از شاخص های رتبه بندی کشورهای دنیا دانست و گفت: در کشور ما سواد آکادمیک دانشجویان خوب است اما سواد عملی فارغ التحصیلان و کسانی که وارد بازار کار می شوند، خوب نیست لذا طرحی در این مورد در ذیل برنامه های خود داریم که رییس دانشکده پست و مخابرات مجری آن است برای توسعه آموزش عملیاتی و استفاده از فناوری ها تفاهمنامه هایی را با ادارات کل کار استان ها، استانداری ها و ادارات کل ICT استان های سراسر کشور امضا شده و بودجه خوبی نیز به آن اختصاص دادیم.براساس این گزارش چندی پیش بانک مرکزی خرید و فروش بیت کوین از سوی صرافی ها را ممنوع اعلام کرد. این درحالی است که بانک مرکزی درباره خرید و فروش بیت کوین از سوی مردم و استفاده از آن تاکنون به ارایه هشدار و توصیه بسنده کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :