آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 239851
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1397 10:12
تعداد بازدید : 1513

همکاران سیستم سر در ابر و پا روی زمین

ایمان بیک- مجمع عمومی شرکت همکاران سیستم و ارایه آمار عملکرد این شرکت در سال 96 هر انسان منصفی را به تحسین وا می دارد. این شرکت در سال بد اقتصاد ایران، با نشانه گیری مناسب هدف ها و برنامه ریزی برای دستیابی به آنها، که نمایانگر سیستم مدیریتی روزآمد و آینده نگر این شرکت بزرگ است، موفق به ارایه عملکردی فراتر از پیش بینی ها شده است.

Imanbaik1@
روزگاری به نظر می رسید که بزرگی بدنه، سن بالای مدیریت (که در موارد مشابه اثر نامناسب آن دیده شده بود) و اتکا به یک محصول خاص، می تواند رفته رفته همکاران سیستم را از مسیر رشد خارج کند. اما همکاران سیستم نشان داد که به خوبی نقاط ضعف و قوت خود را می شناسد و بر پایه همین دانسته ها بازارهای فعالیت اش را شناسایی کرده است؛ دانشی عمیق از بازار که در آمارهای خیره کننده عملکردش جلوه گر شده است.
حالا ما با شرکتی طرفیم که در حوزه نرم افزارهای سازمانی و ERP یکه تاز و پیشگام بازار است؛ شرکتی که روزگاری روی زمین، سازمان ها را یکی یکی فتح کرده بود و امروز از فراز ابرها، تسلطی بی بدیل بر بازار دارد و جالب اینکه عمده این موفقیت ها را با دوری جستن از روابط مسموم مرسوم و با اتکا به دانش فنی و مدیریتی و مرغوبیت کالا و خدمات به دست آورده  است. 
اما یک نکته همچنان برای ما سوال و حسرت است. 
طبیعی است که علاقه داشته باشیم در ایران هم، شرکتی با چنین پایگاه مشتری وسیعی، کم کم سر از بخش های دیگر صنعت دربیاورد و فرایند بهره گیری یا تحقیق و توسعه مرتبط با ترندهای فناوری را در آن ببینیم. چه اشکال دارد ما هم یک یاندکس یا بایدو ایرانی داشته باشیم؟ 
این که چرا همکاران سیستم هنوز برای بازار چند صد میلیونی منطقه و 80 میلیون کاربر نهایی ایرانی برنامه ای موفق به اجرا نگذاشته، اینکه چرا از سرمایه گذاری این شرکت روی ترندهایی همچون داده های کلان، هوش مصنوعیی و یادگیری ماشین کمتر می شنویم و اینکه چرا سرمایه گذاری اش در استارت آپ ها فقط به دلینو منحصر شده، سوال هایی است که همکاران سیستم می تواند در این زمینه ها روشنگری کند و بگوید که آیا فرا رفتن از زمین محکمی که در زیر پای خود احساس می کند و پا نهادن به دنیای استارت آپ ها و فناوری های نو در کشور ما، آیا درون خود مایه هایی از احتیاط و ترس از روابط غیر شفاف دارد یا صرفا علاقه همکاران به ماندن در منطقه امن، جلوی این پیشروی ها را سد کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :