آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240107
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1397 8:11
تعداد بازدید : 5230

وزیر ارتباطات:

بازار ICT ایران 35 هزار میلیارد تومان ارزش دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پرداخت.

ایلنا- محمد جواد آذری جهرمی در این جلسه با بیان اینکه کشور با دو ابرچالش محدودیت منابع و اشتغال روبه رو است، گفت: در طرح ثبت تلفن همراه به عنوان یکی از زیر پروژه های دولت الکترونیکی با سه ماه کار فشرده به اندازه یک سوم بازاری که در طی سال ها سرمایه گذاری به وجود آمده، درآمد برای دولت ایجاد شد.
وی گفت: هزینه در عرصه دانشگاهی نوعی سرمایه گذاری است، چرا که بعدا چند برابر این هزینه ها به جامعه باز می گردد و هر مجموعه ای که در این عرصه پا بگیرد، در رشد و ترقی کشور موثر است.
وی با بیان اینکه با تغییر دولت ها نقش و اثر مجموعه های دانشگاهی قابل جعل و تکذیب شدن نیست و فقط ممکن است اولویت ها جابه جا شود، افزود: جامعه ما با دو ابر چالش محدودیت منابع و اشتغال روبه روست.
آذری جهرمی با بیان اینکه بیشترین میزان بیکاری در کشور در میان قشر تحصیلکرده وجود دارد، گفت: باتوجه به شرایط بین المللی پیش بینی می شود با محدودیت های جدی تر روبه رو شویم که راه حل آن بهره وری است.
وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین کاربردهای فناوری اطلاعات افزایش بهره وری در همه حوزه هاست، گفت: با سرمایه گذاری هایی که از ابتدا تاکنون در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته است، بازاری به ارزش 35 هزار میلیارد تومان ایجاد شده است که از این میزان پنج هزار میلیارد تومان به خزانه دولت تزریق می شود که یکی از منابع بودجه دولت به حساب می آید.
وی با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه این بازار با رشد 2/5 برابری باید به بیش از 100هزار میلیارد تومان برسد گفت: فقط با اجرای طرح ثبت گوشی های همراه به عنوان یک زیر پروژه دولت الکترونیکی با ارتباط سه دستگاه وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و گمرک کشور بیش از 1600 میلیارد تومان در سال پرداختی به خزانه دولت بالا رفت.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه تحول دیجیتال مبتنی بر فناوری است، گفت: نخستین نشانه تحول دیجیتال در حوزه اقتصادی است اما آثار آن در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز رخ می دهد که اگر به ظرفیت تحول دیجیتال در کشور اعتماد کنیم و با نگرانی های فرهنگی با پیشرفت ها و دستاوردها مخالفت نکنیم، قطعا اثر بی نظیری در کشور می گذارد.
وی با بیان آماده شدن طرحی با همکاری شش دستگاه دولتی افزود: با همکاری وزارت ارتباطات، کار، صنعت، علوم و سازمان امور استخدامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح کارآفرین آماده شد که اکنون به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است.
آذری جهرمی با بیان اینکه یکی از مفاهیم موجود در این طرح پارک اقتصاد دیجیتال است گفت: این پارک محیطی را برای ایجاد ظرفیت در مجموعه های فعال ایجاد می کند تا از مراحل رشد آنها حمایت شود.
وی با بیان اینکه حمایت های در نظر گرفته شده در این طرح شامل حمایت های بیمه ای، اعطای تسهیلات حمایتی، در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی و تامین منابع مالی ارزان قیمت می شود، گفت: اثر مهم تحول دیجیتال ایجاد رفاه در زندگی مردم است که با ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی به دست می آید.

 نظر وزیر فاوا درباره اینترنت خبرنگاران
آذری همچنین درباره اینکه گفته شده بود ارایه اینترنت بدون فیلتر به خبرنگاران به طور یکسان صورت می گیرد اما درخصوص همین تعدادی هم که داده شده بین شان تبعیض هایی وجود دارد، گفت: این انتقاد وارد است، باید در این حوزه عدالت یکسان باشد.
وی افزود: به یاد داشته باشید متولی این امر ما نیستیم، ارسال لیست ها بر عهده وزارت ارشاد است. همه گروه ها باید عادلانه از این ظرفیت استفاده کنند.
وی با بیان اینکه برخی عنوان می کنند دادن اینترنت بدون فیلتر به یک قشر خاص تبعیض است، گفت: برخی از افراد اعتراض داشتند و بیان کرده اند که این امر مخالف حقوق شهروندی است و این نوع خدمات باید در دسترس همگان باشد، ضمن احترام به دیدگاهشان به نظر می رسد که ارایه و اختصاص هر ابزاری برای گروه های مختلف رویکردهای خودش را دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این اعتراضات را به دیده منت می پذیریم، گفت: از روز اولی که مسوولیت پذیرفتم احساسم بر این بود که نه به عنوان تبعیض بلکه به عنوان یک ابزار ضروری و لازم خبرنگاران نیاز به اینترنت بدون فیلتر دارند.
وی گفت: نمی شود به خبرنگار گفت خبر تهیه کن، در عرصه خبری فعالیت داشته باش اما محدودش کنی! ما این وعده را داده بودیم و به لحاظ قانونی هم آن را پیگیری کردیم.
آذری گفت: مرجع تشخیص اینکه کدام خبرنگار می تواند اینترنت بدون فیلتر دریافت کند و کدام خبرنگار نمی تواند دریافت کننده این خدمات باشد وزارت ارتباطات نیست، بلکه متولی امر وزارت ارشاد است.
وی گفت: محدودیتی روی تعداد خبرنگاران نداریم. ارشاد لیست ها را به ما بدهد انشاالله به همه این خدمات را می دهیم.
وزیر ارتباطات درباره آخرین وضعیت ارز دیجیتال ملی و ارایه آن گفت: آخرین وضعیت گزارش پست بانک را ندارم به محض به دست آوردن اطلاعات دقیق آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :