آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240445
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1397 9:8
تعداد بازدید : 240

وزیر راه و شهرسازی:

برخی دستگاه ها اطلاعات فروشی می کنند!

وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر نظام تولید و انتشار آمار با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور مغایرت دارد و برخی دستگاه ها همچنان برای اطلاعات در اختیار خود، قیمت می گذارند.

وزارت راه و شهرسازی- عباس آخوندی در چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه ما همواره در این وزارت بر دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات تاکید کرده و آن را در دستور کار دستگاه های ذی ربط قرار دادیم تا هر گونه اطلاعات به محض تولید در اختیار مردم قرار گیرد گفت: ما همواره تلاش کردیم تا در این زمینه جزو اولین وزارت خانه ها باشیم که فکر می کنم در این زمینه تاکنون نسبت به سایر بخش ها پیشتاز بوده ایم، درحقیقت وزارت راه و شهرسازی با اصل تولید اطلاعات و ارایه آن به مرکز آمار هیچ گونه مشکلی نداشته و حتی اعتقاد به ضروری بودن آن دارد.
وی با بیان اینکه قطعا اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر اطلاعات خواهد بود گفت: به اعتقاد من وقتی ما از تفاوت بین ماهیت اقتصاد جدید و قدیمی صحبت می کنیم بدان معناست که باید اقتصاد جدید را به جای سرمایه فیزیکی مبتنی بر اطلاعات بنا کنیم، امری که می تواند در ادامه به ایجاد کسب و کارهای نوپا بیانجامد.
به گفته آخوندی اگر مردم به اطلاعات دست پیدا کرده و از آن ها مطلع شوند قطعا می توانند راه حل ها و راهکارهایی را پیدا کنند که شاید یک سیستم اداری قادر به انجام آن نباشد.
این مقام مسئول با بیان این مطلب که دسترسی آزاد به اطلاعات مقدمه ای برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا است گفت: به اعتقاد من جامعه باید راه حل مناسب در امور اقتصادی را ارایه دهد و دولت به دنبال آن برود چراکه قطعا بهتر از سیستم اداری می تواند این کار را انجام دهد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر نظام تولید و انتشار آمار با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور مغایرت دارد گفت: مشکل ما آنجاست که سیستم همچنان بر انگاره قبلی باقی مانده و برای اطلاعات قیمت می گذارد در حالی که این اطلاعات جزو کالای عمومی محسوب شده و باید در اختیار همگان قرار گیرد.
وی در این باره ادامه داد: ما این اقدام را از وزارتخانه شروع کردیم به گونه ای که در حال حاضر تمامی اطلاعات هواشناسی کاربردی به طور رایگان در اختیار همگان قرار می گیرد این در حالی است که هنوز برخی سازمان ها این اطلاعات را ابزار کار خود حساب کرده و آن را برای تامین بخشی از منابع خود به کار می گیرند.
آخوندی با بیان اینکه قطعا برای تحقق اهداف، اجرایی شدن این مساله امری ضروری است گفت: از آنجایی که درآمد حاصل از فروش اطلاعات رقم جدی برای دستگاه ها محسوب نمی شود به نظرم اصلاح آن نیز کار ساده ای خواهد بود، این اقدام تنها مانع بزرگی برای مراکز دانشی و استارت آپ ها محسوب می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :