آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242455
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1397 10:44
تعداد بازدید : 532

در نامه‌ای به کمیسیون بورس و ارواق بهادار آمریکا اعلام شد

گلایه اپل از جنگ تعرفه ای آمریکا و چین

چند روز پیش تنش های تجاری میان آمریکا و چین به اوج رسید و چین اعلام کرد که در صورت اجرایی شدن سخنان دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، مبنی بر تعیین تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی جدید روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین، این کشور نیز روی کالاهای وارداتی از آمریکا ۶۰ میلیارد یورو تعرفه جدید وضع می کند. در همین راستا اپل هشدار داده است که این جنگ تعرفه ای میان چین و آمریکا بیش از هر کس دیگری به ضرر مصرف کنندگان خواهد بود.

فناوران- اپل با ارایه یک گزارش رسمی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، آثار زیان بار این جنگ تعرفه ای را اتفاقی منفی برای کسب وکار خود دانست و گفت که اعمال تعرفه های سنگین وارداتی توسط هر یک از این دو کشور علیه دیگری می تواند پیشرفت این شرکت را متوقف کند. 
اپل در این گزارش گفته است که تعرفه های گمرکی بالاتر هزینه تولید محصولات، قطعات و مواد اولیه را بالا خواهد برد. آنطور که این شرکت می گوید، این افزایش هزینه ها تاثیر منفی قابل توجهی بر سود ناخالصش خواهد داشت و در رقابتی بودن محصولات آنها و همچنین پاسخ به تقاضای مشتریان تاثیر خواهد گذاشت. 
اپل در گزارش خود مفصل به این موضوع پرداخته و نوشته است: 
بالا گرفتن اختلافات تجاری بین المللی می تواند منجر به اعمال تعرفه های گمرکی یا در دستور قرار گرفتن سایر اقدامات حمایت گرایانه ای شود که بی شک برای این شرکت گران تمام خواهد شد. وضع تعرفه های بالاتر افزایش هزینه تولید محصولات، قطعات و مواد اولیه را در پی خواهد داشت. این هزینه های مازاد هم می توانند به نوبه خود بر سود ناخالص حاصل از فروش محصولات تأثیر منفی بگذارند.
تعرفه ها همچنین باعث بالا رفتن بهای تمام شده محصولات برای مشتریان می شوند و این امر، رقابت پذیری و تقاضای مصرف آنها را کمتر می کند. از طرف دیگر، کشورها ممکن است دست به اتخاذ سیاست های حمایت گرایانه دیگری بزنند که باز هم توانایی اپل را برای عرضه محصولات و خدمات خود تحت الشعاع قرار خواهد داد. دست آخر، بلاتکلیفی سیاسی از سرانجام اختلافات تجاری و اقدامات تلافی جویانه کشورها علیه یکدیگر می توانند منجر به کاهش اعتماد و هزینه کرد مصرف کنندگان شود و این امر بیش از هر چیز، کسب وکار این شرکت را مختل می کند.

 کشمکش ها بالا می گیرد
وزارت دارایی چین ترامپ را متهم کرده است که با تعیین ۲۵ درصد تعرفه گمرکی جدید روی کالاهای وارداتی از چین به اقتصاد جهانی ضربه می زند. این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: چین مجبور شده است نسبت به این اقدام آمریکا واکنشی مشابه نشان دهد. 
دولت چین روز چهارشنبه ۱ اوت (۱۰ مرداد) نیز به ترامپ در مورد شعله ور کردن این منازعه هشدار داده بود. گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در پکن در این باره به خبرنگاران گفته بود: اگر ایالات متحده آمریکا یک قدم بیشتر بردارد، چین حتما پاسخ خواهد داد. 
او افزوده بود: فشار و باج گیری ایالات متحده آمریکا عمل نخواهد کرد. شوانگ یادآور شده بود که چین از حقوق مشروع و مصالح خود دفاع خواهد کرد. 
آمریکا چین را به تجارت نامنضفانه متهم می کند
اداره آمار آمریکا اعلام کرده است که این کشور در سال گذشته بیش از ۵۰۵ میلیارد دلار از چین کالا وارد و کمتر از ۱۳۰ میلیارد دلار به چین کالا صادر کرده است. طبق این رقم کسری تبادلات تجاری بین دو کشور چیزی حدود ۳۷۵ میلیارد دلار است.
ترامپ بر این باور است که آمریکا در چندین جبهه از جمله در سیاست تجاری و پولی مورد سواستفاده قرارگرفته است. بنابراین افزایش تعرفه گمرکی از نقطه نظر ترامپ اقدام موجهی است. او همچنین چین را به سرقت مالکیت معنوی کالاهای آمریکایی متهم کرده است.
سارا هاکبی ساندرز، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، اعلام کرده است که مقامات چین باید در ازای اقدام متقابل گمرکی علیه آمریکا، بپذیرند که کسری در تبادلات تجاری با آمریکا که مدت هاست ادامه دارد، غیرمنصفانه است.

 بازار رقابت تعرفه ای میان آمریکا و چین
دولت آمریکا در ششم ژوئیه سال جاری روی ۳۴ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین ۲۵ درصد تعرفه گمرکی اعمال کرد. تعرفه روی ۱۶ میلیارد دلار کالاهای دیگر وارداتی از چین نیز در دست بررسی است. ترامپ همچنین تهدید کرده که روی ۵۰۰ میلیارد دلار محصولات وارداتی چین تعرفه گمرکی اعمال خواهد کرد که معادل مجموع واردات آمریکا از جمهوری خلق چین می شود.
رهبری چین نیز اعلام کرده که این کشور می تواند در آینده خریداری از کالاهای آمریکایی را به شدت افزایش دهد و به این ترتیب موازنه صادرات و واردات خود را با آمریکا کاهش دهد. رهبری چین اما در ادامه گفته است که حاضر نیست به توسعه فناوری در این کشور پایان دهد.
با این حال به نظر می رسد که با آغاز دور چهارم جنگ تعرفه ای، ساعت هوشمند اپل بیش از هر محصول دیگری تحت تاثیر قرار بگیرد. با این حال، اپل تاکنون اطلاعات دقیق تری در مورد اینکه چگونه تعرفه ها بر قیمت این محصول تاثیر می گذارد، اظهار نظری نکرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :