آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 243493
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1397 9:1
تعداد بازدید : 730

مالیات برخی اصناف 4 تا 5 برابر می‌شود

اخذ مالیات کارت خوان های بانکی از سال ۹۸

طبق اعلام سازمان مالیاتی، از سال آینده کارت خوان های بانکی مشمول مالیات می شوند که با اجرایی شدن آن مالیات برخی اصناف ۴ تا ۵ برابر خواهد شد.
undefined
اقتصادآنلاین- سیدکامل تقوی نژاد، رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با همکاری سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات چارچوبی ایجاد می شود تا از سال آینده کارت خوان های بانکی فعال در داخل و خارج کشور مالیات پرداخت کنند. با توجه به نیاز به ساماندهی وضعیت مالیاتی دستگاه های کارت خوان بانکی و به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش تراکنش های مشکوک بانکی قرار است سیستم مشخص و نرم افزاری برای کارت خوان های بانکی ایجاد و ارائه شود. 
وی افزود: در حال حاضر در قانون الزامی برای وجود دستگاه POS در اصناف، فروشندگان و مطب پزشکان وجود ندارد؛ اما با توجه به حساسیت ایجادشده درزمینه ضرورت وجود دستگاه کارت خوان از مردم درخواست شد تا درصورتی که مواردی ازجمله عدم ارائه دستگاه POS و دریافت مبالغ به صورت نقدی آن هم مبالغ زیاد به خصوص در مراکز درمانی وجود دارند را اطلاع دهند تا این دسته از شکایت ها پیگیری شود.
به گفته تقوی نژاد، دستگاه کارت خوان به شرکت شاپرک وPSP ها ارتباط دارد و سازمان امور مالیاتی متولی آن نیست، اما برخی افراد با دریافت وجوه نقدی و عدم ارائه کارت خوان درآمدهای مالیاتی خود را به درستی اظهار نمی کنند و همین موضوع باعث شده تا فرار مالیاتی و کم اظهاری وجود داشته باشد که هم افزایی برای جلوگیری از این موضوع انجام شده است. 
وی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده و ضرورت پوشش برخی از اصناف به عنوان اصناف دارای اولویت در طرح، ۷ صنف خاص ازجمله رستوران ها در اولویت طرح دریافت مالیات از کارت خوان های بانکی قرارگرفته اند و این طرح از سال ۹۸ عملیاتی خواهد شد و هم اکنون زیرساخت های این طرح با همکاری برخی دیگر نهادها در حال آماده سازی برای اجرای موفق از سال آینده است. 
به گفته وی، با انجام فرآیندهای مربوط به دریافت مالیات از دستگاه های کارت خوان بانکی تا پایان سال جاری از اصناف مذکور ۴ تا ۵ برابر مالیات به حق دریافت خواهد شد و از فرار مالیاتی در این حوزه جلوگیری می شود. چراکه بسیاری از اصناف درآمدهای کارت خوان خود را اظهار نمی کردند و از طرفی دیگر صرفاً به صورت نقدی فروش داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :