آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 246322
تاریخ انتشار : 14 مهر 1397 11:14
تعداد بازدید : 350

در صورت فروش ارزهای خانگی

قیمت دلار آزاد و ثانویه یکسان می شود

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به این که افزایش نرخ ارز منطق اقتصادی نداشت، باید روند کاهشی به خود می گرفت و در ادامه پیش بینی کرد که دلارهای خانگی بیشتری به بازار وارد شوند و روند افت قیمت دلار ادامه دار باشد و در محدوده قیمت بازار ثانویه قرار گیرد که متعادل ترین قیمت برای آن است.
undefined
ایسنا- بازار ارز که روند صعودی اش از ابتدای این هفته متوقف شد، طی یکی دو روز اخیر با نوسان بیشتری در جهت کاهش قیمت پیش رفت. در این باره حسین سلاح ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: همانگونه که طبق محاسبات اقتصادی و وضعیت اقتصاد کلان کشور، نرخ ۳۷۰۰  تومان برای دلار واقعی نبود، قطعا ۱۸ هزار تومان هم نرخ واقعی این ارز نیست؛ لذا بیشترین دلیل افزایش قیمت ناگهانی دلار، عوامل غیراقتصادی، روانی و هجوم برای خرید دلار بود که منجر به نگهداری دلارهای خانگی و در واقع افزایش تقاضای بی مورد شد؛ بنابراین روند جهشی غیر منطقی داشتیم که دلار را به آن حد رساند.وی با بیان این که در سامانه نیما تقاضا برای دلار با ۸۰۰۰ تومان شروع شد و بعد تا ۱۰ هزار تومان هم پیش رفت، گفت: پیش بینی این بود که قیمت دلار حداکثر در محدوده بازار ثانویه به تعادل برسد، لذا با توجه به کاهش التهابات و جو روانی، روند کاهشی قیمت دلار شروع شده است. سلاح ورزی تاکید کرد: اگر عرضه دلارهای خانگی تداوم داشته باشد و فروشندگان خانگی دلار بیشتر شوند، پیش بینی می شود که روند افت قیمت دلار ادامه دار باشد و در محدوده قیمت بازار ثانویه قرار بگیرد.
به گفته وی، پیام هایی که از سوی اروپا در ارتباط با توافق سازوکار خرید نفت از ایران می رسد، می تواند به روند کاهشی قیمت دلار کمک کند.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :