آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 253049
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1397 9:18
تعداد بازدید : 63

ثروت، کلان داده و خواب کلان ما

کاوه مهدیزاده- مفهوم «ثروت» در دنیای امروز در حال دگردیسی و تحول بنیادی است. ذخایر انرژی فسیلی، معادن طلا و دیگر فلزات گران بها و هر آنچه تاکنون به عنوان ارزشمندترین ثروت ها و سرمایه های ملی یک کشور محسوب می شد، اینک موقعیت و جایگاه شان از صدر لیست ارزشمندترین ها به رتبه ها و رده های پایین تر تنزل کرده و این روند نزولی در دهه های آتی با شتابی بیشتر از امروز ادامه خواهد یافت.
undefined
نه تنها در دنیای پیشِ رو و آینده​ نزدیک که از هم اکنون، کلان​داده​ (Big Data)  به عنوان ارزشمندترین دارایی و ثروت ملی معرفی شده است؛ گنجینه​ای تمام ناشدنی با ظرفیت​های نهفته​ پُرشمار که می​توان بیش از هر معدن عظیم طلا یا میدان بزرگ نفتی از آن برداشت کرد و پیوسته بر ارزش و پتانسیل​های ثروت​آفرینی آن افزود.
داده یک موجودیت خام فاسدناشدنی و ماندگار است که الگوی صحیح مصرفش برخلاف همه منابع و ذخایر ارزشمند مادی؛ نه تنها مبتنی بر صرفه​جویی و مصرف بهینه نیست که اتفاقا هر چه بیشتر بکار گرفته شود و مورد استفاده قرار گیرد (پردازش شود)، بر ابعاد و ارزش آن افزوده می​شود.
از سازمان​ها، وزارت​خانه​ها، بانک​ها، نهادها و ارگان​های دولتی و غیردولتی گرفته تا موسسات میان رده و شرکت​های رده​های پایین​تر هرکدام در حوزه و ابعاد کاری خود، حجمی از داده​ها و اطلاعات را در اختیار دارند. اما در کشور ما میزان بکارگیری و استفاده از داده​های خام همچنان در سطح پردازش​​های کوچک در محدوده چند پارامتر کلی و در نهایت تعدادی جدول، نمودار و گراف مقایسه​ای و مواردی از این دست متوقف مانده است. کم توجهی​ (به ویژه در بخش دولتی) به قدری است که اگر بگویند «در فلان ارگان بخشی از اطلاعات یا بک​آپ مربوط به سال​های قبل به عنوان دیتای زاید و تاریخ گذشته​، دور ریخته شد.» به شخصه متعجب نخواهم شد! 
فرصت​ها به سرعت در حال گذرند و درحالی​که بسیاری از کشورها و شرکت​های بزرگ بی​وقفه در حال بهره​برداری و توسعه توانمندی​های​شان در علم اطلاعات، مدیریت داده و تحلیل کلان داده​ها در جهت پیشرفت کسب و کارها و توسعه توان ثروت آفرینی در ابعاد داخلی و جهانی بر پایه اقتصاد دیجیتال هستند، ما همچنان روی فروش هر چه بیشتر دخایر و منابع خام فسیلی و غیرفسیلی​ تجدیدناپذیرمان متمرکز مانده​ایم و حتی اثری از یک اراده جدی برای ایجاد حداقل بستری کارآمد و زیرساختی مناسب و پویا و آغاز حرکتی فراگیر به سمت تحول بنیادی در رویه​ها و رویکردهای قدیمی و ناکارآمد تجارت، کسب​و​کار و تولید ثروت در میان سیاست​گذاران، سیاست​مداران و مدیران اجرایی عالی​رتبه کشور دیده نمی​شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :