آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 253235
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1397 10:0
تعداد بازدید : 47

با اجرای طرح رجیستری

۲۵۰ هزار دستگاه گوشی در ایران مسدود شد

سامانه همتا تعداد گوشی هایی که از زمان اجرای طرح رجیستری اواخر خرداد ماه را ۲۴۱ هزار و ۶۳۷ دستگاه اعلام کرد.
undefined
فناوران - طرح رجیستری گوشی​های موبایل از آذرماه سال گذشته آغاز شد و تا پایان خردادماه سال ۹۷ بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی در سامانه رجیستری ثبت و فعال شد و حدود ۲۵۰ هزار دستگاه گوشی مسدود شد.
سامانه همتا دارای فهرستی است که دارندگان گوشی​های تلفن همراه را از ۱۴ آذرماه سال گذشته، در سه گروه سیاه، سفید و خاکستری دسته​بندی می​کند. فهرست سفید، دارندگان گوشی​های قانونی فعال را که در این سامانه رجیستر شده​اند، نشان می​دهد. در وضعیت خاکستری گوشی​هایی قرار می​گیرند که هنوز وضعیت رجیستری آن​ها، نهایی و تعیین تکلیف نشده است. گروه سیاه نیز شامل گوشی​های مسدود شده است که به دلیل واردات قاچاق در این لیست قرار دارند.
بر اساس آماری که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه شده، تا پایان خردادماه سال جاری، حدود ۱۱ درصد از گوشی​ها در فهرست سیاه قرار گرفته و مسدود شده​اند که با هیچ سیم​کارتی در ایران قادر به فعال شدن نیستند و امکان برقراری تماس و دریافت سرویس از آن​ها وجود ندارد.
بیش​ترین آمار گوشی​های مسدود شده متعلق به برند نوکیاست که رجیستری آن از ۱۹ اسفندماه سال گذشته آغاز شده و ۷۳ هزار و ۱۲ گوشی از این برند تا پایان خردادماه سال جاری غیرفعال شد. پس از نوکیا، بیش​ترین گوشی​هایی که در لیست سیاه قرار گرفتند، متعلق به برند هوواوی است که رجیستری آن​ها همزمان با برند نوکیا آغاز شده و تا خردادماه سال جاری ۶۸ هزار و ۴۰۰ گوشی از این برند غیرفعال شد.
رجیستری گوشی​های آیفون که اولین برند این طرح بود، از ۱۴ آذرماه سال گذشته آغاز شد که تا پایان خردادماه سال جاری، ۶۴ هزار و ۵۵۶ گوشی از این برند، غیرفعال شده​اند. پس از آن بیش​ترین گوشی​های مسدود شده متعلق به برند ال​جی است که رجیستری آن از تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال گذشته آغاز شد و تا خرداد ماه سال جاری، ۱۸ هزار و ۲۰۰ گوشی از این برند غیر فعال شدند.
رجیستری گوشی​های برند موتورولا از تاریخ هشت دی​ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۷۴۷۴ گوشی از این برند غیر فعال شدند. هم​چنین رجیستری گوشی​های برند سونی از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۶۴۲۸ گوشی از این برند غیرفعال شدند.
رجیستری گوشی​های برند شیائومی از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۱۸۵۳ گوشی از این برند غیرفعال شدند. رجیستری گوشی​های برند بلک​بری نیز از تاریخ هشت دی​ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۱۴۴۰ گوشی از این برند غیرفعال شدند.
پس از آن، گوشی​های برند سامسونگ هستند که تا خردادماه، ۱۲۷ گوشی از این برند غیرفعال شده اما باید توجه داشت که گوشی​های سامسونگ پرمصرف​ترین برند حاضر در بازار ایران هستند و رجیستری آن​ها به​دلیل گستردگی و کاربران زیادی که دارند، به آخرین مرحله موکول شده و رجیستری این برند از تاریخ ۳۱ فروردین​ماه سال جاری آغاز شد.
هم​چنین رجیستری گوشی​های برند تکنو از تاریخ ۲۶ اسفندماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۷۹ گوشی از این برند غیرفعال شدند. رجیستری گوشی​های برند گوگل نیز از تاریخ هشت دی​ماه سال گذشته آغاز شد و تا خردادماه سال جاری، ۶۸ گوشی از این برند غیرفعال شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :