آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 253867
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1397 12:59
تعداد بازدید : 4033

گفت‌وگو با مجید صدری، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران

«ائتلاف برای فردا» نتیجه درک تغییر پارادایم در بخش خصوصی است

سید مجید صدری متولد 1346 محلات و دارای مدرک کارشناسی کامپیوتر با گرایش نرم افزار از دانشگاه شهید بهشتی است. وی در رزومه کاری خود مدیرعاملی شرکت صبانت، رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، مشاور شرکت شمس تأمین، مدیرعامل شرکت پایانه های داده های نوین، مشاور ریاست تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مشاور رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران، مشاور مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران، مدیرکل نظارت بر سرویس های ارتباطی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مدیرکل پشتیبانی فنی دیتای شرکت مخابرات استان تهران، مدیرکل مشترکین و متقاضیان دیتا در شرکت دیتا و مدیرعاملی اپراتوری رایتل را دارد. مهندس صدری هم اکنون مدیرعامل بزرگ ترین و قدیمی ترین اپراتور ارتباطی کشور یعنی شرکت مخابرات ایران است. صدری که در قالب ائتلاف برای فردا در انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی استان تهران شرکت کرده است، در گفت وگویی با فناوران به دلایل این حضور پرداخته است.
undefined
 چرا و به چه ضرورتی در انتخابات اتاق حضور یافته‌اید؟
امروز و در آستانه نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی، همگام با مجموعه‌ای همفکر که برای تقویت و ترمیم فضای اقتصادی تلاش می‌کنند همراه می‌شوم تا با رویکردی واحد و یکپارچه در کوران بحران اقتصادی گام‌های سازنده‌ای برداریم.
اتاق بازرگانی ایران در چند دهه گذشته نشان داده است که در هر برهه‌ای از التهابات درونی و بیرونی، بازوی توانا و راهگشای اقتصاد کشور بوده و به‌حق پرچم‌دار یگانه و راستین بخش خصوصی کشور است.
اعتقاد دارم آنچه که می‌تواند به بهبود شرایط امروزی ما کمک کند، دور شدن از اقتصاد دولتی و تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی است که تنها با تکیه ‌بر ظرفیت‌های داخلی و تقویت پیوندهای همکاری با فضای بین‌الملل متصور است و مسلماً تکیه‌ بر اقتصاد تمام دولتی در هیچ زمانی و در هیچ کجای دنیا نتوانسته موفق عمل کند و نمی‌تواند موجب پیشرفت شود.
برای این منظور، هم‌صدایی بخش خصوصی، افزایش رقابت در محیط کسب‌وکار و حذف کنترل و مقررات دولتی و به‌ویژه مطالبه‌گری از نهادها و دستگاه‌های حاکمیتی و سیاست‌گذار اجتناب‌ناپذیر است که گرچه در این سال‌ها تمام تلاش اعضا بر همین اساس استوار بوده، اما لزوم همتی مضاعف در این برهه بیش‌ از پیش احساس می‌شود.
بر همین اساس تلاش دارم تا با ورود به انتخابات اتاق بازرگانی و در صورت رأی آوردن، تمامی تلاش خود را برای استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در راستای پیشرفت کشور و اقتصاد ملی انجام دهم.

 حضور شما در هیات نمایندگان چه مزیتی برای اتاق تهران خواهد داشت؟
به‌عنوان یکی از مدیرانی که در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، مسوولیت‌ها و سمت‌های مختلفی در بخش دولتی و خصوصی داشته‌ام، امروز متولی احیای بزرگ‌ترین وزیربنایی‌ترین شرکت ارتباطی کشور؛ یعنی شرکت مخابرات ایران هستم و با این کار زمینه را برای توسعه خدمات و تولید محصولات باارزش افزوده فراوان در صنایع مختلف به همراه همکارانم فراهم می‌سازیم.
مسلماً در آینده اقتصاد کشور اگر بخواهیم به سمت اقتصاد دیجیتالی برویم چاره‌ای نیست مگر آنکه دسترسی همگانی به ابزارهای مختلف ارتباطی را تسهیل کنیم. با توجه به نقش و جایگاه شرکت مخابرات ایران در توسعه زیرساخت‌ها بر این باورم که حضور اینجانب می‌تواند در تحقق اقتصاد دیجیتالی و حرکت اتاق به سمت اقتصاد دیجیتال محور مؤثر باشد.

 به نظر شما حضور در اتاق چه کمکی به صنف فاوا می‌کند؟
اتاق بازرگانی به‌عنوان اتاق فکر اقتصاد کشور برای توسعه صنعت نیازمند مشارکت حداکثری فعالان بخش خصوصی است تا با تدوین راهبردی یکپارچه، تسهیل‌گری قدرتمند در تقویت سرمایه‌گذاری‌های این بخش در سطح گسترده و فراملی باشد.
درواقع مهم‌ترین هدف از ورود فعالان صنعت فاوا به عرصه رقابت در اتاق تهران این نکته مهم است که مجموعه فاوای کشور خود را جدا از بدنه بخش خصوصی و ساختار کسب‌وکار کشور احساس نکرده و علاوه بر آن در مجموعه قوانین و مقررات کشور ذیل اتاق‌های بازرگانی و تشکل‌های وابسته به‌عنوان بازوی سیاست‌گذار حاکمیت در وضع قوانین مرتبط ایفای نقش کند.
البته پس از انتخاب نیز منتخبان بخش فاوا باید از توان کافی برای تعامل با نهادهای حاکمیتی و دولتی و دفاع از منافع آن‌ها داشته باشند. با توجه به سوابق و فعالیت کاری اینجانب و با استفاده از تجارب به‌دست‌آمده در سال‌های گذشته در تلاشم تا این تجارب ارزنده و باارزش را که در طول سال‌های مختلف به دست آورده‌ام، در این راه به کار ببندم و معتقدم هر چه در افزایش اعتباربخشی اتاق و بخش خصوصی موفق عمل کنیم، در تقویت مطالبه‌گری و اثربخشی فعالیت‌های بخش خصوصی در صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات و مشارکت مؤثر آن در اقتصاد کشور بهتر عمل می‌کنیم.

 حضور پررنگ‌تر فعالان فاوا چه مزیت‌هایی برای اتاق خواهد داشت؟
سوت آغاز رقابت‌های رسمی انتخابات اتاق‌های بازرگانی به صدا درآمده؛ اما نکته‌ای که این انتخابات را برای فعالان و علاقه‌مندان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات حائز اهمیت می‌کند حضور تعدادی از فعالان شاخص و شناخته‌شده حوزه فاوا در لیست انتخاباتی «ائتلاف برای فردا» است. حضور پررنگ فعالان فاوا و راهیابی اعضای این ائتلاف به اتاق بازرگانی می‌تواند برای اعضای اتاق تهران درک بهتری از تغییر پارادایم در عرصه بین‌المللی و چرخش فناوری فراهم کند و با تشکیل این ترکیب جدید، از صنایع و فناوری نوین کشور و فضای استارتاپی حمایت بهتری به عمل خواهد آمد.
 به دلیل رشد فزاینده حوزه ارتباطات و مخابرات و اهمیت روزافزونی که این صنایع در آینده اقتصاد کشور دارند و همچنین وجود چرخشی که در حوزه سرمایه‌گذاری از کسب‌وکارهای سنتی به سمت کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان در حال انجام است، رهبران فکری ائتلاف به این جمع‌بندی رسیده‌اند که باید هرچه زودتر و قوی‌تر خود را برای فردای صنعت کشور آماده کنند و این آمادگی امکان‌پذیر نیست مگر با حضور تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از برگزیدگان صنایع نوین در جمع هیات نمایندگان.
در حال حاضر در جمع ائتلاف برای فردا آقای مجید حسینی نژاد به‌عنوان مؤسس مجموعه گردشگری علی‌بابا و آقای علیرضا کلاهی صمدی به‌عنوان عضو هیات‌مدیره دیجی کالا و شرکت سرآوا پارس حضور دارند که به‌واسطه حضور متمادی فعالیت در حوزه استارتاپ‌ها، شناخت کافی از این اکوسیستم دارند و به مسائل و مشکلات این دست از کسب‌وکارها آگاه هستند. همچنین افرادی مانند آقای افشین کلاهی، مدیرعامل گروه ره‌نگار و آقای فرزین فردیس مؤسس و عضو هیات‌مدیره پارس سامان باسابقه کار در بخش‌های مختلف فناوری ارتباطات و اینترنت اشیا و آشنایی با موانع قانونی و حرفه‌ای بر سر راه کسب‌وکارهای ایده محور حضور دارند و همچنین آقای شهاب جوانمردی به‌عنوان مدیرعامل گروه فناپ با سابقه یک دهه مدیریت در این شرکت در شکل‌دهی ایده‌های جدید حول محور ایده‌های فناورانه و همچنین یافتن راهکارهای جدید برای حل مشکلات اساسی اقتصادی بر بستر دیجیتالی متخصص هستند.
تقویت حوزه تعاملات استارتاپی با توجه به اینکه آی‌سی‌تی پیشران توسعه در تمام بخش‌ها است ائتلاف برای فردا نیز با حضور فعالان حوزه آی سی تی در کنار دیگر نمایندگان بخش‌های بازرگانی، صنعت و معدن و کشاورزی برای اولین بار در لیست ائتلاف نقش تعیین‌کننده‌ای برعهده‌گرفته‌اند.
شناسایی مجموعه قوانین و سیاست‌هایی که نقص و یا ایرادهایی در آن‌ها مانع رشد و توسعه همه‌جانبه اکوسیستم ارتباطات شده است ازجمله مواردی است که می‌تواند در اتاق تهران مورد بررسی مجدد و کارشناسی قرار گیرد.

 چرا ائتلاف برای فردا را انتخاب کردید؟ این ائتلاف چه ویژگی‌هایی دارد؟
با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر که حقیقتاً در جنگ اقتصادی و تحریم سنگین دشمن مواجه هستیم نیاز به ائتلافی برای فردا داریم، بنابراین نام این ائتلاف را ائتلاف برای فردا نهاده‌ایم تا بتوانیم به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی فردایی روشن در تمام عرصه‌های بازرگانی، صنعت و معدن و کشاورزی برای کشور رقم بزنیم.
این حضور بیانگر نگاه فاوا محور در ائتلاف است و پیام آن پذیرفته شدن نقش بی‌بدیل فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه کشور با همکاری بخش خصوصی و دولتی است و بسیار امیدواریم که با حضور گسترده در این انتخابات و رأی یکپارچه به تمام کاندیداهای لیست ائتلاف برای فردا بتوانیم نقش خاص و ویژه مخابرات و ارتباطات را در توسعه کسب‌وکار و گذر از شرایط تحریمی حال حاضر ایفا کنیم.

 حضور پررنگ فعالان فاوا در ائتلاف برای فردا چه پیامی دارد؟
به‌طورکلی بخش خصوصی و به‌خصوص حوزه پیشران آی سی تی دل در گرو رشد و توسعه ایران دارد و امیدوارانه چشم به فردا دوخته است. کاندیداهای ائتلاف برای فردا با درک مسوولیت تاریخی خود در این برهه حساس و در میانه تندبادهایی که اقتصاد ایران را درنوردیده‌اند، پا به صحنه انتخابات می‌گذارند تا با تلاشی یکپارچه به‌عنوان پرچمدار راستین بخش خصوصی یاریگر اقتصاد ملی در این دوران حساس و پر چالش باشند همچنین تدوین و ارائه قوانین و الزامات حاکمیتی موردنیاز به‌عنوان توصیه به نهادهای رگولاتوری همراه با تغییر و تحولات سریع که در حوزه این فناوری‌ها صورت می‌گیرد 
به‌عنوان یک بازوی مؤثر برای تقویت رگولاتوری نظام ارتباطی کشور و رفع مشکلات استارتاپی کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور خواهد بود.

 و حرف پایانی؟
از کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوین عضو اتاق تهران و دارندگان کارت معتبر بازرگانی دعوت می‌کنیم که در روز یازدهم اسفندماه در حمایت از لیست کامل ائتلاف برای فردا فعالانه مشارکت کنند و امکان تلاش گروهی و یک‌صدای خدمت‌گذاران خود را در پارلمان بخش خصوصی در قالب ائتلاف برای فردا فراهم سازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :