آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258304
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1398 11:31
تعداد بازدید : 4707

بی‌تفاوتی بازار موبایل به نرخ ارز

دلار پایین آمد گوشی ارزان نشد

با توجه به اینکه قیمت ارز کاهش یافته، اما این روند نزولی قیمت دلار ظاهرا تاثیری در بسیاری از بازارها تاثیری نداشته و همچنان شاهد افزایش قیمت ها هستیم.
undefined

آی تی من- از حدود یک ماه پیش قیمت ارز در بازار با روند نزولی همراه شد و حالا تقریبا به نرخ ثابتی رسیده است، اما همچنان قیمت بسیاری از اجناس یا در حال افزایش است یا با همان قیمت بالا در بازار به فروش می رسد. در این میان بازار موبایل از جمله بازارهایی است که روند کاهش قیمت ارز در آن تاثیری نداشته و همچنان با نرخ قبل به فروش می رسد.
بر این اساس بسیاری از فروشندگان بازار معتقدند به دلیل اینکه اجناس شان را از قبل با نرخ دلار بالا خریداری کرده اند حالا نمی توانند با ضرر به فروش برسانند. از سوی دیگر می گویند اعتمادی به ثبات بهای ارز در بازار ندارند و احتمال افزایش قیمت ها هست و اگر اجناس شان را امروز با قیمت پایین عرضه کنند در آینده قدرت خرید جنس جدید را نخواهند داشت.
بر این اساس رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گوشی، تلفن همراه و لوازم جانبی نیز با بیان اینکه هنوز قیمت تلفن همراه با کاهش قیمت ارز روند نزولی به خود نگرفته است، گفت: بازار تلفن همراه نیاز به افزایش عرضه محصول دارد و شرایط به گونه ای است که قدرت انتخاب مصرف کنندگان کاهش یافته است.
به گفته ابراهیم درستی، بازار تلفن همراه نسبت به گذشته در شرایط بهتری به سر می برد اما بارها اعلام شده که اگر واردکننده بتواند سهم بازار را تأمین کند، مشکلات بازار حل خواهد شد که در کنار واردکنندگان و نمایندگی ها پیشنهاد شده، واحدهای صنفی دارای جواز کسب به واردات و تأمین نیاز بازار ورود کنند.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گوشی، تلفن همراه و لوازم جانبی ادامه داد: متأسفانه عرضه تلفن همراه از سوی شرکت ها و واحدهای صنفی به صورت اجباری و سبد کالا شده و شرایط را به سمتی سوق داده که مصرف کننده نهایی آن چنان قدرت انتخاب برای خرید ندارد.
وی گفت: واردکننده در حال حاضر سود ۱۷ تا ۱۸ درصدی برای عرضه محصولات در نظر گرفته که اگر واردکننده میزان سود خود را کاهش دهد، تأثیر قابل توجهی در کاهش قیمت تمام شده محصولات خواهد داشت.
درستی در پاسخ به این سوال که تأمین ارز واردات از چه منبعی خواهد بود، گفت: واردکنندگان در حال حاضر از ارز آزاد و ارز حاصل از صادرات برای واردات تلفن همراه استفاده می کنند و باید شرایطی حاکم شود که حجم واردات افزایش یابد تا میزان عرضه از تقاضا پیشی گرفته و در نهایت قیمت کالا کاهش یابد.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، گفت: در شرایط فعلی قیمت تلفن همراه متناسب با کاهش ارزش دلار روند نزولی به خود نگرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :