آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258354
تاریخ انتشار : 14 مرداد 1398 11:45
تعداد بازدید : 4734

هدیه وزیر ارتباطات به زوج‌های جوان، چقدر آب می‌خورد؟

بذل و بخشش میلیاردی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد کسانی که در هفته ازدواج (12 تا 19 مرداد) ازدواج کنند، تا پایان سال اینترنت دریافت می کنند.
undefined

آی تی من- دوربین صدا و سیما روز گذشته سراغ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات رفت و او را در موقعیتی سخت قرارداد. خبرنگار صدا و سیما از او خواست به مردم و زوج های جوان به مناسبت هفته ازدواج عیدی دهد. جهرمی هم که به نظر می رسید غافلگیر شده است، اعلام کرد که به همه زوج هایی که در این هفته ازدواج کنند، تا پایان سال اینترنت رایگان خواهد داد.
 چند زوج هدیه خواهند گرفت؟
در سال گذشته 549 هزار ازدواج ثبت شده است. یعنی به طور میانگین هر هفته بیش از 10 هزار ازدواج در کشور ثبت می شود. این در حالی است که در مناسبت های مذهبی رحلت و شهادت و ماه های محرم، صفر و رمضان به طور سنتی ازدواجی صورت نمی گیرد. بنابراین اگر 12 هفته را از مجموع 52 هفته سال کم کنیم، به طور میانگین سال گذشته در هر هفته 13725 ازدواج ثبت 
می شود. 
نکته دیگر این که تلاش می شود بسیاری از مراسم های ازدواج گروهی، مانند ازدواج های دانشجویی یا خیریه، در این هفته به صورت نمادین برگزار شود. اما ما دست پایین را در این محاسبات گرفته و فرض می کنیم وزارت ارتباطات متعهد شده به 13 هزار زوج، اینترنت هدیه دهد.
 اینترنت ماهی چند؟
قاعدتا قرار نیست تمام نیازهای اینترنتی زوج های جوان تا پایان سال برطرف شود و وزارت ارتباطات یک اینترنت حداقلی به آنها هدیه می دهد.
ارزان ترین بسته ماهیانه شرکت مخابرات ایران، با سرعت یک مگابیت در ثانیه و حجم 50 گیگ، 20 هزار تومان قیمت دارد. بنابراین اگر مراحل اجرایی ثبت نام، راستی آزمایی و اختصاص هدیه یک ماه و نیم طول بکشد، 6 ماه اینترنت رایگان به زوج ها به مبلغ 120 هزار تومان هدیه داده خواهد شد.
اگر هم قرار باشد اینترنت همراه به زوج ها هدیه داده شود، حداقل بسته 6 ماهه همراه اول 59 هزار تومان قیمت دارد که اختصاص آن به دو زوج، تقریبا همان 120 هزار تومان اینترنت ADSL است. به این دو باید 9 درصد مالیات ارزش افزوده را نیز بیفزایید که در نهایت به رقمی در حدود 130 هزار تومان می رسیم.
 بخشش میلیاردی
این محاسبات نشان می دهد وزیر ارتباطات در یک غافلگیری متعهد شده به 13 هزار زوج، بسته اینترنت به ارزش 130 هزار تومان هدیه دهد که البته این عدد، خوشبینانه و دست پایین گرفته شده است.
ضرب این دو عدد نشان می دهد وزارت ارتباطات حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان قرار است به مناسبت هفته جوان به زوج ها هدیه دهد.
 هدیه میلیاردی از جیب چه کسی می رود؟
محتمل ترین پاسخ به این سوال، عموم مردم است. بودجه وزارت ارتباطات از بیت المال تامین شده و درآمدهای آن هم متعلق به بیت المال است.
البته می توان فرض کرد بخشی از این هزینه ها به اپراتورها منتقل شود که در این صورت، این هزینه از جیب صاحبان سهام آنها انجام خواهد شد.
در نهایت ممکن است یک اپراتور بخش خصوصی برای تبلیغات خود، بخشی از این هزینه ها را تقبل کند که شاید تنها در این صورت، این هدیه میلیاردی، هزینه ای برای مردم
 نداشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :