آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258619
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1398 14:46
تعداد بازدید : 4677

مسوولانِ بی خبر از اوضاع بازار موبایل

اوضاع بازار موبایل کشورمان خوب نیست؛ این روزها نه تنها واردات گوشی از مبادی رسمی به کندی صورت می گیرد، بلکه بسیاری از مردم هم قدرت خرید گوشی را از دست داده اند و این موارد باعث شده تا بازار موبایل کشور هر روز بیشتر کساد شود. اما موضوع اصلی از یک سو عدم نظارت بر بازار و از سوی دیگر ناآگاهی مسوولان ذیربط از اتفاقاتی است که در بازار رخ می دهد.
undefined

ساحره چمنی
پس از اتفاقات سال گذشته که منجر به دستگیری واردکنندگان متخلف و توقف واردات گوشی به کشور شد، احکام واردکنندگان حقیقی و حقوقی که متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور بودند صادر شد، مجوز فعالیت شرکت های تحت مدیریت اشخاص حقوقی که در زمینه واردات گوشی تلفن همراه فعالیت می کردند، باطل یا متوقف شد. به این ترتیب از پاییز سال گذشته تاکنون شرکت های اصلی واردکننده گوشی تلفن همراه از صحنه رقابت خارج شدند و با توجه به اینکه تا پیش از اتفاقات سال گذشته، بخش قابل توجهی از نیاز بازار موبایل از طریق شرکت های بزرگ واردکننده که انحصار واردات گوشی تلفن همراه را برعهده داشتند تامین می شد، در نتیجه باید شرکت های دیگری جایگزین می شد تا کاهش واردات منجر به افزایش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار نشود؛ اما متاسفانه با وجود اینکه بیش از چهارماه از آخرین آمار گمرک از تجارت خارجی ایران می گذرد، نه تنها آماری از واردات گوشی تلفن همراه منتشر نشده، بلکه مشخص نیست اکنون چه شرکت هایی تامین کننده نیاز بازار هستند.
در همین راستا رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرده اند که در فاصله سال های ۹۵ و ۹۶ به ترتیب سالانه حدود ۲۶ و ۲۴ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه در کشور استفاده شده است؛ در حالی که در سال ۱۳۹۷، میزان مصرف ۵۰ درصد کاهش یافته و آمار واردات در حدود ۱۲ میلیون گوشی بوده است. همچنین میزان واردات را در طول سال جاری بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون دستگاه گوشی تخمین زده اند که به این ترتیب باز هم نسبت به سال گذشته میزان واردات گوشی به کشور با کاهش همراه می شود.
اما وی معتقد است که تعداد شرکت ها در این حوزه از حدود پانزده شرکت فعال که نمایندگی مستقیم از شرکت های خارجی داشتند، به حدود صد شرکت که مجوز واردات موبایل را دارند، افزایش پیدا کرده است و قطعا افزایش تعداد این شرکت ها، موجب تقویت و استحکام بازار می شود. 
وی در عین حال هم دلیل کاهش میزان تقاضا و فروش گوشی را در سال های اخیر، تغییر تکنولوژی موبایل از حالت فیچرفون قدیمی به اسمارت فون دانسته و اعلام کرده است که کاربران به منظور بهره مندی از امکانات آن، مجبور شدند گوشی های خود را عوض کنند و این به معنای ایجاد تقاضای حداکثری در سال های قبل در بازار بود، اما در دو سال اخیر تغییر تکنولوژی خاصی روی تلفن های همراه رخ نداده و به دلیل اهمیت اطلاعات شخصی و برنامه های کاربردی نصب شده روی گوشی ها، کاربران علاقه مندی کمتری برای تعویض گوشی های خود دارند. البته وی در نهایت افزایش قیمت دلار را در کاهش میزان تقاضا «بی تاثیر» ندانسته اند. این مقام مسوول همچنین سود عمده فروشان را سه درصد و خرده فروشان را ۷ درصد اعلام کرده اند. از سوی دیگر وی به بسته شدن مبادی واردات گوشی های مسافری پرداخته اند.
اما بد نیست به این نکات هم اشاره کنیم که ظاهرا وی در جریان برخی از اتفاقات بازار نیستند؛ اول اینکه مهم ترین دلیل کاهش میزان تقاضا، افزایش نجومی قیمت ها و چند برابر شدن بهای گوشی های موبایل است؛ چرا که مردم قدرت خرید گوشی های جدید را ندارند و ترجیح می دهند به جای پرداخت هزینه های نجومی، یا از گوشی های قدیمی استفاده کنند یا سراغ برندهای بی نام و نشان بروند.
این مقام مسوول در حالی از تقویت و استحکام بازار صحبت می کند که قیمت ها با وجود کاهش نرخ دلار، با افزایش بها روبه رو شده اند و از سوی دیگر گوشی هایی که به شکل رسمی وارد بازار کشور می شوند تعدادشان بسیار کم است و واردات به این شکل بسیار کند و به سختی صورت می گیرد و زحمت واردات همان تعداد گوشی های موجود در بازار را نیز قاچاقی ها می کشند و در حالی که ایشان از نظارت بر بازار صحبت می کنند که به نظر می رسد نمی دانند که در بازار چه می گذرد و چه شغل های کاذب جدیدی از همین واردات گوشی مسافری و خرید و فروش و اجاره پاسپورت ایجاد شده و در این میان قیمت ها نه تنها با کاهش بهای ارز کم نشده که این روزها شاهد بالاتر رفتن قیمت گوشی هم 
هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :