آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 258686
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1398 13:7
تعداد بازدید : 4888

نایب رییس هیات مدیره شرکت زیرساخت:

اینترنت بابت تست شبکه ملی اطلاعات قطع نشده و نمی شود

نایب رییس شرکت زیرساخت در واکنش به ادعای قطع اینترنت کشور برای تست شبکه ملی اطلاعات، اطمینان داد هیچ گاه چنین اتفاقی نیفتاده و نخواهد افتاد.
undefined

آی تی من- جنجال بر سر قطع اینترنت برای آزمایش وضعیت شبکه ملی اطلاعات به بهمن سال گذشته بر می گردد. زمانی که نامه ای از سوی شرکت سداد با عنوان «رزمایش قطع اینترنت سازمان پدافند غیر عامل»، به به پذیرندگان درگاه اینترنتی ارسال شد.  
در آن زمان توضیح داده شد که خبری از قطع اینترنت نیست و تنها منظور تست میزان تاب آوری شبکه پرداخت در صورت تحریم و قطع اینترنت بوده است.
 جنجال دوم با مصاحبه وزیر ارتباطات
آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا گفت وگویی تصویری با خبرگزاری دولتی ایرنا داشته که در آن در پاسخ به منتقدان شبکه ملی اطلاعات می گوید: «می گویند شبکه باید مستقل باشد، تعداد زیادی مانور برگزار کرده و شبکه را قطع کردید و دیدید کار می کند و قطع اینترنت اختلالی روی شبکه داخلی ما به وجود نیاورده است. پس شبکه ما مستقل است». 
ایمن ثابتی کارشناس شبکه فارسی زبان ایران اینترنشنال، شبکه ای که گفته می شود تامین مالی آن از سوی عربستان سعودی انجام می شود، با انتشار این اظهار نظر در توییتر خود مدعی شد که وزیر ارتباطات ایران تایید کرده است که همه داستان هایی که درباره قطع کابل اینترنت دراروپا گفته شده، دروغ بوده و ماجرای قطع اینترنت در ایران واقعی است. ادعایی که نسبتا واکنش زیادی هم در برداشت و 1400 نفر آن را پسندیده و 236 بار ریتوییت شد.
 پاسخ به ادعای قطع اینترنت
در پاسخ به ادعای مطرح شده از سوی ثابتی، سجاد بنابی نایب رییس هیات مدیره شرکت زیرساخت در مقام پاسخگویی برآمد و نوشت: «هیچگاه اینترنت مردم برای تست شبکه ملی قطع نشده و نخواهد شد. برخی مراجع در ارزیابی تاب آوری شبکه ملی در برابر تحریم ها، بعضن اینترنت بانک ها یا شبکه انرژی راقطع و تداوم خدمت را بررسی کردند. نادان نیستیم که تحریم های ناموفق دوستان آمریکایی شما را ما به مردم وشرکت های ایران تحمیل کنیم».
بنابی همچنین محل دقیق قطع فیبرهای نوری شرکت اینترروت (جی تی تی) در ششم تیرماه ۹۸ که برای ۸۳ دقیقه باعث ایجاد اختلال گسترده در اینترنت ایران شد را منتشر کرد.
 پرداخت جریمه به FCPها
نایب رییس هیات مدیره زیرساخت در گفت وگو با آی تی من به توضیحات بیشتری درباره ارزیابی شبکه پرداخت و گفت: این تست ها از سوی مراجع مختلف انجام شده و نتایج همه آنها هم موفقیت آمیز بوده است.
بنابی همچنین در پاسخ به این سوال که قرار بود بابت این اختلال اینترنت به مردم خسارت پرداخت شود گفت: ما دو تفاهم نامه سطح کیفی خدمات (SLA)، یکی با تامین کننده اینترنت و دیگری با FCPها داریم.
وی افزود: براساس SLA ما از شرکت خارجی تامین کننده اینترنت غرامت دریافت کرده ایم و این غرامت به حساب شرکت های FCP بابت قطعی و اختلال اینترنت منظور شده است.
نایب رییس هیات مدیره زیرساخت ادامه داد: FCPها هم طبق قانون موظفند این خسارت را به کاربران خود پرداخت کنند و اگر چنین اتفاقی نیفتاده، کاربران می توانند موضوع را از طریق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی 
پیگیری کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :