آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 259041
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1398 11:59
تعداد بازدید : 3368

جاده هموار کار آفرینی

اینجا دره نیست. صاف و مسطح است. اگر جاده کارآفرینی روزگاری پر بود از سنگلاخ هایی که پای کارآفرینان را زخمی می کرد اما اکنون حرکت آنها در جاده ای آسفالت شده طی می شود.
undefined

پرویز کرمی*
*مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری
سیلیکون ولی روزگاری دره آرزوها بود. به گونه ای که برخی کشورهای همسایه خودمان آرزوی ایجاد آن را داشتند و خود را به هر دری می زدند تا کپی و نمونه دست چندمی از آن را ایجاد کنند. اما آنها یک موضوع را از قلم انداخته بودند و آن روح زیست بوم نوآوری و فناوری است. روحی که اکنون در فضای کارآفرینی ایران دمیده شده و آن دره را به زمینی صاف برای مان تبدیل کرده است. اکنون هر گوشه ای که تجمعی از ایده ها و جوانان خلاق دیده می شود باید منتظر بود؛ منتظر ایجاد یک کسب و کار و خلق یک نوآوری و تولد یک استارتاپ.
سری به مراکز نوآوری و شتابدهنده ها که بزنید حس امید و پیشرفت را در آن لمس می کنید. پر انرژی، پر از حرف، پر از فکر و دغدغه و پر از جوانانی که گردا گرد میزها جمع شده اند و چکش کاری ایده های شان را انجام می دهند. فضایی که توانمند می کند این جوانان را. تا جایی که دیگر سیلیکون ولی آرزویی دور نیست بلکه همین جا است. این دره نوآوری و دانش بنیان اکنون به زمینی صاف در کشورمان تبدیل شده است. اما چگونه؟
 بیش از 180 مرکز نوآوری و 80 شتابدهنده این امر را در کشور تسهیل می کنند. ایده ای که در ذهنی شعله ور می شود با حمایت و پشتیبانی این مراکز به ثروت تبدیل شده و برای کشور ارزش آفرینی می کند. پیشرو بودن و ریسک کردن راه حل های جدید برای مشتریان، تست کسب و کار مدل های جدید و ارزیابی فناوری های نو در این مراکز انجام می شود. در این محیط بستر برای کارآفرینی و سرمایه گذاری روی ایده های جدید فراهم است. توسعه این مراکز و کارخانه ها نوآوری در کشور مزیت های گوناگونی دارد که یکی از آنها اشتغالزایی و کمک به کاهش نرخ بیکاری در شهرها است. الگوهای موفق کسب و کارهای نوآور با شکل گیری در این مراکز زمینه ساز ترغیب سایر نهادها و حرکت آنها در این مسیر می شوند. مسیری که قدم گذاشتن در آن توانمندی ها نهفته را آشکار می کند. با هدایت در این مسیر اعتماد به نفس، ایستادگی و تلاش به جوانان داده می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :