آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 259584
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1398 11:24
تعداد بازدید : 4775

سامانه همتا با انتشار یک اطلاعیه اعلام کرد

کشف ۳۰ هزار شناسه جعلی در سامانه رجیستری

بر اساس گزارش سامانه اطلاع رسانی ثبت و رجیستری گوشی تلفن همراه (همتا)، بیش از ۳۰ هزار گوشی که با روش های متخلفانه ثبت شده بودند، شناسایی و مسدود شده اند.
undefined

آی تی من– در ماه های قبل حجم گسترده ای از گوشی های قاچاق از طریق مسافری و با همکاری آژانس های مسافرتی و اطلاع از مسافران ورودی به کشور از دو طریق پرداخت پول به آنها و یا بدون اطلاع آنها به کشور وارد می شد. نکته ای که اما بی پاسخ مانده بود و اطلاعی از آن وجود نداشت، نحوه فعال سازی و فروش این گوشی های قاچاق به مشتری های نهایی  بود. به این مفهوم که با راه اندازی سامانه رجیستری گوشی ها باید همچون سیم کارت ها نقل و انتقال داشته باشند و در سامانه مذکور به ثبت برسند تا قابل استفاده باشند. در غیر اینصورت بعد از یک ماه برای همیشه از کار می افتند. حالا به نظر می رسد پاسخ این پرسش و ابهام تا حدودی روشن شده و قاچاقچی ها ظاهرا راه دور زدن سامانه رجیستری را هم یافته بودند. در همین راستا سامانه همتا اطلاعیه ای صادر کرده و خبر از کشف و انسداد 30 هزار شناسه IMEI جعلی در این سامانه داده است، اگرچه حجم گوشی های وارد شده از این طریق به نظر به مراتب بیش از حجم کشفیات مذکور است. در هر صورت سامانه همتا در اطلاعیه ای با تاکید بر برخورد پیوسته سامانه کشف تخلفات رجیستری با تخلفات مربوط به ثبت گوشی های وارداتی، اعلام کرد: در زمینه سامانه شناسایی کشف تخلف همتا از ۴ شهریورماه امسال تاکنون بیش از ۳۰ هزار گوشی که با روش های متخلفانه ثبت شده بودند، شناسایی و مسدود شده اند. حجم عمده ای از این تخلفات از طریق سوءاستفاده از «رویه مسافری» انجام شده است.
سامانه همتا در کانال اطلاع رسانی خود به مخاطبانی که قصد خرید گوشی تلفن همراه دارند اکیدا توصیه کرده که قبل از خرید، از طریق #۷۷۷۷* استعلام اصالت کرده و در صورت مسافری بودن تلفن همراه، در خرید خود دقت کند. چراکه ثبت تلفن همراه از طریق رویه مسافری، صرفا برای مصارف غیرتجاری مجاز بوده و هر زمان که هر تخلفی در مراحل ثبت آن احراز شود، مسدود خواهد شد.
برمبنای اطلاع رسانی همتا، سامانه کشف تخلف رجیستری در برخورد با متخلفانی که با سوءاستفاده از تسهیلات درنظر گرفته شده برای مسافران واقعی قصد ثبت و تطهیر تلفن همراه قاچاق خود را دارند، به طور مستمر و قاطع اقدام می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :