آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 261912
تاریخ انتشار : 8 مهر 1398 10:59
تعداد بازدید : 4834

به موجب مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر تعطیلی دانشکده‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی

پایان دانشکده پست و مخابرات پس از 91 سال فعالیت

با توجه به مصوبه شورای عالی اداری، دانشکده پست و مخابرات دیگر دانشجویی جذب نکرده و صرفا تا اتمام تحصیل دانشجویان باقیمانده به شکل فعلی به فعالیت ادامه می دهد.
undefined

آی تی من- با تشکیل و توسعه دانشگاه جامع علمی و کاربردی، دستگاه های دولتی مختلفی اقدام به اخذ مجوز برای راه اندازی دانشکده تخصصی مرتبط با فعالیت خود کردند. وزارت ارتباطات نیز دانشکده پست و مخابرات را ذیل دانشگاه جامع علمی و کاربردی توسعه داد. اما براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال 1396، موسسات پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی به هیچ عنوان مجاز به پذیرش دانشجو در هیچ یك از مقاطع تحصیلی نیستند. 
پس از این مصوبه دستگاه های مختلفی تلاش کردند تا از اجرای آن معاف شوند با این بهانه که دوره های مشابه تخصصی در دانشگاه های دیگر ارایه نمی شود. این تلاش ها برای 5 مرکز آموزشی شامل دانشکده صدا و سیما، پژوهشگاه مطالعات واژه گزینی، دانشکده روابط بین الملل، دانشکده علوم قضایی و دانشکده وزارت امور خارجه به ثمر نشست اما وزارت ارتباطات نتوانست مجوز ادامه فعالیت دانشکده پست و مخابرات را کسب کند. 
40 دانشجو باقی مانده اند
صادق عباسی شاهکوه رییس دانشکده پست و مخابرات در این باره به خبرنگار فناوران گفت: براساس اجازه سازمان اداری و استخدامی کشور، فعالیت این دانشکده برای دانشجویان باقی مانده ادامه خواهد یافت.
وی با بیان این که پس از مصوبه شورای عالی اداری، جذب دانشجو در دانشکده پست و مخابرات متوقف شده است افزود: 40 دانشجو اکنون مشغول به تحصیل هستند که ظرف یکی دو ترم آینده این افراد فارغ التحصیل می شوند.
عباسی شاهکوه با بیان این که دیگر امکان جذب دانشحو برای ارایه مدرک زیر نظر وزارت علوم وجود ندارد گفت: مسیری که وزارت ارتباطات برای این مجموعه در نظر گرفته، تبدیل آن به نهاد آموزش تخصصی مهارتی به ویژه در حوزه اقتصاد دیجیتال است.
عباسی شاهکوه گفت: هرچند دیگر زیر نظر دانشگاه علمی کاربردی فعالیت نخواهیم کرد اما برای برگزاری دوره های تخصصی می توان همکاری های بین این دو مجموعه متصور بود.

ساختار اصلاح می شود
براساس گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات در همین رابطه جلسه کمیسیون دائمی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه وبودجه کشور و به ریاست سیروس موثقی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
در این جلسه پس از ارائه عملکرد بودجه سال گذشته از سوی دانشکده، بودجه موردنیاز برای ادامه فعالیت و چگونگی فعالیت دانشکده موردبررسی اعضای کمیسیون قرار گرفت.
سیروس موثقی رییس جلسه با تاکید بر ادامه فعالیت دانشکده تاکید کرد با توجه به مذاکرات به عمل آمده با سازمان اداری و استخدامی کشور تا زمان اصلاح ساختار و تعیین وظایف جدید دانشکده مقرر شد، دانشکده کماکان به فعالیت آموزشی خود ادامه دهد، با این شرط که دانشجوی جدید پذیرش نشود و صرفا ادامه فعالیت های آموزشی برای اتمام دروس دانشجوهای موجود و همچنین آموزش های مهارت شغلی صورت پذیرد.

پایانی بر یک دانشکده 91 ساله
دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات در سال 1307 و کمی پس از تشکیل وزارت پست، تلگراف و تلفن تاسیس شد. 
این دانشکده که در ضلع شمالی پردیس وزارت ارتباطات قرار داشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب فرهنگی، با 8 دانشکده دیگر ادغام و دانشگاهی تاسیس شد که بعدها دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نام گرفت. اوایل دهه 70 مجددا خلا نبود یک فضای اختصاصی و تخصصی برای رشته های مرتبط به حوزه وزارت وقت پست، تلگراف و تلفن، احساس شد. 
در سال 1372 و در زمان غرضی وزیر وقت ارتباطات، مجوز تاسیس دانشکده مخابرات اخذ شد و در محل فعلی دانشکده، در دو رشته سوییچ و انتقال پذیرش دانشجو انجام شد. سال 1374 هم رشته پست به رشته های این دانشکده افزوده شد و اسم دانشکده مخابرات به دانشکده پست و مخابرات تغییر کرد. از سال 1379 هم این دانشکده به ذیل دانشگاه علمی ـ کاربردی منتقل شد و پذیرش دانشجو از مسیر خاص این دانشگاه انجام گرفت.
در سال 1385 و در جریان واگذاری شرکت مخابرات ایران به بخش خصوصی، این دانشکده به خریدار مخابرات واگذار شد. در سال 94 محود واعظی وزیر وقت ارتباطات پیگیری هایی برای بازگشت این دانشکده انجام داد که موفقیت آمیز بود و از آن پس فعالیت دانشکده در دو حوزه پذیرش دانشجو برای رشته های علمی کاربردی برای دوره های بلند مدت، و دوره های آموزشی کوتاه مدت داخلی و بین المللی برای سازمان ها و شرکت ها و موسسات تابعه وزارت ارتباطات و بخش خصوصی فعال در حوزه ICT از سر گرفته شد.
این درحالی است که اگر این دانشکده زیر نظر شرکت مخابرات (به عنوان بخش خصوصی) باقی می ماند، همچنان از نظر شورای عالی اداری اجازه فعالیت پیدا می کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :