آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 261941
تاریخ انتشار : 9 مهر 1398 11:49
تعداد بازدید : 4879

پاسخ رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به انتقادات

افت رایتل پس از رفتن صدری، آغاز شد

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت وگوی مفصلی به اظهارات مدیرعامل مستعفی رایتل پاسخ داد و گفت: مصوبه الزامات احراز صلاحیت حرفه ای مدیران در حوزه ICT با مشارکت نماینده بخش خصوصی، اجماع نمایندگان وزارت اقتصاد و دارایی، مراجع امنیتی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دیگر نهادهای مرتبط به عنوان اعضای کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده و هیچ شتاب زدگی برای برکناری یک نفر در کار نبوده است.
undefined

آی تی من- انتصاب مینا مهرنوش به سمت مدیرعاملی رایتل و پس از آن مخالفت علنی وزارت ارتباطات با حضور وی که در نهایت به استفعای مهرنوش انجامید، سوژه داغ یکی دو هفته گذشته فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بود. نکته عجیب در این ماجرا آنجا بود که پس از مخالفت وزیر ارتباطات با مدیرعاملی مهرنوش، سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد که براساس مصوبه اخیر رگولاتوری، صلاحیت مدیران ارشد اپراتورها باید تایید شود و البته صلاحیت مهرنوش مورد تایید نیست. در نهایت مینا مهرنوش مجبور به استعفا شد و در گفت وگویی با رسانه ها و تهیه کلیپ های تصویری ادعاها و اتهاماتی را متوجه مدیران وزارت ارتباطات کرد.

مصوبه تایید صلاحیت، کپی از مدل بانک و بیمه و بورس
حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اما در گفت و گو با خبرگزاری دولت به مجموع اظهارات مدیرعامل مستعفی رایتل واکنش نشان داد. 
وی درباره این ادعا که مصوبه الزامات احراز صلاحیت حرفه ای برای تصدی سمت های هیات مدیره، مدیران عامل و معاونین فنی دارندگان پروانه یک شبه به تصویب رسیده و غیرکارشناسی است، گفت: بر اساس قانون اختیارات و وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استمرار خدمات، کیفیت خدمات و نظارت بر خدمات بر عهده این وزارتخانه است و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان رگولاتور حوزه ICT وظیفه نظارت بر این مسائل را بر عهده دارد. بدیهی است که برای ما مهم باشد توسعه مناسب در شبکه، استمرار و کیفیت مناسب خدمات. خصوصا اکنون که همه چیز بر بستر ICT پیش می رود.
رییس سازمان تنظیم مقررات ادامه داد: پس از بررسی کارشناسی موضوع و با حضور نمایندگان بخش های مختلف حقوقی، نماینده دانشگاهی، نماینده وزارت اقتصاد، مراجع امنیتی، نیروهای مسلح و بخش خصوصی در جلسه تصویب شده است. همه اعضا روی این مسئله صحه گذاشتند و اصلا بحث شتاب زدگی، یک شبه تصویب شدن و اجبار در تصویب این مصوبه وجود نداشت.

دفاع فلاح از جهرمی
مهرنوش در بخش دیگری از انتقادات خود به تخصص دانشگاهی آذری جهرمی پرداخته و گفته است: چطور وزیر ارتباطات با لیسانس غیرمرتبط می تواند مسوولیت وزارت را برعهده بگیرد اما فردی با داشتن دکتری اقتصاد برای مدیرعاملی یک اپراتور، متخصص به حساب نمی آید؟ رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به این موضوع گفت: شرایط تصدی گری یک وزارتخانه با مدیرعاملی یک اپراتور کاملا از هم متفاوت است و کنار هم قرار دادن اینها قیاس مع الفارغ است، این دو با یکدیگر هم وزن نیستند.وزیر در یک فرآیند قانونی و توسط نمایندگان مجلس تایید می شود و رای اعتماد می گیرد. فارغ از این مسایل مهندس جهرمی تجربه و دانش لازم را دارد، مهندس برق است و قطعا با سابقه مدیر عاملی شرکت ارتباطات زیرساخت در این حوزه تجربه لازم را دارد و تحولاتی که در دوره وی در این شرکت رقم خورده قابل مقایسه با سایر دوره ها نیست.  

مدیریت فرکانس ها، برای تهدید نبود
مینا مهرنوش یکی از دلایل استعفای خود را تهدید وزارت ارتباطات مبنی بر این که اگر کناره گیری نکند رایتل با محدودیت و قطعی فرکانس مواجه می شود، مطرح کرده است. 
فلاح جوشقانی در پاسخ به این موضوع گفت: قاعدتا ما باید به صورت بهینه مدیریت کنیم. نه تنها این اپراتور، بلکه هر اپراتور دیگری از طیف فرکانسی خود به صورت بهینه استفاده نکند ممکن است فرکانس را واگذار یا آن را به کاربردهای دیگری اختصاص دهیم. ما اگر می خواستیم تهدید کنیم یا از راه های این چنین وارد شویم، نیازی به تصویب مصوبه نداشتیم.  

استقبال از روشن شدن دلیل زیان انباشته در رایتل
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این که مهرنوش عنوان کرده است با حضورش در  رایتل در کسوت مدیرعامل، وزیر ارتباطات درباره شفاف شدن سابقه کاری اش در این اپراتور به عنوان عضو هیات مدیره و زیان انباشته احساس خطر می کند، گفت: مراجع دارای صلاحیت برای رسیدگی به این موضوع در کشور وجود دارد و مطمئن باشید وزارت ارتباطات بیش از هر نهاد دیگری روشن شدن مسائل مربوط به زیان انباشته رایتل و اقدام برای برملا شدن آن استقبال می کند. فردی که این ادعا را مطرح می کند باید مستندات خودش را به مراجع ذیصلاح ارائه کند تا اگر مسئله ای در این شرکت رخ داده آن را پیگیری کند. 
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره این شائبه که چون مدیرعامل جدید خانم بودند از انتصاب ایشان جلوگیری شده و نگاه جنسیتی دراین زمینه وجود داشته است نیز بیان داشت: این حرف اساس منطقی ندارد، زیرا فردی که طی این مدت سرپرستی رایتل را برعهده داشت، در حوزه مالی بسیار با تجربه بود اما از نظر ما به لحاظ فنی و تخصصی برای مدیریت این اپراتور مناسب نبود.
وی ادامه داد: ایشان که دیگر خانم نبود؟ دغدغه ما این جا بحث فنی و حرفه ای در چارچوب سیاست های وزارت ارتباطات است. شبکه شرکت رایتل در سه ماه گذشته در تهران دو بار قطع شده و کیفیت خدمات از دست رفته است. در این بین ما باید پاسخگو باشیم، اگر مدیریت خوبی در این حوزه وجود داشت، این اتفاق رخ نمی داد.  
وی درباره لغو موقت مصوبه ۲۹۴ از سوی دیوان عدالت اداری گفت: این که درباره این مصوبه به دیوان عدالت اداری شکایت شده قابل احترام است. هر کسی حق دارد به مراجع قضایی شکایت طرح کند، ما نیز در حال پیگیری موضوع هستیم. البته دستوری که آمده لغو موقت است و از تمام توان حقوقی خودمان برای حل این مسئله استفاده خواهیم کرد.
فلاح جوشقانی در پاسخ به این سوال که آیا مصوبه برای سایر اپراتورها نیز اجرایی می شود، گفت: بله، برای ما هیچ فرقی نمی کند. این مصوبه برای تمام اپراتورها اجرایی خواهد شد. در حال حاضر موضوع تغییرات مدیریتی در شرکت مخابرات ایران مطرح شده است، در این خصوص با آن ها نیز مکاتبه و اعلام کردیم اگر فرآیند پیش بینی شده در مصوبه درباره احراز صلاحیت مدیران طی نشود، از نظر ما افراد انتخاب شده فاقد اعتبار هستند.  
وی افزود: اتفاقا اگر این موضوع در اپراتورهای دیگر رخ دهد، با حساسیت بیشتری آن را دنبال خواهیم کرد چرا که سهم بازار سایر اپراتورها بیشتر از رایتل است. شرکت رایتل ۶-۷ سال است که پروانه دریافت کرده است، در ابتدای کار یک دوره حفاظت طولانی مدت و بازار انحصاری داشت. اما به دلیل مدیریت نامناسب، فقدان حضور افراد حرفه ای در بدنه مدیریتی و عدم سرمایه گذاری سهام داران آن، این اپراتور در نهایت توانست در دو یا سه شهر با ۳۰۰ هزار کاربر شبکه ایجاد کند.
معاون وزیر ارتباطات با اعلام این که در آن مدت درآمد ماهیانه این اپراتور ۲ میلیارد تومان بوده است، گفت: از آن جا که ما همیشه نگاه حمایتی به اپراتورها داریم، ضمن این که بیزنس پلن رایتل را بازنگری و اصلاح کردیم، مدیریتی بر سر کار آمد که با منابع مالی مانند وام و تسهیلات سرمایه گذاری را آغاز کرد. به این شکل تا پایان سال ۹۶ این اپراتور در ۱۷۰ شهر با حدود ۷۰ میلیارد تومان درآمد ماهیانه به سوددهی عملیاتی رسید. این افراد حرفه ای (مجید صدری در آن زمان مدیرعاملی رایتل را برعهده داشت) که به لحاظ فنی به مدیریت شبکه مسلط بودند دو سال قبل این مجموعه را ترک کردند و پس از آن دوباره شاهد افت کیفیت این اپراتور بودیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :