آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263003
تاریخ انتشار : 14 آبان 1398 11:12
تعداد بازدید : 4822

وزارت اطلاعات اطلاعیه داد:

عوامل اصلی قاچاق موبایل بازداشت شدند

وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که عوامل اصلی قاچاق تلفن همراه شناسایی و با دستور مقامات قضایی بازداشت شدند.
undefined

آی تی من- وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای اعلام کرد:در پی اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج)، با بهره گیری از توان سامانه های هوشمند، عوامل اصلی قاچاق تلفن همراه شناسایی و با دستور مقامات قضایی بازداشت شدند. ارزش کالای قاچاق شناسایی شده اولیه به کشور توسط این متخلفان، بیش از ۱۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.  
متخلفان با دور زدن قوانین امور گمرکی و سوء استفاده از اطلاعات هویتی مسافران و زائران عازم خارج از کشور، اقدام به رجیستر کردن گوشی های قاچاق به صورت مسافری کرده بودند.  در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است: فرآیند شناسایی و برخورد با قاچاقچیان تلفن همراه و سوء استفاده کنندگان از تسهیلات مسافری به طور مستمر در حال انجام است و دیگر مظنونین به قاچاق تلفن همراه نیز شناسایی شده اند که پس از تکمیل پرونده، به مراجع  قضایی معرفی خواهند شد و برخوردهای لازم با ایشان صورت خواهد پذیرفت.
همچنین وزارت اطلاعات در بخش پایانی اطلاعیه خود آورده است: توصیه می شود تمامی مسافران و زائران عازم خارج از کشور در خصوص حفظ اطلاعات هویتی و مسافری خود اهتمام لازم را به خرج داده و از هرگونه واگذاری اطلاعات هویتی و ارتباطاتی خود با هدف فعال سازی گوشی های تلفن همراه قاچاق در شبکه قانونی کشور خودداری کنند زیرا در نهایت گوشی قاچاق به نام ایشان در سامانه گمرک ثبت شده و احتمال تعقیب کیفری و عواقب قانونی ناشی از جرایم ارتکابی قاچاقچیان برای ایشان نیز وجود خواهد داشت و می باید در مراجع قضایی پاسخگو باشند.
از سوی دیگر با حذف معافیت ۸۰ دلاری برای واردات گوشی، اگرچه قیمت موبایل افزایش می یابد، اما این موضوع باعث خواهد شد که واردات گوشی به روش مسافری یا همان قاچاق برای قاچاقچی به صرفه نباشد و قیمت گوشی که تا پیش از این به دلیل واردات از روش های مختلف چند نرخی بود، به شکل تک نرخی شود.
البته بسیاری از مسوولان ذیربط معتقدند که قیمت گوشی حتی با حذف معافیت ۸۰ دلاری افزایش نیافته و این روزها شاهد ثبات قیمت ها در بازار موبایل هستیم.
اما از سوی دیگر فعالان بازار ادعا می کنند که قیمت ها با افزایش روبه رو شده و نیز به دلیل اینکه فقط خرید گوشی از طریق شرکت های واردکننده رسمی صورت می گیرد، بنابراین حق انتخابی برای خرید گوشی ندارند و شرکت واردکننده تعیین می کند که خریدار باید چه نوع گوشی و چه تعداد از آنها خریداری کند. بر این اساس برخی از گوشی ها اصلا در بازار نیست و اگر هست تعداد کم است بنابراین همین موضوع نیز روی قیمت گوشی تاثیرگذار می شود.
حالا با ورود وزارت اطلاعات به موضوع واردات گوشی و تخلفاتی که در طول یک سال گذشته صورت گرفته، انتظار می رود که وضعیت بازار موبایل رو به بهبود برود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :