آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263094
تاریخ انتشار : 19 آبان 1398 11:24
تعداد بازدید : 4891

دلایل شکست ویندوز موبایل در برابر اندروید از زبان بیل گیتس

هیچ کس نمی تواند نوکیا فراموش کند که زمانی سردمدار بازار موبایل دنیا بود، اما این کمپانی با ورود سیستم عامل اندروید نتوانست در بازار مقاومت کند و بعدها با واگذاری به مایکروسافت و رفتن زیر یوغ پلتفورم این شرکت، شکست خورد و از بازار موبایل دنیا حذف شد.
undefined

ساحره چمنی
آی تی من- اگرچه مایکروسافت خود یکی از بزرگ ترین شرکت های نرم افزاری دنیا به شمار می رود اما این غول آمریکایی هم نتوانست در بازار موبایل دنیا قد علم کند و در مقابله با گوگل و اپل شکست را پذیرفت. بر همین اساس پس از سال ها شکست نوکیا و البته سیستم عامل موبایل مایکروسافت، حالا بیل گیتس مدعی است که مشکلات مرتبط به پرونده آنتی تراست باعث شکست ویندوز موبایل در مقابل اندروید شده است.
مدیرعامل اسبق مایکروسافت در مصاحبه به نیویورک تایمز ادعا کرد که در همان سال هایی که مایکروسافت اقدام به خرید نوکیا کرده بود، پرونده مربوط به قوانین آنتی تراست را علیه مایکروسافت باز کرد که این موضوع باعث شد که ویندوز موبایل شکست بخورد و امروز مردم به جای استفاده از پلتفورم مایکروسافت از اندروید استفاده می کنند.
بیل گیتس معتقد است که اگر موضوع آنتی تراست یا همان پرونده ضد انحصاری علیه مایکروسافت در آن زمان به راه نمی افتاد، این کمپانی تمرکز بیشتری روی سیستم عامل موبایلی خود داشت و می توانست موفقیت بیشتری کسب کند.
وی ادعا می کند که همین موضوع قوانین ضدانحصاری علیه مایکروسافت باعث شد تا مدیران این شرکت تحت فشار قرار گرفته و تصمیمات اشتباهی بگیرند.
به گفته وی، مایکروسافت در آن زمان نتوانست برای سوییچ از ویندوز موبایل به ویندوز فون برنامه ریزی دقیقی انجام دهد و حساب شده تغییرات را روی پلاتفورم جدید اعمال کند، به این ترتیب بود که میدان بازی را از دست داد و فرصت برای گوگل فراهم شد تا بتواند روی سیستم عامل اندروید حسابی کار کند و این پلاتفورم موبایلی را شکوفا کند. 
بر اساس گزارش بیل گیتس، در همان ابتدای کار مایکروسافت فرصت های طلایی داشت که یکی یکی آنها را از دست داد؛ مثلا قرار بود که ویندوز موبایل روی یکی از گوشی های مهم موتورولا نصب شود اما به دلیل سوءمدیریت در آن زمان این کمپانی نتوانست قرارداد مربوطه با موتورولا را امضا کند و به دلیل وقفه افتادن در کار مایکروسافت، این سیستم عامل روی گوشی های پرچمدار موتورولا نصب نشد.
البته مدیرعامل مایکروسافت اشاره نکرده که این سیستم عامل قرار بود روی کدام یک از گوشی های موتورولا نصب شود، اما اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم، در آن زمان گوشی های سری دروید موتورولا راهی بازار شدند و این دستگاه ها به سیستم عامل اندروید مجهز بودند. باید به این نکته هم بپردازیم که در آن زمان موتورولا جزو شرکت های قدرتمند در حوزه موبایل به شمار می رود و این سری از گوشی هایش طرفداران بسیاری در دنیا داشت.
به نظر می رسد بیل گیتس خود را در مورد عدم موفقیت مایکروسافت در بازار موبایل دنیا مقصر می داند و بارها به این موضوع پرداخته و اعلام کرده که شکست در برابر اندروید، بزرگ ترین اشتباهش در تمام دوران زندگی و فعالیت کاری اش بوده است.
وی حتی در یکی از مصاحبه هایش اعلام کرده که شکست در برابر اندروید باعث خسارت ۴۰۰ میلیارد دلاری به مایکروسافت شده است.
بر اساس گزارش ها، گوگل سال ۲۰۰۵ توانست اندروید را به قیمت ۵۰ میلیون دلار خریداری کند و به این ترتیب در مقابل بزرگ ترین رقیبش؛ مایکروسافت موفقیت بزرگی را کسب کرد.
اگرچه حالا ممکن است به نظر نرسد، اما زمانی ویندوز موبایل بزرگ ترین رقیب اندروید به شمار می رفت و حتی مدیران گوگل نگران موفقیت مایکروسافت در زمینه سیستم عامل موبایلی ویندوز بودند. اما گوگل توانست در این رقابت پیروز میدان شود و حالا بعد از بیش از یک دهه توانسته جایگاه نخست را در بازار موبایل دنیا ازآن خود کند. این در حالی است که زمانی همین جایگاه در اختیار مایکروسافت بود و ویندوز موبایل بزرگ ترین سهم را در بازار موبایل دنیا در اختیار داشت.البته در این سال ها گوگل هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد و تنها رقیب آن مایکروسافت نبود. گوگل ابتدا با سیمبیان وارد رقابت شد که در آن زمان بزرگ ترین رقیب اندروید به شمار می رفت، پس از آن اپل با سیستم عامل آی اواس وارد بازی شد، در این میان هم سیستم عامل های مطرحی مثل بلک بری بودند که در بازار موبایل دنیا حرف برای گفتن داشتند. همچنین سیستم عامل هایی که هرزگاهی متولد می شدند و به دلیل قراردادهایی که با شرکت های بزرگ بسته می شد، بر سر زبان ها می افتاد و بعد از مدتی هم محو می شدند که در این میان می توان به سیستم عامل فایرفاکس، پلاتفورم بادا که متعلق به سامسونگ بود و نیز سیستم عامل پالم پرداخت.
اما در این میان گوگل توانست در این بازار با استراتژی درست گام بردارد و با ارایه پلاتفورمی متن باز سهم قابل توجهی از بازار موبایل دنیا را به خود اختصاص دهد. این کمپانی مدام در حال ارایه به روز رسانی های جدید برای پلاتفورم اندروید است و همیشه تلاش می کند تا همه مشتریانش را در همه بازارها راضی نگه دارد و این راز موفقیت گوگل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :