آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263639
تاریخ انتشار : 10 آذر 1398 11:13
تعداد بازدید : 4827

برقراری ثبات نسبی در بازار موبایل

در حالی که این روزها از نوسان های قیمت ارز خبری نیست، با توجه به تاثیر مستقیم قیمت ارز بر قیمت گوشی، به نظر می رسد بازار گوشی موبایل به ثبات نسبی رسیده است.
undefined

فناوران- پس از تغییراتی که برای واردات گوشی مسافری در نظر گرفته شد، بهترین موقعیت برای واردکنندگان رسمی فراهم شد تا با تفاوت قیمتی که اکنون گوشی های مسافری نسبت به واردات رسمی دارند و دیگر نمی توان گوشی های مسافری را به صرفه تر قلمداد کرد، بازار را در دست بگیرند و با فراهم کردن نیاز مصرف کننده، بازار گوشی های موبایل را که در طول دو سال گذشته، به دلایلی از جمله افزایش نرخ ارز و رجیستری و مانند این ها دچار بحران شده بود، ساماندهی کنند.
طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیم کارت خور با هدف مبارزه با قاچاق از سال ۱۳۹۶ اجرایی شد و واردکنندگان غیررسمی برای جبران این موضوع، به واردات چمدانی گوشی های مسافری رو آوردند که از معافیت های گمرکی برخوردار بودند. البته پس از آن، اقداماتی برای مقابله با این وضعیت در نظر گرفته شد، از جمله دریافت مستقیم کد فعال سازی گوشی مسافری پس از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرک بود که با اتصال گمرک به سامانه همتا امکان پذیر شد. اما این اقدام هم چندان موفقیت آمیز نبود و به خرید و فروش اطلاعات مسافران و حتی بدون آگاهی آن ها منجر شد که در سفرهای زیارتی حجاج هم شدت گرفت. به همین دلیل با نزدیک شدن به ایام اربعین، وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه گمرکی واردات تلفن همراه را با افزایش حقوق ورودی گوشی به ۲۶ درصد رساند، هم چنین معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری حذف و مقرر شد استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حقوق ورودی واردات تلفن همراه مسافری اعمال شود.
از طرفی، بازار گوشی در یک سال اخیر بالا و پایین بسیار داشته و البته روند آن تحت تأثیر عواملی مانند افزایش نرخ ارز، عمدتاً صعودی بوده است. عواملی مانند مانند سودجویی برخی فروشندگان از اسم رجیستری و مشکلات واردکنندگان و اختلال های چندباره در سامانه همتا و واردات گوشی مسافری هم چند مرتبه بازار گوشی را دستخوش تحول کرد.
در این باره اخیرا رضا دیهیمی نایب رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی درباره احتمال افزایش قیمت گوشی گفته بود: افزایش قیمتی برای مصرف کننده نهایی نخواهیم داشت زیرا نه دلار گران شده و نه تعرفه گوشی های شرکتی افزایش پیدا کرده و نهایتا همان سه درصد هزینه خدمات پس از فروش به گوشی ها اضافه می شود و مورد دیگری برای افزایش قیمت وجود ندارد و با افزایش قیمت نامتعارفی روبه رو نخواهیم بود. در این راستا به تازگی و طبق اعلام همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی درباره جدیدترین آمار از معاملات بازار تلفن همراه اظهار کرده است: هم اکنون قیمت تلفن همراه در ثبات نسبی قرار دارد. قیمت گوشی تلفن همراه در گذشته افزایشی بود، اما هم اکنون روند کاهشی به خود گرفته است و دلیل ریزش قیمت ها را می توان کاهش نرخ ارز در بازار
 دانست. درستی از شرکت های واردکننده گوشی تلفن همراه درخواست کرده تا توان دارند، نیاز بازار را تامین کنند چراکه دلالان و سوءاستفاده گران از نیاز بازار برای تحقق خواسته های خود استفاده نکنند و گفت: زمانی وضع بازار موبایل مشخص می شود که دست دلالان و سودجویان در بازار کوتاه شود. امیدواریم همکاری دولت و اصناف بیش تر شود تا بازار روند مطلوب تری به خود بگیرد.
منبع: ایسنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :