آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263715
تاریخ انتشار : 12 آذر 1398 10:50
تعداد بازدید : 3172

برای کسب و کارهای نو

نخستین فراصندوق سرمایه گذاری خطرپذیر راه اندازی شد

نخستین فراصندوق با هدف شتابدهی سرمایه گذاری خطر پذیر کسب و کارهای نو راه اندازی شد.
undefined

فناوران-  سورنا ستاری معاون علمی و فناوری در آیین رونمایی و پذیره نویسی فرا صندوق به عنوان نخستین فرا صندوق کشور در بازار سرمایه بر وجود زیست بوم سرمایه گذاری خطر پذیر در کشور در سال های گذشته تاکید کرد و گفت: این زیست بومی بود که با پول نفت آن را نابود کردیم و امروز برای احیای آن در تلاش هستیم. در حال حاضر نیز چندین صندوق خطرپذیر در کشور راه اندازی شده است اما روند آن کند است و احتیاج به فرهنگسازی دارد.
معاون علمی و فناوری گفت: در گذشته برای ایجاد یک کسب و کار مشکل مالی به عنوان موضوع مهم در نظر گرفته می شد و تصور بر این بود که با اختصاص دادن پول مشکل رفع می شود اما این یک فرهنگ اشتباه بود که در معاونت علمی و فناوری نیز به عنوان بخشی از بدنه دولت وجود داشت اما در این سال ها درصدد مبارزه با آن برآمدیم.
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در زیست بوم فناوری و نوآوری شتابدهنده ها همین نقش را دارند افزود: تامین مالی خطر پذیر، سرمایه گذاری روی فکر و خلاقیت جوانان است. جوانی که جزء ایده چیز دیگری ندارد و سرمایه گذاری روی آنها آینده روشنی پیش روی دارد.
ستاری فصل نخست سرمایه گذاری عظیم دولت را در حوزه آموزش دانست که هنوز نتیجه بخش نبوده است زیرا سایر اجزای زیست بوم نوآوری و فناوری در کنار آن قرار نگرفته اند.
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان از دانشگاه ها به عنوان عامل اصلی برای تربیت نیروی انسانی در این زیست بوم یاد کرد و گفت: البته این مراکز نیروی انسانی این زیست بوم را برای کشور فراهم نمی کنند زیرا پول نفت در فعالیت آنها دخیل است. برای اصلاح نیاز به فعالیت بیشتر استارت آپ ها داریم. در حال حاضر نیز در شهرها ایجاد ناحیه های نوآوری آغاز شده است. تا دو سال آینده بیش از یک میلیون متر مربع فضای نوآوری را در اطراف شهرها خواهیم داشت. این نواحی نیز وظیفه تامین نیروی انسانی این زیست بوم را دارند تا تبدیل ایده به کسب و کار تسریع شود.
ستاری به نقش صندوق نوآوری و شکوفایی برای تامین مالی پرداخت و افزود: این صندوق نیز چون دولتی است پس نمی تواند به حوزه خطرپذیر ورود داشته باشد. معاون علمی و فناوری تولید محصول را نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش دانست و ادامه داد: پژوهش به پول دولت خروجی اش محصول نیست. زیست بوم دانش بنیان را با این پول و رانت نمی توان ایجاد کرد. دولت تنها باید زیرساخت های علمی یا زیرساخت ها برای آموزش را درست کند.
ستاری با بیان اینکه راه اندازی فراصندوق، گامی برای رونق زیست بوم خطرپذیر در کشور است گفت: نهادهای مالی کشور در اینجا جمع شده اند تا این صندوق راه اندازی شود و قدم هایی بزرگ برای سرمایه گذاری روی ایده جوانان برداشته شود. با این اقدام تبدیل ایده به کسب و کارها سرعت  بیشتری خواهد گرفت. امروز شاید دنبال این هستند تا جوانان را از دانشگاه های ما به خارج ببرند. اگر دیر سرمایه گذاری روی استارتاپ ها را انجام دهیم به زودی اقدامات برای خارج کردن آنها را آغاز می کنند.
ستاری گفت: فرا صندوق راه اندازی شده است تا زنجیره تامین مالی زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور تکمیل شود. سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد ریالی در صندوق های جسورانه و خصوصی را انجام می دهد تا پروژه های بزرگ دانش بنیان و فناورانه دیگر نگرانی از لحاظ مالی نداشته باشند. ستاد فرمان اجرایی امام (ره)، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی موسسان فرا صندوق هستند. فرا صندوق با سرمایه گذاری در صندوق های جسورانه قدرت مالی آنها را افزایش می دهد و با بورس نیز در تعامل است.
منبع: معاونت علمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :