آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263827
تاریخ انتشار : 16 آذر 1398 13:33
تعداد بازدید : 4888

رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی:

بازار ایران ماهانه به 1/3 میلیون گوشی نیاز دارد

رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تلبت و لوازم جانبی با بیان اینکه امروزه حوزه موبایل در کشور از اهمیت زیادی برخوردار است اعلام کرد که در ماه یک میلیون و۳۰۰ هزار دستگاه گوشی نیاز بازار است که حالا این تعداد تامین می شود.
undefined

آی تی من- حسین غروی رام رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی گفت: شرکت های واردکننده موبایل طی ماه های نخست سال با چالش بزرگ تامین کالا مواجه بودند که در جلسات مداومی که با ذی نفعان دولتی داشتیم ، توانستیم از این معضلات عبور کنیم و به خوبی نیازهای بازار موبایل را تامین کنیم.
وی همچنین درباره طرح رجیستری و مقاومت های متخلفان در زمینه واردات گوشی گفت: بسیاری معتقد بودند این طرح شکست می خورد و و در بازار التهاب ایجاد می شود، اما با همکاری شرکت های واردکننده توانستیم بازار را به خوبی تامین کنیم. البته در اجرای این طرح هنوز ناهماهنگی هایی وجود دارد که باید به مرور برطرف شود.
غروی رام برندها و تصمیم گیرندگان دولتی را عوامل اصلی کنترل بازار موبایل می داند که البته به دلیل تحریم ها در حال حاضر برندها در بازار ایران وجود ندارند و کنترل بازار تنها در اختیار تصمیم گیرندگان دولتی است. 
رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل گفت: این انجمن در کنار تصمیم گیران این حوزه، حضور فعالی داشته و اگر امروز موفقیتی در زمینه کنترل قیمت ها در بازار موبایل وجود دارد، دلیل آن تصمیم گیری های درست به واسطه کمک انجمن واردکنندگان موبایل به ذی نفعان دولتی بوده است.

 بنزین به موبایل ربطی ندارد
غروی رام با بیان عدم تاثیر تغییر قیمت بنزین بر قیمت موبایل گفت: واردکنندگان موبایل کالاهای خود را براساس نرخ ارز روز در هنگام ترخیص، قیمت گذاری و عرضه می کنند، بنابراین بعد از اصلاح قیمت بنزین و در پی آن افزایش نرخ ارز،  واردکنندگان قیمت کالاهای خود را افزایش ندادند.
وی سود مجاز عمده فروشی و خرده فروشی را به ترتیب سه و هفت درصد عنوان کرد و گفت: بر اساس آیین نامه مصوب قیمت گذاری کالاهای وارداتی، شرکت های واردکننده قیمت و هزینه های خود را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می کنند و قیمت کالا برای اطلاع مصرف کننده در سامانه 124 درج می شود.

 لازمه شفاف سازی، ایجاد زیرساخت نظارتی است
وی همچنین با تشریح اجرای فرایند شفاف سازی در زمینه واردات که از سال 91 آغاز شده و احتمالا تا سال 1405 ادامه خواهد داشت، افزود: زیرساخت های لازم برای عملکرد شفاف کسب و کارها در حال حاضر اشکالات زیادی دارد و با توجه به اینکه زمان کافی برای فراهم سازی زیرساخت های لازم برای شفاف سازی وجود نداشته، در برخی از این سامانه ها پختگی لازم برای اجرای مناسب فرایندها دیده نشده است. البته بانک مرکزی در این مدت عملکرد قابل قبولی داشته و توانسته تعادل خوبی را در بازار به وجود آورد و از این بابت از بانک مرکزی ممنون هستیم.
رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با انتقاد از افزایش قیمت ها پس از بالا رفتن قیمت بنزین افزود: اگر امروز شاهد آن هستیم که با وجود افزایش قیمت کاهای دیگر، همچنان قیمت موبایل ثابت بوده و افزایش نامحسوس داشته دلیلش تصمیم گیری و اقدامات پیشگیرانه انجمن و تصمیم گیران دولتی این حوزه بوده است.
غروی رام در صحبت های خود به انتقاد از چرخه توزیع کالا نیز پرداخت و در این باره گفت: واردات کاملا شفاف است وطرح رجیستری قادر است همه چیز را در زمینه واردات شفاف کند. اما این سامانه تا یک جایی به شفاف سازی کمک می کند و تصمیم گیرندگان باید مشکلات چرخه توزیع را نیز حل کنند. 
وی افزود در جلسه مشترکی که با نمایندگان دولت، روسای اتحادیه ها و اصناف داشتیم، نوید این موضوع داده شد که به زودی مساله فروش با فاکتور رسمی در حوزه موبایل حل می شود و برای تحقق این مهم اتحادیه ها و اصناف حمایت خود را از پیاده سازی “سامانه افق” در حوزه موبایل اعلام کردند. به این ترتیب با ایجاد این سامانه مشکل چرخه توزیع نیز حل خواهد شد.

 ماهیانه 170 میلیون دلار نیاز داریم
غروی گفت: برای تامین و کنترل بازار موبایل با رویه و آرامش فعلی، دولت باید ماهانه بین 150 تا 170 میلیون دلار به این حوزه تخصیص ارز دهد. اما در حال حاضر با وجود همکاری و پیگیری های فراوان، گاها شرکت های واردکننده موبایل با مشکل تامین ارز مواجه می شوند که تبعات منفی لغو ثبت سفارش های فعلی، در ماه های آینده خود را نشان خواهد داد.
همچنین امیر اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت به ارایه آمارهایی از عملکرد این انجمن در هفت ماه اول سال 98 پرداخت. به گفته اسحاقی در سال 94 و پیش از شکل گیری انجمن واردکننگان موبایل، بیش از 95 درصد گوشی های موجود در بازار موبایل ایران از راه قاچاق وارد می شدند که با همت انجمن وارد کنندگان موبایل و همکاری با دولت و همچنین تمرکز روی طرح رجیستری، در حال حاضر بیش از 98 درصد از واردات موبایل به صورت قانونی و شفاف صورت می گیرد.

 تبلت های سیم کارت خور در صف رجیستری
وی با بیان اجرای طرح رجیستری تبلت در آینده ای نزدیک گفت: طبق شنیدها از تصمیم سازان دولتی قرار است تبلت نیز مشمول ثبت رجیستری شود و به این ترتیب وضعیت این کالا در بازار تثبیت خواهد شد و شکل قانونمندتری به خود می گیرد.
دبیرانجمن واردکنندگان موبایل ضمن تاکید بر از بین رفتن انحصار در وارت موبایل، گفت: ابتدای سال جاری تنها 70 واردکننده رسمی موبایل در کشور فعالیت می کرد اما این رقم امروز به 189 شرکت دارای مجوز و فعال در کشور رسیده است. که این شرکت ها مصرف ماهیانه کشور که چیزی حدود 1میلیون سیصد تا 1 میلیون و چهارصد هزار دستگاه تلفن همراه است را تامین می کنند.

 ارتباط انتشار آزاد اطلاعات و توسعه صنایع
وی با تاکید بر انتشار آزاد اطلاعات اذعان داشت: انتشار آزاد اطلاعات و شفافیت در توزیع آن می تواند به جهت گیری و تصمیمات پیش روی کسب وکارهای نوپا و مبتنی بر موبایل کمک کند. از این رو ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا به عنوان صنفی پیشرو اطلاعات و گزارشات مربوط به حوزه خودمان را در دسترس عمومی قرار دهیم.
بر اساس این گزارش طبق پیش بینی های این انجمن، تا پایان سال جاری بیش از 14 میلیون دستگاه موبایل وارد بازار کشور خواهد شد  و تقریبا 12.5 میلیون دستگاه از این موبایل ها توسط کاربران فعال می شود.  لازم به ذکر است طبق آمار تحلیلی ارایه شده تا کنون برند سامسونگ  51 از سهم بازار را به خود اختصاص داده است و در مقام دوم پراستفاده ترین گوشی های کشور نیز نوکیا با سهم 23 درصدی قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :