آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263900
تاریخ انتشار : 17 آذر 1398 13:23
تعداد بازدید : 3157

سهم ۱۴ درصدی بخش خصوصی در سبد مدیریتی اقتصاد

رییس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر لزوم تغییر ترکیب سبد مدیریتی اقتصاد کشور، گفت: با وجود ظرفیت ۵۶ درصدی بخش خصوصی در تولید و تجارت اما ۸۶ درصد سبد مدیریتی اقتصاد در دست بخش خصوصی نیست.
undefined

فناوران - رضا پدیدار با بیان اینکه ساختار اقتصادی کشور با توجه به تحولات سیاسی و اجتماعی نیازمند تغییر است، ادامه داد: در گام نخست نیازمند شناخت وضعیت موجود و توانمندی های خود هستیم تا با توجه به آن، راهبردها را ترسیم کنیم.
وی افزود: در کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران راهبردهای تولیدی و تجاری را طراحی کردیم و این نمایشگاه می تواند محفل خوبی برای تجلی آنها باشد.
پدیدار تولید برای بازارهای داخل را نخستین راهبرد عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی اقتصاد و محدودیت های ارزی، باید به سیاست جانشینی واردات توجه ویژه شود. وی با بیان اینکه ظرفیت و قدرت اجرایی بالایی در کشور داریم، تاکید کرد: از دهه ۷۰ تا کنون پتانسیل ساخت داخل رشد داشته و اکنون به ظرفیت بالقوه داخلی به بالای ۸۰ درصد رسیده است اما ظرفیت عملیاتی بخش خصوصی کم است.
رییس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به ترکیب نامتعادل سبد مدیریتی اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: با وجود این ظرفیت اما ۸۶ درصد سبد مدیریتی اقتصاد در دست بخش خصوصی نیست به گونه ای که اکنون ۴۰ درصد در دست دولت، بیش از ۲۰ درصد در دست صندوق های بازنشستگی و حدود ۲۲ درصد نیز در دست خصولتی ها است.
پدیدار با بیان اینکه ظرفیت عملیاتی بخش خصوصی در کلان اقتصاد در دولت مطرح شده، گفت: بخش خصوصی در زمینه تولید و بازرگانی ظرفیت ۵۶ درصدی را دارا است.
وی راهبرد دیگر را تولید ماشین آلات و تکنولوژی های تولید دانست و افزود: در این زمینه نیازمند واردات تکنولوژی و دانش فنی هستیم.
رییس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به راهبرد تولید ماشین آلات سنگین کارخانه ای از طریق سیستم مونتاژ پرداخت و ادامه داد: راهبرد تولید در داخل کشور در قالب خودکفایی ملی نیز در دستور کار قرار دارد.
به گفته پدیدار، انرژی و نیروی انسانی در ایران مزیت نسبی به شمار می رود که باید به مزیت رقابتی و تولید تبدیل شود تا از اقتصاد تک محصولی نجات پیدا کنیم و درآمد ملی را به ثروت ملی تبدیل کنیم.
پدیدار به لزوم ایجاد زبان مشترک بین دولت و بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: دولت باید از تصدی گری دست برداشته و به کار حاکمیتی بپردازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :