آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263937
تاریخ انتشار : 18 آذر 1398 12:22
تعداد بازدید : 3160

عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت:

صیانت از تولید داخلی مهم تر از حمایت مالی است

عضو هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان سلامت و استاد مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی گفت: مهمتر از کمک های مالی ایجاد حمایت های صیانتی است. باید در واردات محصولاتی که نمونه مشابه داخلی دارند محدودیت ایجاد شده یا جلوگیری به عمل آید تا شرکتهای دانش بنیان بتوانند وارد بازار شوند.
undefined

فناوران - حمیدرضا خرم خورشی با بیان این مطالب به مفهوم دانش بنیان پرداخت و آن را شامل صنایع هایتک (صنایع با فناوری های پیشرفته) دانست که بر پایه تفکر، اندیشه و نیرو انسانی خبره شکل می گیرد. خرم خورشید به تجربیات جهانی اشاره کرده و افزود: بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، حوزه اسکاندیناوی و حتی آسیای جنوب شرقی در این حوزه سرمایه گذاری وسیعی انجام داده اند و به نتایج خوبی رسیده اند و سهم بزرگی از اقتصاد این کشورها توسط این افراد تامین می شود. سیلیکون ولی هم ارزش افزوده ای است که بر پایه تفکر ایجادشده است. شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها، دانشگاه های نسل سه و چهار بر مبنای فناوری و نوآوری کار می کنند که ارزش افزوده بسیاری ایجاد می کنند.
این استاد مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی، با یادآوری اینکه نقش شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال و ثروت غیرقابل انکار است، گفت: برای مثال دانشگاه MIT بالغ بر 25 هزار شرکت دانش بنیان تاسیس کرده که منجر به ایجاد صدها هزار شغل شده است. 
به گفته خرم خورشید، ما در کشورمان دیر شروع کردیم و معتقدم هنوز شرکت های دانش بنیانی که به دنبال ایجاد سرمایه بر اساس تفکر باشند، خیلی جا نیفتاده اند. این مساله باید در میان مسوولان هم تبدیل به استراتژی محوری شود.
او تاکید کرد: باید مسوولان در سطح کلان کشور به این نتیجه برسند که اقتصاد دانش بنیان به اندازه انرژی اتمی اهمیت دارد و باید روی آن سرمایه گذاری شود. ولی آیا اکنون به رغم همه شعارهایی که داده می شود، بهایی داده شده؟! متاسفانه بیشتر در این باره صحبت می شود و در عمل حمایت چندانی نشده است.
 درآمد صادراتی تجهیزات پزشکی معادل نفت است
در میان صنایع هایتک، حوزه سلامت قرار دارد که خود شامل بخش هایی مانند تجهیزات پزشکی، دارو (اعم از شیمیایی و بیوتکنولوژی)، کیت های آزمایشگاهی، طب سنتی و گیاهی، توان بخشی و غیره است. 
خرم خورشید بابیان این مطلب گفت: تجهیزات پزشکی یکی از حوزه های بسیار مهم دانش بنیان در حوزه سلامت است و شرکت های ما بسیار توانمند هستند. تجهیزات پزشکی پتانسیل بسیار خوبی نسبت به صنایع دیگر دارد زیرا صادرات آن نسبت به دارو، کیت های آزمایشگاهی و مواد اولیه راحت تر است.  عضو هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان سلامت افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار خوب عمل کردیم و معتقدم اگر یک صدم حمایتی که از صنایع خودرو در کشور انجام شده از صنایع تجهیزات پزشکی انجام شده بود اکنون صادرات این بخش به اندازه نفت می توانست درآمدزا باشد.
 صیانت از تولید داخلی یک ضرورت است
او با تاکید بر اینکه در شعارها حمایت های زیادی از دانش بنیان انجام شده یا در حال انجام است، گفت: آیین نامه اجرایی حمایت از شرکت های دانش بنیان مهرماه سال 92 و هفت سال پس از ارایه لایحه آن به مجلس، تصویب شد. این نشان می دهد مسوولان به اهمیت شرکت های دانش بنیان در اقتصاد پی نبرده اند. 
خرم خورشید افزود: حمایت مالی ممکن است به صورت پرداخت بلاعوض، تسهیلات بدون بهره یا کم بهره باشد. مهم تر از کمک های مالی ایجاد حمایت های صیانتی است. شرکت های دانش بنیان وارد بازار می شوند و محصولی را تولید می کنند باید حداقل در داخل کشور موردحمایت قرار گیرند و از واردات نمونه مشابه خارجی به کشور جلوگیری شده یا حداقل محدود شوند. آگاه هستیم که این مهم نیازمند عزمی راسخ برای مبارزه با رانت و فسادی است که از واردات حمایت می کند و این تنها راه ممکن است. استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی با تاکید بر اینکه صیانت از تولید داخلی بسیار مهم تر از حمایت مالی است، گفت: مساله بهداشت و درمان اهمیت بسیار بالایی دارد و تجهیزات و داروهای تولیدی باید استانداردهای بالایی داشته باشند. وقتی محصولی استانداردهای لازم را دریافت کرد سازمان غذا و دارو باید به سرعت مانع از واردات نمونه خارجی به کشور شود.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :