آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263982
تاریخ انتشار : 19 آذر 1398 14:0
تعداد بازدید : 3166

مدیران و نمایندگان بخش خصوصی:

رشد اقتصادی و سرمایه گذاری با وجود فساد، میسر نیست

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بخش خصوصی را نخستین قربانی فساد دانست و افزود: هرچقدر محیط و اقتصاد شفاف تر باشد، کارآفرینان و فعالان اقتصادی بهتر می توانند رشد کنند، چرا که در یک محیط آلوده بیشتر علف های هرز رشد می کنند تا گیاهان مفید.
undefined

فناوران - مسعود خوانساری رییس اتاق تهران روز قبل و در پنجمین همایش مبارزه با فساد رسالت اتاق بازرگانی را ترویج گفتمان مبارزه با فساد دانست و گفت: با وجود فساد در کشور، رشد اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری میسر نیست. اکنون سرمایه گذاری خارجی به دلیل مشکلات بین المللی با مشکل مواجه است، اما سرمایه گذاری داخلی نیز به دلیل نابرابری و تبعیض و نبود شفافیت دچار مشکل شده است.
رییس اتاق تهران با تاکید بر اهمیت آسیب شناسی فساد ادامه داد: هرچقدر به ریشه فساد بپردازیم موثرتر است تا به معلول پرداخته شود. اینکه با چند مفسد در دادگاه ها برخود می کنند شاید بتواند مشکل روزمره را حل کند، اما نمی تواند زیربنای آن را درمان کند.
خوانساری دولت بزرگ را یکی از اشکالات اساسی و فسادزا دانست و گفت: اگر دولت خود را مسوول همه امور کشور بداند، مجبور است در همه حوزه ها ورود کند. متاسفانه دولت های ما از ارز و بنزین گرفته تا سیب زمینی و پیاز خودشان را مسوول دانسته و در آن دخالت می کنند، به همین دلیل مجبورند با بخشنامه ها و دستورات متعدد در امور اجرایی ورود کنند.
وی معتقد است اگر این امور کار به دست مردم سپرده شود و دولت نقش نظارتی داشته باشد، دیگر نیاز به دخالت و تصدی گری وجود ندارد.
رییس اتاق تهران با بیان زمان جهش نرخ ارز گفت: در این مدت حدود ۴۰ بخشنامه صادر شد که بعضی از آن ها با یکدیگر متعارض بودند و امکان خوانش های مختلف را فراهم کردند. خوانساری وجود شرکت های دولتی و خصولتی را از عوامل فسادزا برشمرد و گفت: بودجه شرکت های دولتی دو برابر بودجه عمومی دولت است با این حال میزان مالیات آنها بسیار کمتر از شرکت های خصوصی است که تبعیض آشکار را نشان می دهد.
رییس اتاق تهران همچنین درخصوص رویه های گمرکی افزود: برای ورود و صدور کالا حداقل ۱۵ نهاد یا ارگان با ۲۰ رویه گمرکی دخالت دارند و همین موضوع زمینه فساد را فراهم می کند، این در حالی است که در کشورهای حدود یک ساعت زمان برای ورود و صدور کالا صرف می شود.
وی با بیان اینکه در قوه مقننه و دستگاه قضائی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد، افزود: هر روزه دستگاه نظارتی را برای کنترل بیشتر افزایش می دهیم. در حالیکه که خود دستگاه های نظاتی نیز عامل گسترش فساد در جامعه هستند.
خوانساری پیشنهادهایی برای حل موضوع فساد مطرح کرد و گفت: دولت الکترونیکی می تواند در این زمینه موثر باشد، چنانچه پیش بینی شده با یک دلار هزینه در این دولت، حداقل می توانیم ۱۵ دلار صرفه جویی داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین هرچقدر دولت انحصاراتش را کمتر کرده و مسوولیت هایش را به مردم واگذار کند، در عرصه مبارزه با فساد موفق تر خواهد بود.
رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه فساد از 1 تا 8 درصد روی تولید ناخالص داخلی اثر دارد، گفت: متاسفانه قبح فساد در جامعه ریخته است. غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این همایش گفت: فساد از یک نقطه سرچشمه می گیرد که باید به آن توجه کرد؛ در حالیکه اکنون به آن توجهی صورت نمی گیرد؛ بالاتر از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مسائل دیگری که به آن توجه داریم، آنچه که آینده ما را با مخاطره شدید مواجه می سازد، روند حرکت اخلاق در جامعه است.
وی افزود: مسایل اقتصادی آنقدر برای ما مشکل آفرین نخواهد بود که سقوط اخلاق در جامعه دردسرساز می شود و روند حرکت نیز با کمال تاسف، یک سیر نزولی با شیب تند را نشان می دهد. این موضوع باید به عنوان یک موضوع مهم، سرلوحه کار قرار گیرد و به وضع خطرناک کنونی پایان ببخشیم.
وی تصریح کرد: ما همان کشوری هستیم که رفتارهای حاکم بر بازار ما تحسین برانگیز بود؛ ما اگر می دیدیم که همسایه مان کسب و کار خوبی ندارد، یک ساعت زودتر چراغ حجره خود را خاموش می کردیم تا حجره کناری هم بتواند کاسبی کند.  ما در بازار بیش از اینکه به تولید فکر کنیم، به تربیت و تولید افراد فکر می کردیم. به همین خاطر شاهد بودیم فردی که در بنگاه اقتصادی در بازار به کار گرفته می شد، از سوی صاحب کار، بیشتر تربیت می شد تا اینکه کار یابد بگیرد. اما اکنون فاصله زیادی با آن شرایط داریم.
به گفته شافعی، قبح فساد در جامعه ریخته است و تا جایی جلو آمده ایم که فساد در جامعه زشت نیست؛ اما اینکه به سر اقتصاد چه آید نیز برای ما مهم نیست. این در حالی است که فساد از یک تا هشت درصد بر روی رشد اقتصادی یک جامعه اثرگذار است.
وی اظهار داشت: در جامعه ایران، از دست دادن سرمایه های اجتماعی کشور به شدت در حال ترویج است و یکی از عوامل اصلی آن، رانت و فساد است که در نهایت این شیوه تبدیل به تجمل گرایی شده و خطرناک تر از همه این مسایل، آن است که تجمل گرایی یک قاعده عمومی اجتماعی در ایران شده است و متاسفانه فقراحساسی بر جامعه حاکم شده است؛ فقراحساسی، از فقر واقعی بسیار خطرناک تر است. اگر به این مسایل توجه نکنیم، ممکن است زود دیر شود. شافعی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد، افزود: ایشان فساد را به اژدهایی هفت سر تشبیه کرده اند و فساد مالی را مانند خوره و سرطان می دانند که باید با آن مبارزه کرد؛ این کلمه ای که در مورد فساد به عنوان سرطان به آن اشاره کرده اند، بسیار مهم است چراکه اگر به سرطان رسیدگی نشود، درمان آن امکان پذیر نیست.
منبع: اتاق بازرگانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :