آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264026
تاریخ انتشار : 20 آذر 1398 11:50
تعداد بازدید : 4243

در نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران مطرح شد

تخمین خسارت 2650 میلیارد تومانی کسب وکارهای حوزه فاوا با قطع اینترنت

مجلس شورای اسلامی در حال تکمیل طرحی برای جلوگیری از تکرار قطعی یک باره اینترنت در کشور است و در این رابطه از اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران خواست تا نظرات خود را در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهند.
undefined

فناوران - کارگروه نرم افزار و محتوای دیجیتال کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات در جمع تعدادی از نمایندگان مجلس به بررسی مشکلات ناشی از قطع اینترنت در حوزه نرم افزار و محتوا پرداخت. 
در این نشست خسارت قطعی این اتفاق با نرخ دلار 12 هزار تومان، 2 هزار و 650 میلیارد تومان تخمین زده شد که این رقم تنها متوجه کسب وکارهای این حوزه است.
سعید رسول اف، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران خسارت های این رویداد را به 5 بخش تقسیم می کند و تأکید دارد: ابعاد مساله تا حدی است که نگرانی های بسیاری را برای فعالان این حوزه به وجود می آورد. نگرانی اول در مورد تکرار آن است. افزایش سطح ناامیدی و بی اعتمادی صاحبان کسب وکارهای مختلف از جمله آسیب های جدی است که بعد از قطع یک باره اینترنت اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: میزان خسارتی که به طور غیرمستقیم به سایر بخش های اقتصادی کشور که از ICT به عنوان زیرساخت استفاده می کنند به میزان 6 هزار و 300 میلیارد تومان برآورد می شود.
بر اساس اظهارات او گردش مالی در تجارت الکترونیک 208 هزار میلیارد تومان است که متوسط روزانه آن 570 میلیارد تومان برآورد می شود. در دوران قطعی اینترنت این رقم نسبت به روزهای دیگر تا 48.5 درصد کاهش پیدا کرد.
این فعال اقتصادی خسارت وارد آمده به حوزه تبلیغات دیجیتال را موضوعی دانست که چندان به آن توجه نشده است. 
رسول اف گردش مالی این حوزه را حدود 1500 تا 2000 میلیارد تومان برآورد کرد.
عضو کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران بی اعتمادی کاربران به کسب وکارهای ایرانی و برندهای ملی را یکی دیگر مشکلات ناشی از این اتفاق دانست و گفت: متأسفانه قطعی اینترنت جذب کاربر برای اپلیکیشن های ایرانی مانند پیام رسان ها، فروشگاه های اینترنتی، نقشه ها و مسیریاب ها را بالا برد و عاملی شد تا هشتگ هایی چون کسب وکارهای رانتی یا کاسب تحریم ، ترند شوند.
عدم دسترسی به DATA سرورها و عدم به روزرسانی آن ها نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. 
وی تاکید کرد: این یک زنجیره است و نمی توان همه ملزومات این گونه کسب وکارها را در داخل ایجاد کرد. در هر حال در یک بازه زمانی 10 روزه امکان تولید و توسعه این شرکت ها وجود نداشت و هزینه آن را باید در آینده بپردازیم.
رسول اف با بیان ناپایداری محیط کسب وکار و توقف تجارت، گفت: این اقدام ریسک سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی بالا برد و این در زمانی اتفاق افتاد که نیاز ما به تولید ثروت بیش از هر زمان دیگری است.
با توجه به شرایط موجود، فعالان حوزه دانش بنیان و تولیدکنندگان انواع نرم افزار مشکلات و چالش های پیش آمده بعد از قطعی اینترنت را مطرح و از تکرار این مساله ابراز نگرانی کردند. به باور آنها تصمیم گیری برای ادامه فعالیت در این حوزه برای آنها سخت شده است.
آن ها این سوال را نیز مطرح کردند که آیا این اقدام و قطعی اینترنت قانونی است؟ در این وضعیت چه کسی پاسخگوی خسارت های ناشی از آن و حقوق ضایع شده فعالان اقتصادی خواهد بود؟
در این رابطه حمیده زرآبادی، نماینده مجلس ضمن تأیید سخنان مطرح شده از تهیه طرحی برای جلوگیری از تکرار چنین رویدادی در آینده خبر داد که قرار است با قید دو فوریت در مجلس مطرح شود. وی ضمن ارائه مفاد این طرح به اعضای کمیسیون، از آنها خواست تا دیدگاه ها و نظرات خود را در اسرع وقت برای نمایندگان مجلس ارسال کنند.
وی ادامه داد: در دوران قطعی اینترنت مردم از پیام رسان های داخلی استفاده کردند اما متأسفانه آن ها به دلیل نواقصی که داشتند نیاز مردم را تأمین نکردند. حال باید به این سوال پاسخ دهند که علی رغم تبلیغات گسترده و حمایت های مالی بسیاری که از آنها شد چرا نتوانستند جوابگوی مردم باشند؟
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :