آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264080
تاریخ انتشار : 23 آذر 1398 11:5
تعداد بازدید : 4290

نیما نامداری، معاون توسعه و نوآوری ارتباط فردا:

تشدید فقر دهک های اول و دوم تهدیدی برای تجارت الکترونیکی است

به گفته معاون توسعه و نوآوری شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا، در دو سال 97، مابه التفاوت درآمد و هزینه سه دهک اول خانوارهای شهری ایرانی منفی بوده و می توان پیش بینی کرد که در سال آینده، دهک سوم نیز به این گروه افزوده خواهد شد.
undefined

فناوران- نیما نامداری، معاون توسعه و نوآوری شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا، چهارشنبه گذشته در رویداد نیم دایره که به همت روزنامه دنیای اقتصاد برگزار شد، مطالب خود را با عنوان «بازارهای آنلاین، چالش ها و فرصت ها» ارایه کرد.
نامداری گفت: تحلیلگران پیش بینی می کنند که  تا سال 2020 میلادی، بازارگاه های آنلاین نزدیک به 40 درصد کل خرده فروشی آنلاین جهان را به خود اختصاص خواهند داد. بر اساس این آمار، بازار تجارت الکترونیکی در آمریکای شمالی به 504 میلیارد دلار می رسد و خرده فروشی آنلاین 14.3 درصد از کل خرده فروشی را به خود اختصاص می دهد. هر شهروند آمریکای شمالی نیز 1800 دلار برای تجارت الکترونیکی هزینه می کند. حجم بازار تجارت الکترونیکی انگلستان 180.5 میلیارد دلار، اتحادیه اروپا 601.9 میلیارد دلار و چین 584.6 میلیارد دلار برآورد می شود. 
وی همچنین به ارایه آماری درباره آمازون پرداخت و گفت: حجم فروش ناخالص آمازون در سال 2018 میلادی 285 میلیارد دلار بوده که از این میزان، 175 میلیارد دلار روی بازارگاه آمازون با نرخ رشد 35.6 درصد به فروش رفته وفروش مستقیم آن 83 میلیارد دلار بوده است. به گفته وی، بیش از 2.5 میلیون فروشنده روی پلتفرم آمازون فعالیت می کنند که 20 هزار فروشنده، فروشی بیش از یک میلیون دلار  و 140 هزار فروشنده، حدود یکصد هزار دلار فروش درماه داشته اند.
بر این اساس، بیشترین حجم خرید آنلاین در آمریکای شمالی مربوط به کالاهای دیجیتال، پوشاک و بعد کتاب، موسیقی و ویدیو بوده است. معاون توسعه و نوآوری ارتباط فردا، در بخشی از سخنان خود، چالش های پلتفرم ها را در ایران، نوسان نرخ برابری ارز، مدیریت گردش پول، محاسبه مالیات با توجه به عدم شناخت درباره اقتصاد پلتفرمی از یک سو و مشکلات مقررات گذاری، اندازه بازار محدود و زیرساخت ها از سوی دیگر عنوان کرد و افزود: در سمت مشتری نیز با مشکلاتی مانند کاهش قدرت خرید، ابزارهای پرداخت و اعتبار مشتریان روبه روییم که اینها بازار بازارگاه ها را تهدید می کند.
نامداری در توضیح این چالش ها گفت: امکان فعالیت منطقه ای و بین المللی برای بازارگاه های ایرانی وجود ندارد. از سویی نرخ تورم کالاهای قابل مبادله در بازارهای الکترونیکی ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد که این ارتباط فعالیت را برای بازارهای آنلاین سخت می کند. وی افزود: از سویی بانک ها چه در بخش تامین کنندگان کالا و چه در بخش خریداران امکان تامین سرمایه مورد نیاز آنان را ندارند.
او بخشی ازمشکلات این بازار را به دلیل مشکلات ساختاری مارکت پلیس ها با اداره های مالیات و تامین اجتماعی عنوان کرد چرا که ساختارهای سنتی تر اداری ایران دید درستی از چگونگی فعالیت مارکت پلیس ها و پلتفرم ها ندارند از همین رو فعالیت آنان با چالش مواجه می شود.
از دیگر مشکلاتی که پلتفرم ها با آن مواجه هستند و نامداری به آن اشاره کرد مشکلات مربوط به رگولاتوری است. به عقیده او شرکت های نوآور در سه مرحله قرار دارند؛ یا آنقدر کوچک هستند که قانون گذار به آنها توجهی ندارد یا آنقدر بزرگ که نمی توان آنها را نپذیرفت. اما در این میان شرکت هایی قرار می گیرند که بزرگ شده اند اما قانون گذار همچنان می تواند آنها را تحت فشار قرار دهد که معمولا فین تک ها در این دست قرار می گیرند.
به گفته او اگر شرکت هایی مانند کافه بازار، دیجی کالا، اسنپ و تپسی آنقدر بزرگ شده اند که دولت مجبور به پذیرش آنان است به این دلیل است که فاصله کوچک بودن خود تا بزرگ شدن شان را به سرعت طی کرده اند.
او مشکلات زیرساخت را بخش دیگری از مشکلات و چالش های کسب و کارها عنوان کرد و گفت: زیرساخت فناوری کشور به اندازه کسب و کارها رشد نکرده است و این فاصله خود را در دوره ای مانند قطعی اینترنت نشان می دهد هر چند که شرکت هایی مانند اسنپ و تپسی توانستند از طریق شبکه ملی اطلاعات در این دوره سرویس بدهند اما واقعیت این است که این شبکه نیز در این دوره زمانی قابل اتکا نبود.
وی گفت: معمولا مابه التفاوت هزینه های اساسی و درآمد خانواده ها صرف خریدهای غیر ضرور یا خرید از مارکت پلیس ها می شود در این شرایط هر چه شرایط اقتصادی ضعیف تر شود امکان خرید خانواده ها از مارکت پلیس ها نیز کاهش خواهد یافت.
به گفته وی، در سال 96 مابه التفاوت درآمد و هزینه ماهانه خانوارهای شهری در دو دهک اول منفی بوده که در سال 97 به سه دهک افزایش یافته است و پیش بینی می شود که در سال آینده، مابه التفاوت درآمد و هزینه ماهانه دهک چهارم نیز منفی شود. 
آمارهای ارایه شده از سوی نامداری نشان می دهد که  دو دهک نهم و دهم در همین مدت با افزایش مثبت مابه التفاوت درآمد و هزینه مواجه بوده اند که این نشان می دهد دهک های بیشتری به فقر وارد می شوند و طبقه غنی نیز در حال غنی تر شدن است.
نامداری افزود: بیشترین هزینه خانوارها در جهان معمولا صرف مسکن، غذا و حمل و نقل می شود که این هزینه تقریبا در تمامی دنیا با یکدیگر برابر است و ایران نیز با کشورهای اروپایی در این زمینه تفاوتی ندارد. اما با وجود سهم ۳۰ درصدی مسکن در این هزینه ها سهم بازارهای آنلاین در این بخش کمتر است. در مقابل حمل و نقل که در حدود ۱۱ درصد هزینه های خانوار را تشکیل می دهد بازارهای آنلاین توانسته اند حضور موثری داشته باشند و این روند در ایران نیز تکرار شده است. شرکت هایی مانند اسنپ و تپسی در همین بخش فعالیت می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :