آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264306
تاریخ انتشار : 1 دی 1398 10:52
تعداد بازدید : 4715

هشدار دوباره درباره کلاهبرداری در پوشش رجیستری

سامانه همتا با تاکید بر رایگان بودن تمامی مراحل ثبت نام رجیستری موبایل، نسبت به ترفند جدید کلاهبرداران هشدار داد.
undefined

آی تی من- ارسال پیامک به برخی از کاربران و درخواست واریز وجه به بهانه افزایش نرخ تعرفه گمرکی و جلوگیری از غیرفعال شدن تلفن همراه، ترفند جدید سودجویان برای کلاهبرداری اینترنتی است. در این روش جدید، کلاهبرداران در پوشش طرح رجیستری تلفن همراه، اطلاعات حساب بانکی افراد را به دست آورده و به آن دستبرد می زنند.
اخیرا مشاهده شده است پیامکی اخطارآمیز مبنی بر «قطع رجیستری تلفن همراه» به علت نپرداختن مبلغ مربوط به افزایش نرخ گمرکی به برخی از خریداران گوشی تلفن همراه ارسال شده است. در این پیامک از کاربر خواسته می شود تا از طریق یک لینک ساختگی مشابه با سامانه اینترنتی گمرک، وارد صفحه جعلی ای بشوند که ظاهر آن شبیه درگاه های پرداخت است و مبلغ مربوطه را پرداخت کنند. بدین ترتیب سودجویان با استفاده از این شیوه، اطلاعات کارت بانکی قربانیان را دریافت کرده و اموال آنان را به سرقت می برند.
در اطلاعیه سامانه همتا به کلیه کاربران توصیه شده است که در صورت ملاحظه چنین مواردی در اسرع وقت مراتب را از طریق درگاه گزارش مردمی پلیس فتا به آدرسcyberpolice.ir  گزارش کنند.
طبق توصیه مدیریت مرکزی سامانه همتا ضروری است کاربران در مراحل فعالسازی تلفن همراه خود به این موارد دقت کنند:
1- سایت رسمی سامانه همتا «hamta.ntsw.ir» و سایت اطلاع رسانی همتا «hamtainfo.ntsw.ir»  بوده و هر آدرس دیگری تحت عناوینی غیر این دو نامعتبر است.
2- سامانه همتا برای انجام فرآیندهای فعال سازی تلفن همراه هیچ وجهی دریافت نمی کند و انجام تمامی مراحل ثبت نام در این سامانه رایگان است.
3- هرگونه اطلاع رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، از طریق سرشماره پیامکی«HAMTA»انجام می گیرد. همچنین در صورت دریافت هرگونه پیامک با محتوای مشکوک، می توانید موضوع را با مرکز پاسخگویی سامانه همتا به شماره 096366 از ساعت 8 صبح تا 12 شب در 7 روز هفته طرح کنید.
همچنین طبق توصیه های بانک مرکزی، کاربران بایستی پیش از هر پرداخت اینترنتی به نکات زیر توجه داشته باشند:
عبارت«https»در آدرس سایت موجود باشد و همچنین علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبز رنگ) در ابتدای آدرس درگاه پرداخت وجود داشته باشد.
هرگونه درگاه پرداختی از طریق دامنه «shaparak.ir » معتبر است و لازم به ذکر است: هرگونه ترکیب دیگری از کلمه shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از دامنه .IR  غیرمجاز است، به عنوان مثال ترکیب هایی نظیرshapaarak یا shaparack نامعتبر هستند.
برای اطلاع از آدرس درگاه های پرداخت اینترنتی معتبر، می توان به تارنمای کاشف به آدرس«kashef.ir» مراجعه کرد.
طرح رجیستری تلفن همراه از ابتدای آغاز به کار خود، کام قاچاقیان موبایل را به شدت تلخ کرده و همین موضوع باعث شده است سودجویان به طرق مختلف برای دور زدن این طرح اقدام کنند. «سرقت اطلاعات گذرنامه زائران و مسافران برای بهره برداری از تخفیف واردات گوشی با رویه مسافری» و «جعل شناسه های IMEI» از نمونه ترفندهای شکست خورده قبلی قاچاقچیان برای فرار از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و تطهیر قاچاق موبایل بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :