آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264417
تاریخ انتشار : 3 دی 1398 11:26
تعداد بازدید : 4258

نایب‌رییس اتاق ایران در نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات

نگاه های امنیتی مانع تحقق اقتصاد هوشمند می شود

اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در تازه ترین نشست خود به موضوع اقتصاد هوشمند با تمرکز بر روند توسعه بازار سرمایه، پرداختند. در این نشست بر ایجاد زیرساخت های اولیه و ضروری در راستای هوشمند سازی اقتصاد تأکید شد. به باور فعالان اقتصادی این هدف در صورتی محقق می شود که همه ارکان و نهادهای مربوطه به سطحی از یکپارچگی و هم افزایی دست پیدا کنند.
undefined

فناوران- در ابتدای این نشست توضیحاتی در مورد اقدامات انجام شده در بازار سرمایه برای هوشمند سازی این بخش ارایه و در مورد ضرورت تسری این رویکرد در دیگر حوزه های اقتصاد صحبت شد. در این بین آگاهی کسب وکارها و شهروندان از شاخص های اقتصاد هوشمند و همراهی با آنها به عنوان یک ضرورت مطرح شد.
همچنین تصویب قوانین لازم و هماهنگ با این بخش در کنار تبلور این باور در همه ارکان و حوزه های مربوط به اقتصاد مورد تأکید قرار گرفت.
در این رابطه حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران بر تغییر رویکرد حکمرانان و تمرکز بر این باور که باید متناسب با دنیای امروز تغییراتی بنیادی در اقتصاد رخ دهد، تأکید کرد و گفت: متأسفانه در برابر هر تغییری یک تهدید امنیتی مطرح می شود؛ دولت در مواجه با پدیده های نوظهور با دیده تهدید و تشکیک می نگرد. با وجود چنین دیدگاهی نمی توان چندان به تحقق اهداف تعریف شده امیدوار بود.
وی از داده ها به عنوان یک دارایی مهم یاد کرد و گفت: امروز فرصت خوبی برای جبران عقب ماندگی اقتصاد کشور از اقتصاد کشورهای توسعه یافته شکل گرفته است و باید قدر آن را بدانیم. به کمک هوشمند سازی اقتصاد کشور این عقب ماندگی قابل جبران است. هرچند در این وادی به برخی مؤلفه ها و زیرساخت ها نیاز داریم.
سلاح ورزی در ادامه به ظرفیت های پارلمان بخش خصوصی برای مقررات زدایی و فراهم آوردن زمینه های قانونی اقتصاد هوشمند در کشور به کمک شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، کمیته ماده 12 و حضور فعال نمایندگان اتاق ایران در هیات مقررات زدایی، پرداخت.
به اعتقاد او برخورد با موانع رقابت پذیری، ایجاد امنیت قضائی و تسهیل و تسریع داوری و رسیدگی به دعاوی این حوزه، موضوع دیگری است که اتاق ایران می تواند در آن نقش آفرین باشد. در این رابطه اتاق ایران به کمک فدراسیون ICT، مجمع تشکل های دانش بنیان و کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند مرکز تخصصی و فنی را ایجاد کند که خوشبختانه در دستورکار قرار گرفته است.
 باید روند تصمیم گیری را سریع تر کنیم
در ادامه سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس و دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با بیان فرارسیدن عصر تحولات جدی در کسب وکارها از یک چالش جدی در این حوزه سخن گفت. بر اساس اظهارات او دولت ایران بخش قابل توجهی از کسب وکارها را در اختیار دارد و از طرفی با رویکرد امنیتی به این تغییرات نگاه می کند. در این وضعیت بروز تحولات موردنظر در اقتصاد ایران با چالش مواجه می شود.
وی در عین حال از نبود بخش خصوصی چابک در اقتصاد کشور سخن گفت و ادامه داد: اگر بخش خصوصی چابکی داشتیم شاید تا حدودی اجرایی شدن تغییرات موجود آسان تر می شد. البته کیفیت حکمرانی در ایران وضعیت مطلوبی ندارد و همین موضوع خود یک مانع بزرگ در مسیر تغییر است.
عضو شورای عالی بورس روند تصمیم گیری در ایران را نیز بسیار کند توصیف کرد و با توجه به سرعت بالای حرکت تغییرات در عرصه پیش رو، یکی از موانع در برابر استفاده از تکنولوژی های جدید را همین کندی در روند تصمیم گیری ها دانست.
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران معتقد است اقتصاد هوشمند در بازار سرمایه، منافع بسیاری در پی دارد از جمله می تواند مانع نوسانات ناشی از دست کاری های بازار شود و حتی به کمک آن بازار سرمایه می تواند معاملات دارایی های فیزیکی و خرد را هم پوشش دهد. از طرفی با تکنولوژی بلاکچین ها می توان مانع از پولشویی در اقتصاد شد که این خود یک دستاورد بزرگ محسوب می شود. هرچند او چندان به اجرایی شدن این تغییرات در کشور امیدوار نیست.
 برنامه ریزی بازار سرمایه در مسیر هوشمندسازی
حسین فهیمی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از اهمیت طراحی هوشمند پیش از تلاش برای تحقق اقتصاد هوشمند سخن گفت و افزود: اگر قرار باشد اقتصاد هوشمند داشته باشیم باید ابتدا زیرساخت های آن را به شکل هوشمند طراحی کنیم، باید قراردادهای هوشمند، روابط هوشمند و انسان هوشمند داشته باشیم.
وی حاکمیت و تعاملات هوشمند را مؤلفه اجتناب ناپذیر اقتصاد هوشمند دانست و تأکید کرد: همواره شاهد بودیم که هرگاه اجماع تئوریک در بین نخبگان اتفاق بیفتد، دولت با آن همراهی کرده است، این مساله را در خصوصی سازی بانکداری نیز شاهد بودیم. البته این که چه میزان از روند خصوصی سازی رضایت داشته باشیم، موضوع دیگری است. بنابراین می توان در مورد تحقق اقتصاد هوشمند نیز امیدوار بود.
فهیمی اعتقاد دارد تنظیم اقتصاد هوشمند ما را به کارآیی بیشتر، افزایش نوآوری و کاهش هزینه ها می رساند که بیانگر اهمیت این موضوع است. 
وی ادامه داد: با توجه به جایگاه اقتصاد هوشمند، بازار سرمایه حرکت به سوی آن را آغاز کرده و در گام اول هوست دیجیتال را مورد توجه قرار داده است. در این رابطه پلتفرمی طراحی شده که در حال تکمیل بوده و می تواند پایگاه قابل دسترسی از اطلاعات هویتی فرد باشد و دیگر نیازی به ثبت چندباره این اطلاعات در هر مراجعه نباشد.
مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه افزود: این پلتفرم با پایگاه های داده کشور ارتباط مکانیزه و در لحظه ای دارد که به صورت هم زمان اطلاعات وارد شده افراد را راستی آزمایی می کند و دیگر نیازی به دریافت مدارک افراد ندارد. بدین ترتیب می توان سرعت خدمات دهی به افراد را افزایش داد.
بر اساس گفته های او این روند در حوزه دارایی های دیجیتال و هوشمند سازی قراردادها نیز در دستورکار قرار دارد.
 سهم بخش خصوصی از بازار سرمایه ناچیز است
در این بین محسن عامری، مدیر مرکز سرمایه گذاری اتاق ایران با بیان این سوال که بازار سرمایه تا چه حد می تواند به توسعه اقتصاد هوشمند کمک کند، گفت: اینکه بازار سرمایه برای تحقق اقتصاد هوشمند اقدامات اجرایی خود را آغاز کرده جای امیدواری دارد. اما با نگاهی به آمار و داده ها می توان متوجه شد که تنها 15 تا 20 درصد کل تأمین مالی از طریق بازار سرمایه انجام می شود. از این بین کمتر از 20 درصد تأمین مالی ها مربوط به بخش خصوصی واقعی است.
وی افزود: در بودجه سال 99 با توجه به مشکلات ناشی از تحریم بخش قابل توجهی از منابع بودجه قرار است از طریق انتشار اوراق بهادار تأمین شود، از سوی صندوق های تأمین مالی بازار سرمایه ملزم هستند تا 50 درصد این اوراق را بخرند. در این شرایط به نظر، سال آینده وضعیت بدتری برای تأمین مالی داشته باشیم. حال باید دید راهکار بازار سرمایه برای در این رابطه چه خواهد بود؟
 ضرورت دسترسی به اطلاعات برای تحقق اقتصاد هوشمند
حمیدرضا احمدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات از اقدامات بازار سرمایه در حوزه دیجیتالی شدن، اظهار امیدواری کرد و گفت: نباید این اقدامات را نادیده گرفت. هر چند هنوز فضای بازار سرمایه برای بسیاری ناشناخته است.
وی بر این باور است بخش قابل توجهی از آنچه امروز در بازار سرمایه به عنوان اطلاعات غیرقابل انتشار شناخته می شود، تا این حد حساس نبوده و می توان با انتشار آنها بخش زیادی از مشکلات موجود را برطرف کرد.
احمدیان تصریح کرد: آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد، توجه به شاخص های اقتصاد هوشمند و تعریف پروژه برای بهبود وضعیت آن شاخص است. نباید در این مورد به دنبال پروژه بود بلکه لازم است شاخص های مطرح را دنبال کنیم.
مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات همچنین نگاه ویژه بر اهمیت داده ها، اطلاعات و دسترسی آسان به آنها داشت و آن را لازمه بروز اقتصاد هوشمند دانست.
 افزایش آگاهی مردم به شاخص های هوشمندسازی
در ادامه سادینا آبایی، نایب رییس کمیسیون احداث و خدمات فنی مهندسی اتاق ایران، از وجود اقتصاد دولتی و تلاش برای هوشمند سازی این اقتصاد سخن گفت و یادآور شد: برای تحقق اقتصاد هوشمند، مؤلفه انسان و شهروند جایگاه ویژه ای دارد. این افراد باید نسبت به شاخص های هوشمند سازی اقتصاد آگاه باشند و آنها را بشناسند درحالی که متأسفانه این آگاهی هنوز شکل نگرفته است.
به باور این فعال اقتصادی هنوز قوانین با این رویکرد همسو نشده و مسئولان کشور نیز با این رویکرد برنامه ریزی نمی کنند. نبود هماهنگی و یکپارچگی در این بخش مانع از تحقق اقتصاد هوشمند خواهد شد.
بر اساس اظهارات محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران این نشست دومین از سلسله نشست هایی است که طبق برنامه ریزی ها در این حوزه برگزار خواهد شد. او هدف از برگزاری این نشست را بررسی مشکلات و آشنایی و برنامه ریزی برای حل آنها عنوان کرد و گفت: اتاق ایران در تلاش است با توجه به اهمیت بروز تحولات نو در اقتصاد کشور، مسئولان و تصمیم گیران را دور هم جمع کند تا برای رسیدن به هدف، هم افزایی و هماهنگی لازم را ایجاد کند.
منبع: اتاق ایران 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :