آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264461
تاریخ انتشار : 4 دی 1398 10:35
تعداد بازدید : 3134

نشست هماهنگی برگزاری همایش پسماند مطرح شد

موتور محرکه زیست بوم استارتاپی شرکت های بزرگ هستند

نشست هماهنگی برگزاری همایش پسماند با حضور بازیگران اکوسیستم توسط مجمع تشکل های دانش بنیان ایران برگزار شد.
undefined

فناوران- این نشست با حضور افشین کلاهی رئیس مجمع، مجید برزگری دبیرکل مجمع، مهرشاد جواهردشتی معاون دفتر اقتصاد دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رضا تنهایی مطلق مشاور حوزه انرژی و محیط زیست صندوق نوآوری و شکوفایی، سید توحید صدرنژاد رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران، سحر بنکدارپور دبیرکل سندیکا شناسایی و مکانیابی رادیویی، بابک گلدوزیان عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات، فرشید شکرخدایی رئیس کمیسیون توسعه پایدار محیط زیست و آب و طیبه صالحی مدیر اجرایی مرکز هوشمندی و رصدخانه فناوری و نوآوری برگزار شد.
در ابتدای نشست افشین کلاهی رئیس مجمع با بیان اینکه در زیست بوم استارتاپی کشور به شرکت های قدیمی کمتر توجه شده است، گفت: تمام انرژی و منابع برای ایجاد و رشد استارتاپ ها به کار گرفته شده است. هرچند این مساله اتفاق بدی نیست ولی نباید از نظر دور داشت که شرکت های قدیمی و بزرگ هستند که می توانند عامل توسعه پایدار در کشور باشند.
کلاهی با تاکید بر اینکه موضوع پسماند این روزها با وضعیت آلودگی های مختلف که با آن مواجه هستیم یکی از اولویت های نخست کشور است، افزود: از تمام حاضران می خواهم که پیشنهادها و نظرات شان را برای برگزاری هر چه بهتر و موثرتر نشست پسماند بیان کنند. 
برزگری دبیر مجمع نیز با اشاره به اینکه هدف به اشتراک گذاشتن فعالیت های دولت و بخش خصوصی در حوزه پسماند است، گفت: اقدامات بسیاری در این حوزه انجام شده است و در همایش قصد داریم که با شناسایی بازیگران مختلف زمینه همکاری آنها با یکدیگر را فراهم سازیم.
مهرشاد جواهردشتی معاون دفتر اقتصاد دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه ارتباط تنگاتنگی با اتاق بازرگانی برقرار کردیم و از برگزاری چنین نشست هایی که یکسان سازی نگرش های فعالان یک حوزه را به دنبال دارد استقبال می کنیم، گفت: در معاونت به این باور رسیده ایم که شرکت های بزرگ هستند که می توانند جریان سازی کنند و شرکت های کوچک را هم را خود همراه کنند؛ زیرا نیروی انسانی متخصص، توان مالی و صادراتی بالا را در اختیار دارند.
او افزود: تجربیات جهانی استارتاپ ها در حوزه های مختلف از جمله پسماند را بررسی کردیم و علاقه مندیم این اطلاعات را در اختیار اتاق بازرگانی و شرکت های ایرانی قرار دهیم. با این وجود علاقه مندیم فراتر از دورهمی و برگزاری همایش به حل مساله برسیم. یعنی مساله پسماند در کشور را بررسی کنیم و با ابزارهای موجود و توان شرکت های بزرگ و استارتاپ ها راه حل هایی پیدا کنیم.
رضا تنهایی مطلق، مشاور حوزه انرژی و محیط زیست صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: مساله پسماند را در اولویت فعالیت های مان قرار دادیم تا در این حوزه توسعه عمودی ایجاد کنیم. 100 شرکت شناسایی شده است و در حال حاضر برای حل مشکل به بحران رسیده پسماند در استان مازندران با استاندار و شهرداری های این استان در تعامل هستیم.
سید توحید صدرنژاد، رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران نیز در این نشست با بیان اینکه مهم ترین هدف همایش پسماند می تواند دست یافتن به یک ادبیات مشترک باشد، افزود: در قانون مدیریت پسماند که در سال 84 به تصویب رسید، هیچ اشاره ای به بخش خصوصی و شهروندان نشده در حالی که اگر شهروندان در منافع اقتصادی پسماند شریک نشوند، هیچ پروژه ای در این حوزه به نتیجه نمی رسد.
صدرنژاد افزود: در حال حاضر پسماند یک صنعت 10 میلیارد دلاری است که می تواند یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد کند که 40 درصد تعهد دولت در این زمینه را شامل می شود. باید مشکلات عمده آن را که انحصارطلبی گروه های خاص، تمرکز ثروت، فساد و غیره را از این حوزه دور کرد تا مزیت های آن هم شامل دولت، شهروندان و هم شرکت ها و استارتاپ ها شود.
فرشید شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار محیط زیست و آب نیز با تاکید بر  اینکه متاسفانه رژیم مالکیت پسماند هنوز شفاف نیست گفت: در برخی استان ها مانند تهران شهرداری، با رویکرد انحصاری مانع از ورود شرکت های توانمند با راهکارهای موثر برای مدیریت پسماند، می شوند. پیشنهاد میکنم از استانهای دیگر شروع کنیم مانند اردبیل که قصد توسعه گردشگری در استان را دارد و هنوز به نقطه بحران نرسیده و همین طور استان مازندران در نقطه مقابل که در بحران به سر می برد. 
او افزود: باید استارتاپ ها را برای ورود به حوزه ای که ارزش افزوده دارد هدایت کنیم. لازمه این امر نیز آنالیز و بررسی ارزش افزوده صنعت پسماند است. 
شکر خدایی همینطور ایجاد یک رگولاتور و تنظیم کننده بازار در استان های مختلف را یک ضرورت دانست.
سحر بنکدارپور دبیرکل سندیکای شناسایی و مکانیابی رادیویی نیز گفت: ایجاد بستری مناسب برای اعلام نیاز از بخش دولتی و سازمان مدیریت پسماند و همچنین اعلام توانمندی های بخش خصوصی اصلی ترین کارکرد همایش باید باشد. پس از آن استفاده از تجربه استارتاپ های جهانی و معرفی تکنولوژی های روز دنیا می تواند مفید واقع شود.
احسان جهانی دبیر سازمان ملی کارآفرینی نیز با بیان اینکه دچار فقر فرهنگی در حوزه پسماند هستیم گفت: تعدادی بازیگر در بازار فعال هستند که اطلاعات کافی دارند. باید این اطلاعات به مردم و استارتاپ ها منتقل شود. در این نشست باید تجربه جهانی در اروپا و آمریکا مطرح شود قرار نیست چرخ را دوباره اختراع کنیم با استفاده از مجموع این اطلاعات و حضو استارتاپ ها و سرمایه گذاران مشکلات شناسایی و برای آنها راه حل هایی پیشنهاد شود.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :