آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264533
تاریخ انتشار : 7 دی 1398 12:0
تعداد بازدید : 3142

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران:

صادرات نرم افزار از نبود زیرساخت های قانونی رنج می برد

رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران ضمن تشریح وضعیت صادرات انواع نرم افزارها و شتاب دهنده ها و تاکید بر نبود زیرساخت های قانونی مناسب و اعلام تدوین آیین نامه ای برای قانونمند کردن این بخش از صادرات گفت: این آیین نامه باید در شورای عالی صادرات به تصویب برسد.
undefined

فناوران - محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با بیان این مساله از تدوین آیین نامه ای برای قانونمند کردن این بخش از صادرات خبر داد.
بر اساس اظهارات او با توجه به اینکه صادرات نرم افزار به خدمات گمرکی نیاز ندارد و به روش های دیگر انجام می شود، صادرکنندگان پروانه صادراتی دریافت نکرده و چون تاکنون قانونی مناسب با این حوزه تدوین و تصویب نشده، صادرکنندگان مجبور هستند درآمدهای صادراتی خود را به عنوان درآمدهای داخلی اظهار کنند و مجبور به پرداخت مالیات شوند.
وی گفت: با وجود پیگیری های انجام شده در همه 18 سال گذشته که ایران در بخش صادرات نرم افزار فعال شده است، همچنان قانونی برای این حوزه تهیه و تصویب نشده است. به تازگی با تلاش های اتاق ایران، تشکل ها و کمیسیون مربوطه، آیین نامه ای تهیه شده که در کمیته تخصصی شورای عالی صادرات به تصویب رسیده و امیدواریم با تصویب در شورای عالی عملیاتی شود.
این فعال اقتصادی نتیجه تصویب و اجرای این آیین نامه را ثبت اطلاعات صادراتی انواع محصولات این حوزه، افزایش میزان درآمدهای شرکت های فناورانه، توفیق این شرکت ها در جذب سرمایه های جدید و ترغیب سرمایه گذاری های جدید در این بخش و توسعه صادرات دانست.
در ادامه حمیدرضا احمدیان، کارشناس حوزه فاوا به ظرفیت های داخلی ایران برای توسعه فعالیت های حوزه IT و ICT پرداخت و گفت: مهم ترین ظرفیت ایران در این بخش، نیروی انسانی است که می توان با اجرای پروژه های خارجی در داخل از این ظرفیت بهره برد هرچند متأسفانه هنوز مکانیزم ان گونه اقدامات در کشور وجود ندارد.
به باور او، برگزاری نمایشگاه صرف نمی تواند به توسعه این حوزه کمک کند کما اینکه تاکنون هم نکرده است. باید به سومت فعالیت های جدید برویم و روی آن ها سرمایه گذاری کنیم. در حال حاضر گزینه ها و مدل های بسیار متنوعی برای ورود به این بازار در سطح دنیا به وجود آمده است.
وی از طرفی تعدد حامیان بخش خصوصی در کشور را نگران کننده توصیف کرد و گفت: این تعدد در صورتی که همگرایی لازم را با یکدیگر نداشته باشند می تواند به محلی برای ایجاد بخش های خصوصی غیرواقعی و از سوی دیگر عدم حمایت از بخش های خصوصی واقعی منجر شود. استفاده از ظرفیت مناطق آزاد برای توسعه صادرات صنایع خلاق نیز در این نشست مورد تاکید قرار گرفت. 
بر اساس اظهارات غلامی، نماینده شورای عالی مناطق آزاد در این نشست، صنایع خلاق می توانند در این مناطق حضور پررنگی داشته باشند بدین ترتیب شورای عالی مناطق آزاد زمینه فعالیت این واحدهای نوآور را در ترویج صادرات کشور دنبال می کند.
وی ادامه داد: شورای عالی مناطق آزاد برای توسعه صادرات، تفاهم نامه ای با صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه امیرکبیر امضا کرده و تا به امروز ایجاد شتاب دهنده در کیش نهایی شده است. همچنین در حوزه صنایع خلاق، صنایع فرهنگی و شتابنده نده های صادراتی به دنبال تغییر رویکرد هستیم؛ مناطق آزاد باید محور صادراتی کشور باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :