آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264682
تاریخ انتشار : 9 دی 1398 15:28
تعداد بازدید : 3127

قائم مقام وزیر صمت اعلام کرد:

تشکیل شورای راهبری به منظور رفع مشکلات اصناف

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی، با بیان تشکیل شورای راهبری اصناف به منظور بررسی و رفع مشکلات این بخش از اقتصاد ایران گفت: با واحدهایی که برچسب قیمت نصب نکرده باشد، برخورد می شود.
undefined

فناوران- حسین مدرس خیابانی در جلسه کارگروه راهبری و بررسی مشکلات اصناف اظهار داشت: پس از اجرای سیاست دولت مبنی بر اصلاح قیمت بنزین، ستاد تنظیم بازار به صورت روزانه و در جلسات فشرده ای مجموعه سیاست های مرتبط با بازار را مصوب و تلاش کرد تا از تمامی بازوهای اجرایی خود به منظور اجرای این سیاست ها بهره گیرد که بر این اساس اصناف پرقدرت پای کار آمده و در کنار دولت ضمن تأمین نیازهای مردم، به کمک دستگاه های اجرایی در این حوزه آمدند.
وی گفت: حال زمان آن رسیده که بتوان با ارایه مجموعه ای از تسهیلات و حمایت ها، صنوف کشور را تقویت کرد که بر این اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش کرده تا از تسهیلات ذیل تبصره ۱۸ ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به منظور حمایت از صنوف تولیدی بهره گیرد. ضمن اینکه امکانات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز در حمایت از اصناف قرار خواهد گرفت.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان راه اندازی پویش درج برچسب قیمت در استان های کشور گفت: اجرای موفق این طرح توجه ویژه اصناف را می طلبد، چرا که بیش از ۱۵ میلیون نفر از طریق واحدهای صنفی مشغول تجارت و فعالیت در بازار هستند، بنابراین بسیج شدن آنها در نصب برچسب قیمت می تواند گام بزرگی در راستای جلوگیری از گران فروشی باشد.
وی بیان کرد: هر واحدی که برچسب قیمت را بر روی کالای خود نصب نکرده یا روی کالای موجود در فروشگاه آن قیمت درج نشده باشد، حتماً به فکر گران فروشی است و از طریق اصناف باید با آن برخورد شود.
مدرس خیابانی شورای راهبری اصناف را عامل اتصال مجموعه واحدهای صنفی با وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان و تأکید کرد: صنف از صنعت جداشدنی نیست، چرا که تولید صنفی می تواند مکمل و یا پیش نیاز تولید صنعتی باشد.
وی ادامه داد: جهت اجرای بهینه سیاست های دولت، همراهی همه دستگاه های اجرایی، کمک نهادها و همراهی مردم لازم و ضروری است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: اگر چه طی سال های گذشته زیرساخت های تولیدی به شکل جدی مورد توجه قرار گرفته اند اما در کنار آنها زیرساخت های تجاری به اندازه کافی فعال نشده اند، بنابراین باید به دنبال آن باشیم تا در کنار زیرساخت های تولیدی و به موازات گسترش آنها، زیرساخت های توزیعی و تجاری را هم فعال کنیم.
وی سهم اصناف از تولید ناخالص داخلی را ۱۸ درصد ذکر کرد و گفت: در شرایط کنونی مردمی ترین نهاد اقتصادی کشور اصناف است که باید از ظرفیت های آن در سطوح استانی و کشوری به خوبی استفاده شود.
مدرس خیابانی گفت: از سال ۶۷ با استفاده از انواع ابزارها و برخوردها به دنبال درج برچسب قیمت بر روی کالاها بودیم، اما اکنون با کمک و مطالبه مردم می خواهیم وارد عرصه جدیدی از عملیات اجرایی در این حوزه شویم.
وی افزود: اگر دولت بدون حضور بخش خصوصی تصمیمی را اتخاذ کند، به طور قطع اثربخش نخواهد شد، بنابراین باید تمام توان خود را در راستای حل مشکلات صنفی و تولیدی کشور به کار ببندیم.
وی ادامه داد: بر اساس پیشنهادی که به تازگی از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به شورای پول و اعتبار ارایه شده، واحدهای صنفی و صنعتی می توانند با پرداخت ۵ درصد از کل بدهی خود به عنوان پیش پرداخت، یک سال تنفس دریافت کرده و بدهی خود را ظرف ۵ سال بازپرداخت کنند. مدرس خیابانی گفت: باید تلاش کنیم نماینده اتاق اصناف ایران هم در شوراها و کمیته های سیاستگذاری مؤثر بر بخش خصوصی حضور داشته باشد. cوی گفت: تسهیلات صادراتی بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ایران باید به حوزه صنوف صادرات گرا هم اختصاص یابد، ضمن اینکه پروانه های صنفی نیز در کنار پروانه های صنعتی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت. قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان راه اندازی میز صنوف تولیدی در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در برگزاری نمایشگاه ها نیز صنوف تولیدی باید در اولویت باشند، ضمن اینکه بر اساس تأکیدی که به شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران شده، آن دسته از تشکل هایی که اعضای آنها به صورت یکپارچه در نمایشگاه ها حضور یابند می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی هزینه غرفه از سوی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران برخوردار شوند.
مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان راه اندازی خوشه های صنفی در شهرک های صنعتی اظهارداشت: خوشبختانه در تفاهمی که با شرکت شهرک های صنعتی به امضا رسیده مقرر شده تا خوشه های صنفی در شهرک های صنعتی راه اندازی شوند که بر این اساس بتوان از ظرفیت صنوف تولیدی برای تأمین نیازهای ارزی کشور بهره برداری کرد.
مدرس خیابانی گفت: تمام تلاش وزارت صمت آن است که از صنوف تولیدی صادرات محور همپای صنایع حمایت شود، ضمن اینکه تمامی استان ها نیز باید در اجرای امور تنظیم بازار از ظرفیت های اصناف بهره مند شوند.
منبع: وزارت صنعت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :