آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264721
تاریخ انتشار : 10 دی 1398 12:9
تعداد بازدید : 4783

تنها ۶۰ درصد تولیدکنندگان مالیات می دهند

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر ناراضی بودن مردم از سیستم مالیاتی کشور، گفت: ما یکی از ناعادلانه ترین نظام مالیاتی دنیا را در کشور داریم و همین امر موجب شده که عقب ماندگی هایی در عدالت داشته باشیم.
undefined

فناوران- مهدی موحدی، در برنامه پایش با موضوع «مالیات بر مجموع درآمد» گفت: در نقاط مختلف دنیا یک سری پایه های مالیاتی با نرخ های مختلف وجود دارد. زمانی می توان از عدالت مالیاتی سخن گفت که هر فرد کشور بر اساس درآمدهایی که دارند مالیاتی متناسب پرداخت کنند. اما این اصل ساده در نظام مالیاتی کشور ما رعایت نمی شود.
وی افزود: ما از ۶۰ درصد تولیدکنندگان مالیات می گیریم و ۴۰ درصد مابقی مالیات نمی دهند که بخشی از آنها شناسایی نمی شوند و بخشی از آنها معاف از مالیات هستند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: از سال ۱۳۷۹ برنامه سوم توسعه کشور وزارت اقتصاد را مامور می کند که با طراحی یک سیستم جامع عدالت مالیاتی را برقرار کند. اما تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.
این کارشناس اقتصادی گفت: ما شاخص مالیات بر مجموع درآمد در نظام مالیاتی کشور نداریم. این شاخص در همه کشورها وجود دارد. حتی در قوانین مالیاتی سال های ۱۳۲۲ و ۱۳۴۵ نیز این شاخص وجود داشته است. معافیت های متنوع مالیاتی در کشور وجود دارد که همین ناعدالتی مالیاتی را رقم زده است.
موحدی با بیان اینکه باید معافیت های مالیاتی منظم شوند، گفت: ما یک مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی داریم و پیشنهاد این است که به جای شرکت ها و موسسات، از افراد که کد ملی دارند، مالیات گرفته شود. چرا که می توان با استفاده از کد ملی میزان درآمد واقعی افراد را شناسایی کرد و مبتنی بر آن مالیات گرفته شود.
وی افزود: این روش در بیشتر کشورهای جهان پیاده می شود. به عنوان مثال ۵۴ درصد درآمد کل مالیاتی کشور دانمارک از مالیات بر درآمد اشخاص است و این در حالی است که در ایران با تسامح ۴ درصد است.
این کارشناس اقتصادی کشور گفت: معافیت مالیاتی موسسات آموزشی برای کنکور ۶ هزار میلیارد تومان است و اگر این مالیات گرفته شود می توان چند خط مترو با آن ایجاد کرد.  
موحدی افزود: در آمریکا که مهد سرمایه داری در جهان است، ۵ درهک پایین درآمدی ۳ درصد مالیات و دهک های ثروتمند ۷۰ درصد مالیات کشور را پرداخت می کنند. ولی در ایران یک دهک ثروتمند تنها ۳ درصد مالیات کشور را پرداخت می کند.
منبع: ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :