آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264895
تاریخ انتشار : 15 دی 1398 11:59
تعداد بازدید : 4245

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی مطرح کرد:

استقبال از تاسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت مخابرات

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، از تاسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت مخابرات استقبال کرد و گفت: اگر این صندوق راه اندازی شود، صندوق نوآوری و شکوفایی با آن همکاری خواهد کرد.
undefined

فناوران- سیاوش ملکی فر در نشست معرفی خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به فعالان صنعت مخابرات با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری با صندوق های جدید پژوهش و فناوری آمادگی دارد، افزود: اگر صندوق پژوهش و فناوری جدید در حوزه صنعت مخابرات راه اندازی شود، این صندوق همکاری خواهد کرد.
وی اضافه کرد: صحبت های ابتدایی نیز با اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات و سندیکای مخابرات انجام شده است زیرا ما به منابع مالی بخش خصوصی برای حمایت از فناوری ها در اکوسیستم نوآوری نیاز داریم.
ملکی فر به شیوه های تامین مالی در اکوسیستم نوآوری کشور پرداخت و گفت: سه گونه شیوه تامین مالی در این اکوسیستم وجود دارد که شامل تسهیلات یا وام است که از طرف نهادهای حمایتی، وام کم بهره تر از نرخ مصوب ۱۸ درصد وجود دارد.
وی ادامه داد: شیوه بعدی توانمندسازی یا حمایت بلاعوض است که فناوران به این حمایت نیاز دارند و در نهایت شیوه دیگر تامین منابع مالی، سرمایه گذاری یا VC است که شرکت های سرمایه گذار از نوع حقوقی و مدنی با فناور شریک می شوند و به ازای جذب منابع مالی، بخشی از سهم شرکت یا درآمد حاصل از فروش محصول را با سرمایه گذار شریک می شوند. سرمایه گذار نیز در مواردی که توجیه اقتصادی وجود داشته باشد مشارکت خواهد کرد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه این صندوق از ابتدای تولید نمونه صنعتی با تسهیلات نمونه سازی با شرکت های دانش بنیان همراه خواهد شد، گفت: در ابتدای ایجاد این نهاد، قید کمک به شرکت های دانش بنیان لحاظ شد و امروز شرکتی دانش بنیان محسوب می شود که یک نمونه محصول های تک آزمایشگاهی مبتنی بر تحقیق و توسعه ساخته باشد.
وی به افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان طی سال های اخیر پرداخت و افزود: هر شب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری لیست بروزرسانی شده شرکت های دانش بنیان را در اختیار ما قرار می دهد که امروز تعداد شرکت های دانش بنیان به ۴ هزار و ۷۲۷ شرکت رسیده است که بیشترین فراوانی به شرکت های حوزه الکترونیک و بعد از آن به حوزه سلامت اختصاص دارد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه، این صندوق قید دانش بنیان دارد، گفت: تنها شرکت هایی که نمونه آزمایشگاهی یا محصول تولیدی دانش بنیان مبتنی بر دانش و فناوری های پیشرفته داشته باشند و طراحی و ساخت آن در داخل بوده و یا بومی سازی شده باشد، می توانند از خدمات صندوق نوآوری استفاده کنند.
وی راهکار بهره گیری شرکت های غیر دانش بنیان از خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری را استفاده آن ها از خدمات صندوق های پژوهش و فناوری عنوان کرد و گفت: شرکت هایی که دانش بنیان نیستند می توانند از خدمات صندوق پژوهش و فناوری یعنی ارائه تسهیلات، ضمانت نامه و سرمایه گذاری خطرپذیر استفاده کنند.
ملکی فر ادامه داد: بر همین اساس از اسفند سال گذشته(۱۳۹۷) مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق های پژوهش و فناوری اختصاص داده شد تا به شرکت هایی که قید دانش بنیان ندارند، کمک کنند. بنابراین شرکت هایی که دانش بنیان نیستند همچون استارتاپ ها، بسته به اندازه و ابعاد طرح خود می توانند بین یک تا ۴۰ میلیارد تومان از صندوق پژوهش و فناوری تسهیلات دریافت کنند.
وی در ادامه، درخصوص تعداد صندوق های پژوهش و فناوری در کشور نیز گفت: در حال حاضر ۳۸ صندوق پژوهش و فناوری به صورت استانی برای ارایه خدمات به جغرافیای خاص و صندوق های موضوعی مانند صندوق نانو، برق و انرژی، تجهیزات پزشکی و پرشین دارو وجود دارد.
ملکی فر گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری دبیر کارگروه نظارت بر صندوق های پژوهش و فناوری است و در این زمینه نقش رگولاتوری را بر عهده دارد.
منبع: صندوق نوآوری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :