آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264974
تاریخ انتشار : 17 دی 1398 11:11
تعداد بازدید : 3185

بابک ندرخانی، فعال اقتصادی تشریح کرد:

رمز و راز حضور موفق ایرانی ها در بازار فاوای افغانستان

افغانستان به دلیل نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی با ایران از ظرفیت بسیار بالایی برای فعالیت های اقتصادی بازرگانان و تاجران ایرانی برخوردار است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا افغانستان فضای مناسبی برای فعالان حوزه ICT دارد یا نه.
undefined

بابک ندرخانی فعال اقتصادی که چندماهی است فعالیت خود در افغانستان را آغاز کرده در گفت و گو با سایت فدراسیون فاوای ایران از شرایط حضور در افغانستان می گوید.
ندرخانی در خصوص فضای کار در حوزه ICT افغانستان می گوید: در حال حاضر آقای اشرف غنی به عنوان رییس جمهوری افغانستان به شدت روی ایجاد شهر هوشمند، دیجیتال سازی و بستر های الکترونیکی تاکید دارد. اما چند نکته در بحث افغانستان وجود دارد و کسانی که قصد حضور در افغانستان در بخش ICT دارند باید به آن توجه کنند. نخست اینکه هزینه ها و تجهیزات بسترهای الکترونیکی را کشورهای اروپایی به طور خاص در افغانستان ارایه می دهند و در بسیاری از حوزه ها فعلا فضایی برای حضور ایرانی ها وجود ندارد. این حوزه ها بیشتر به بخش دولتی مرتبط می شود. اما در بخش خصوصی این فضا اکنون وجود دارد. به طور مثال شرکت ما در حال همکاری با مدارس (مکاتب) خصوصی در افغانستان است. بخش خصوصی در افغانستان هزینه های خودش را تامین می کند و ترجیح می دهند با ایران همکاری داشته باشند. چرا که آنها به ایران نزدیک هستند و دو طرف زبان و فرهنگ مشترک با یکدیگر دارند و در واقع نرم افزاری که دارند به زبان فارسی است. ولی در بخش های دولتی متاسفانه امکان فعالیت برای ایرانی ها چندان مقدور نیست.
ندرخانی افزود: نکته دیگر این است که میزان قیمت تمام شده محصولات در افغانستان به شدت با داخل کشور متفاوت است. کسانی که علاقه مند هستند در حوزه ICT افغانستان فعالیت کنند، این موضوع را باید مدنظر قرار دهند که در افغانستان یک نرم افزار خیلی خوب حسابداری نهایت ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار قیمت دارد؛ در صورتی که یک نرم افزار معمولی حسابداری ایرانی با قیمت یک تا دو میلیون تومان اصلا در بازار موجود نیست. نسخه های بسیار معمول نرم افزارهای داخلی زیر سه تا۴  میلیون تومان به فروش نمی رود. از همین رو افرادی که قصد ورود به بازار افغانستان را دارند، باید به قیمت گذاری محصولات خود توجه کنند.
وی در ادامه گفت: بخش خصوصی افغانستان کاملا ظرفیت این را دارد که با ایران وارد همکاری شود. یکی از دغدغه هایی که بخش خصوصی افغانستان در حوزه فاوا دارد موضوع پشتیبانی است. آنها گلایه دارند که ایرانی ها کارهایی را در افغانستان راه اندازی کردند و سپس به ایران بازگشته اند و هیچگونه پشتیبانی انجام ندادند. اینکه تا چه حد این ادعا به حق است مشخص نیست؛ اما این نگرانی در میان آنها وجود دارد.
ندرخانی در خصوص حوزه هایی که قابلیت فعالیت برای ایرانی ها در افغانستان وجود دارد می گوید: در حال حاضر فضای فعالیت در حوزه نرم افزار بیشتر است. چرا که ایران تولید کننده عمده سخت افزار نیست و در مواردی هم که قابلیت آن وجود دارد، به دلیل اینکه کمک ها در افغانستان از اروپا و امریکا دریافت می شود، شرکت های مربوط به همان کشورها آن را نصب و راه اندازی می کنند. اروپا و امریکا به دلیل فساد اداری شدیدی که در افغانستان وجود دارد، پول مستقیم به آنها نمی دهند. به طور مثال هم اکنون غربی ها مشغول ایجاد زیرساخت های فیبر نوری برای مدارس هستند. پول این پروژه را امریکایی ها پرداخت کرده اند و آلمانی ها نیز در حال اجرای آن هستند. از همین رو در بخش سخت افزار اجازه مانور داده نمی شود. یکی از همکارانی که در نمایشگاه اخیر ICT ایران در افغانستان حضور یافته بود، تابلوهایی را برای صرافی ها برای ثبت قیمت تولید کرده بود. از این نوع ابزارهایی که بتوان آن را به بخش خصوصی فروخت می توانیم موفق باشیم.
این فعال اقتصادی اظهار داشت: در حوزه نرم افزار فضا به مراتب بازتر است. در حوزه بانکی نیز فضا برای فعالیت بسیار زیاد است؛ چرا که هنوز مردم در افغانستان همگی حساب یا کارت بانکی ندارند و فروش دستگاه های POS می تواند بسیار موفق باشد. حتی بانکداری الکترونیکی هم راه اندازی نشده و فضا در این زمینه کاملا فراهم هست. حوزه های خدمات ارزش افزوده مبتنی بر بستر موبایل به مانند «وس»ها کاملا موضوع جدیدی است. همچنین ساختارهای تلویزیون های اینترنتی و رسانه های مرتبط با آنها نیز از قابلیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است. در بخش هایی که هیچ گونه ارتباطی با دولت ندارد، فضا کاملا برای کار فراهم است. نرم افزارهای مالی و بانکی در افغانستان تقریبا برای همه حوزه های  کسب وکار فراهم است. از جمله آن میتوان به بحث آموزش و پخش های مویگری اشاره کرد که اکنون فضای خوب و بکری دارد.
او در ادامه تاکید کرد: البته نباید فراموش کرد که موضوع «وس» لزوما این نیست که به فردی پیامک بدهیم و با پرداخت هزینه ماهیانه بسته خبری یا شعر ارسال کنیم. «وس» در ایران وارد فضایی شد که از ناآگاهی  مردم سوء استفاده شد و میلیاردها تومان پول از جیب مردم رفت. منظور از وس، سرویس هایی شبیه روبیکا یا نماوا است که در آن بتوان یک سرویس چندرسانه ای در بستر موبایل ارایه داد. در افغانستان حدود ۶ اپراتور فعال تلفن همراه وجود دارد که یک رقابت قابل توجه نیز با یکدیگر دارند. همه آنها در بخش خصوصی هستند و بستر تلفن همراه و نسل 3  در افغانستان فراهم است. اگر بشود سرویس هایی در این چارچوب که مردم به شکل آگاهانه در بستر تلفن همراه سرویس دریافت کنند و پول پرداخت کنند، ایجاد شود، کاملا یک موضوع جدید است و به نظر می رسد سرمایه گذاری موفقی خواهد بود.
ندرخانی همچنین در خصوص نحوه حضور در افغانستان گفت: افرادی که علاقه مند به حضور در افغانستان هستند باید وارد شراکت با طرف های افغان شوند. چرا که آنجا بازار منحصربه فرد خود را دارد و بخش دولتی نیز به شدت مبتنی بر تصمیم های قائم به فرد و روابط شخصی است و اگر ایرانی ها مستقیم وارد شوند، ممکن است رقیب یا حریف شان با یک مجموعه افغان وارد مذاکره شود و فورا برای گرفتن کار از بخش دولتی وارد عمل شوند. در نتیجه به نظر من حتما باید در این زمینه تحقیقات لازم صورت گیرد و فردی را پیدا کنند که در ساختار دولتی افغانستان ذی نفوذ باشد.
او در خصوص علاقه افغان ها برای همکاری با ایرانی ها گفت: افغانستانی ها به شدت علاقه مند برای کار با ایران هستند و نفرت زیادی نسبت به امریکا و اروپا دارند و در واقع بخش فرهیخته و اقتصادی این کشور علاقه مند به کار با ایران هستند؛ به شرطی که در گام نخست قیمت ها را بر مبنای اقتصاد و فرهنگ آنجا بومی سازی کنیم و دوم اینکه اعتماد آنها را نیز به خود جلب کنیم.
ندرخانی گفت: افغانستان از جمله معدود کشورهایی است که به راحتی می توانیم انتقال ارز داشته باشیم و تعدا زیادی از خانواده های افغان در ایران حضور دارند که حاضر هستند در ایران رالج بدهند و افغانی دریافت کنند. در هفته دوپرواز مستقیم به فرودگاه کابل وجود دارد. افغانستانی ها نیز تمایل بسیار زیادی برای کار با ایران دارند و علی رغم نا امنی و درگیری در بخش هایی از افغانستان، مناطقی مانند کابل، هرات،قندهار و مزار شریف مناطقی است که هم جمعیت قابل ملاحظه ای دارند و به غیر از کابل جزو مناطق غربی افغانستان محسوب می شوند که به مرزهای ایران نزدیک هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :