آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264983
تاریخ انتشار : 17 دی 1398 11:28
تعداد بازدید : 3121

نایب رییس اتاق ایران:

ریزش بازار سرمایه در شرایط حساس غیرمعمول نیست

سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران می گوید: بازار بورس بنا به طبیعتش، دارای ریسک و نوسان است. معامله گرانی که وارد این بازار شده اند، ریسک را پذیرفته اند. بازار باید به فعالیت عادی خود ادامه دهد؛ نه فقط فعالان واقعی بخش خصوصی، بلکه هر عقل سلیمی، با اندکی تأمل تصدیق می کرد که در شرایط حاضر ادامه فعالیت بازار بهترین تصمیم بود که شورای عالی بورس اعلام کرد.
undefined

فناوران - شورایعالی بورس بیانیه ای را منتشر کرده که نماینده اتاق ایران در آن جلسه حضور نداشته است؛ به گفته حسین سلاح ورزی نایب رییس اتاق ایران، نکته بیانیه این بود که بازار باید به فعالیت عادی خود ادامه دهد و من فکر می کنم نه فقط فعالان واقعی بخش خصوصی، بلکه هر عقل سلیمی، با اندکی تأمل تصدیق می کرد که در شرایط حاضر این بهترین تصمیم بود. 
وی گفت: بازار بورس بنا به طبیعتش، دارای ریسک و نوسان است. معامله گرانی که وارد این بازار شده اند؛ پذیرفته اند که برای کسب سود، باید پذیرش ریسکها منطقی و محاسبه شده را داشته باشند؛ اما، این ریسکها قرار بوده و هست که ریسکهای طبیعی محیط کسب و کار و اقتصاد باشد؛ نه ریسک ناشی از نقض اصول تنظیم گری و حکمرانی در بازار.
نایب رییس اتاق ایران ادامه داد: قانونگذار با همین نگاه، اتاق ایران را یکی از اعضای شورایعالی بورس شناخته تا اطمینان حاصل شود صدای بخش خصوصی بعنوان ذینع اصلی بازار بورس، در تصمیم گیری ها و تنظیم گری ها شنیده می شود؛ اگر فعالان بخش خصوصی نتوانند به ثبات رویه تصمیم گیری و تنظیم گری در بازار بورس اعتماد کنند؛ فعالیت در بازار بی معنا می شود.باز هم تاکید می کنم که موضوع نتیجه تصمیم گیری در این مورد خاص نیست؛ که ما در اتاق ایران، بعنوان سخنگویان بخش خصوصی، قطعاً با آن موافقیم؛ موضوع بر سر اصول و رویه های تنظیم گری و مقررات گذاری در بازار است؛ که اگر این اصول مورد بی توجهی قرار بگیرد؛ ریسک ناشی از حکمرانی بد، عملاً فعالیت معامله گران را در بازار بی معنا می کند
وی با پاسخ منفی به این پرسش که بورس در روزهای قبل یک ریزش چشمگیر را تجربه کرد، آیا این مصداق شکست بازار نیست گفت: در شرایط حساس بروز ریزش و خیزش ها طبیعی است و بخشی از آن هم ممکن است بر اثر محاسبه اشتباه باشد؛ ولی این به معنای شکست بازار نیست. شکست بازار یعنی در اثر پدیده های ساختاری یا شوکها بیرونی، یا تلفیق اینها، سیستم در محدوده تعادل پایدار و مولد خارج شود. 
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :