آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265050
تاریخ انتشار : 18 دی 1398 16:3
تعداد بازدید : 3237

شورای حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان تاسیس شد

به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، «مجتمع شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت های دانش بنیان و نخبگان»، نخستین بار در ایران، در پارک فناوری پردیس شروع به کار کرد.
undefined

فناوران-  تاسیس این شورا با توجه به وجود هزاران مخترع و شرکت دانش بنیان در سراسر کشور، به ویژه در پارک های «فناوری» و «علم و فناوری» و ضرورت تاسیس شورای حل اختلاف با رویکرد «رسیدگی تخصصی به اختلافات مخترعان و شرکت های دانش بنیان در حوزه علم و فناوری»، طراحی و اجرا شده است.
قضات این شورا علاوه بر داشتن اختیارات ذکر شده در مواد ۹ و ۱۱ قانون شوراهای حل اختلاف، مطابق با ماده ۸ قانون ذکر شده، به درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی، امکان رسیدگی به اختلافات و ایجاد صلح و سازش در تمامی امور مدنی و حقوقی، تمامی جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت را نیز خواهند داشت.
در صورتی که در تمامی قرادادهای بین اشخاص حقیقی و حقوقیِ فعال در جامعه علمی کشور، شرط داوری «شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت های دانش بنیان و نخبگان» لحاظ شود، طرفین قرارداد امکان بهره مندی از مزایای تخصصی شورا را خواهند داشت، همچنین امکان مراجعه به شورا، در صورت عدم پیش بینی نقش داوری برای شورا در قرارداد، بعد از وقوع اختلاف وجود خواهد داشت.
تمامی مخترعان و شرکت های دانش بنیان می توانند برای ارتباط با این شورا یا کسب اطلاعات بیشتر، روزهای شنبه و دوشنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ با شماره های ۷۶۲۵۰۰۳۴ و ۷۶۲۵۰۰۳۳ تماس بگیرند.
نهاد شورای حل اختلاف پس از افزایش حجم دعاوی و پرونده های ارجاعی به دادگستری، به منظور کاهش مراجعات مردمی و افزایش مشارکت آنها در رفع اختلاف های محلی و حل مشکلاتی که ماهیت قضایی ندارند یا از پیچیدگی قضایی کمتری برخوردارند، تاسیس شد، بعد از مدتی با آشکار شدن ضرورت تخصصی شدن شوراهای حل اختلاف در جهت رسیدگی سریع تر و با دقت تر به پرونده ها، شوراهای حل اختلاف تخصصی تاسیس شدند، شوراهای حل اختلاف اصناف، مانند شورای حل اختلاف ویژه بانک‎ها یا امور پزشکی، از این دسته هستند.
منبع: روابط عمومی پارک فناوری پردیس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :