آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265069
تاریخ انتشار : 18 دی 1398 16:32
تعداد بازدید : 4031

افزایش سهم اوراق در بودجه تورم افسارگسیخته می آورد

یک اقتصاددان معتقد است: دولت با کسری جدی بودجه مواجه است؛ می خواهد این کسری را با فروش اوراق جبران کند. فروش 80 هزار میلیارد تومان اوراق، یک تصمیم تورم زاست که بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد. این راهکار موقتی است و سیاست گذار از سر ناچاری آن را در پیش دارد.
undefined

فناوران- محمدقلی یوسفی، اقتصاددان درباره پیش بینی انتشار اوراق در بودجه 99 می گوید: دولت با کسری جدی بودجه مواجه است؛ این اتفاق هم امسال افتاد و هم سال آینده تکرار خواهد شد. از طرفی درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده محقق نشده و درآمدهای نفتی دولت به شدت کاهش یافته است.
یوسفی می گوید: فروش 80 هزار میلیارد تومان اوراق، یک تصمیم تورم زاست که بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد. من معتقدم فروش اوراق، سیاستی نیست که در جهت جمع آوری نقدینگی موجود در بازار اتخاذ شده باشد بلکه صرفاً تصمیمی ناگزیر است که برای جبران کاستی های بودجه دولت گرفته شده ازآنجایی که هنوز راهکار جدی برای خروج ایران از بن بست تحریم ها و مشکلات بین المللی ارائه نشده در سال 1399 کسری بودجه ادامه خواهد داشت؛ این راهکار موقتی با اثر تورمی شدید بر اقتصاد خواهد بود. او تاکید می کند: فروش اوراق گسترده، به جز تأثیرات تورمی، عواقب دیگری هم برای اقتصاد ما دارد. تصمیم افزایش سهم اوراق در بودجه، تصمیم غلطی است. اگرچه برخی می گویند دولت ناگزیر به گرفتن این تصمیم برای جبران کسری بودجه خود بوده اما باید به این هم پاسخ دهند که چرا کار به اینجا کشیده است؟ وضعیت امروز نتیجه سیاست های غلط گذشته است. بزرگ و بدقواره بودن دولت و مداخله های پی در پی در امور بخش خصوصی و عدم تمایل به گفت وگو با جهان سیاست هایی هستند که کار ایران را به جایی رسانده اند که باید برای فروش نفت خود به هر دری بزند. او معتقد است: مشکل اصلی ایران، مشکل ضعف در تصمیم گیری و تعدد تصمیم های گرفته شده و نهادهای تصمیم گیراست. مشکلات ما دهه هاست که تکرار می شود و باید سیاست گذار برای خروج از این وضعیت چاره ای بیاندیشد.  به گفته یوسفی لایحه بودجه سال 1399 تصویر مناسبی از اقتصاد ایران و بحران هایی آن است؛ باید راهکارها و سیاست های گذشته خود را در اقتصاد و راهبری اقتصاد تغییر دهیم؛ وگرنه شعار هیجان زده بودجه بدون نفت و یا بودجه مبتنی بر مالیات، با واقعیت های اقتصاد ایران خیلی فاصله دارد.
منبع: اتاق ایران 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :