آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265161
تاریخ انتشار : 23 دی 1398 15:3
تعداد بازدید : 3140

بازار داخلی با تولیدات «ایران ساخت» رونق می گیرد

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معتقد است که باید نیازهای بخش دولتی و خصوصی با کمک تیم های دانشگاهی و دانش بنیان ها رفع شود.
undefined

فناوران- موضوع تامین نیازهای داخلی به کمک تولیدات داخلی چند سالی است که بر سر زبان ها افتاده است. اما تغییر مسیر بازار هفتاد و دو ملتی که به راحتی به نیاز مشتریان پاسخ می دهد؛ کاری سخت و زمان بر است.
اما همین کار دشوار به مدد شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور انجام شد. البته که با وجود مشکلات و عدم باور درست به تولیدات و خدمات داخلی همچنان این سهم با جایگاه واقعی خود فاصله دارد؛ اما تلاش های صورت گرفته تا حدودی تنور این بازار را گرم کرده است.
برای رسیدن به این هدف سخت و به ظاهر دست نیافتنی دست به دامان توان علم و فناوری کشور شده ایم. ظرفیتی بی حد و مرز که می تواند به همه نیازهای کشور پاسخ دهد. به گونه ای که اسدی فرد می گوید: با شناختی که از حوزه علم و فناوری کشور دارم، ایران در هیچ حوزه ای به بن بست فنی نخواهد رسید. بنا به گفته مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در واقع مشکلات و مسایل ما از جنس فنی نیست. جنس مشکلات بازار ایران بیشتر انسانی و مدیریتی است، اگر دولتی ها پای کار بیایند و بازار خود را به تولیدکنندگان داخلی دهند، همین تولیدات بومی می تواند نیازهای داخلی را تامین کند. اما با وجود همه تلاش ها هنوز هم نتوانستیم به خوبی خلاء بازار داخلی را با تولیدات خودمان پر کنیم.
اسدی فرد اظهارداشت: اگر تلاش ها برای الزام دستگاه های دولتی برای خرید تجهیزات ایرانی بیشتر شود، می توانیم به رونق بازار داخلی به کمک ظرفیت های بومی امیدوارتر شویم. این که توان تولیدکنندگان داخلی بالا است و تیم های دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان به خوبی از پس تامین نیازهای داخلی برمی آیند یک باور درست و منطقی است؛ اما نهادینه کردن آن برای مردم و مسوولان به تلاش مضاعفی نیاز دارد که این مهم بر گردن متولیان زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی کشور است.
مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ما در شبکه آزمایشگاهی تلاش کرده ایم بیشتر نیازهای حوزه آزمایشگاهی را با توان داخلی تامین کنیم و در این راه هم از همه بازیگران این عرصه کمک گرفته ایم.
منبع: معاونت علمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :