آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265192
تاریخ انتشار : 24 دی 1398 13:15
تعداد بازدید : 4376

گفت‌وگو با خسرو توانا، مدیرعامل سیمآوا

تنها تولید کننده ایرانی تجهیزات پیشرفته شبکه هستیم

سیمآوا یکی از شرکت های قدیمی و معتبر بازار کامپیوتر ایران است که در سال 1360 تاسیس شد و کار خود را از تولید بردهای الکترونیکی کار را آغاز کرد. اما پس از چندی وارد عرصه فروش و سپس تولید مانیتور و سپس تین کلاینت شد و در این زمینه ها موفق عمل کرد. این شرکت بعدها از بازار مانیتور خارج شد و حالا در عرصه تجهیزات شبکه، فعالیت تولیدی را ادامه می دهد.
undefined

برای آشنایی با فعالیت ها و محصولات سیمآوا، با خسرو توانا، مدیرعامل این شرکت گفت وگوی کوتاهی انجام داده ایم.

 باتوجه به اینکه شرکت سیمآوا یکی از شرکت های پیشرو در صنعت الکترونیک وانفورماتیک ایران است، شاید بد نباشد که خلاصه ای از تاریخچه فعالیت شرکت را برای خوانندگان ما تشریح کنید.
شرکت سیمآوا در سال 1360 تاسیس شد و موسسان آن، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد الکترونیک دانشگاه تهران، شاغل در کارخانجات تلویزیون پارس الکتریک بودند. 
این شرکت کارش را با تولید محصولاتی از قبیل بردهای تبدیل سیستم تلویزیون های رنگی و محافظ هد ویدیو شروع کرد. مونتاژ کامپیوترهای خانگی و سپس تولید مادربوردهای کامپیوتر، مانیتورهای CRT و LCD از دیگر عرصه های فعالیت سیمآوا بود. در مراحل بعدی نیز این شرکت به تولید تین کلاینت و زیروکلاینت و گیرنده های دیجیتال تلویزیون پرداخت و از دو سال قبل نیز تولید کنترل کننده های شبکه ( Network Appliance ) ، NVR Camera ،Mini PC ، راهکارهای سیستم عامل embedded شده و مدیریت ایستگاه های شبکه را در دستور کار قرار دادیم.
 اولین کالایی را که تولید و مونتاژ آن را انجام دادید چه بوده است ؟ 
اولین محصولی که طراحی و تولید شد، ترانسکدر تبدیل سیستم های پال/سکام تلویزیون های رنگی در سال 1363 بود.
 سیمآوا در دوره ای به عنوان یکی از نام های برتر در بازار مانیتور کشور حضور داشت. انگیزه شما برای جایگزینی تین کلاینت بجای تولید مانیتور چه بود؟
بدلیل کثرت مدل های مونیتور موجود در بازار و توقف تولید مانیتورهای هانسول در کره جنوبی، ما نیز تصمیم گرفتیم به تولید و عرضه محصولات مهم تری بپردازیم که در آن زمان، تین کلاینت را انتخاب کردیم.
 در حال حاضر چند خط تولید محصول دارید ؟ 
در حال حاضر سه خط SMD و دو خط Assembly در کارخانه موجود است که با توجه به ظرفیت مازاد بردهای SMD علاوه بر محصولات خود برای دیگر تولیدکنندگان محصول کامل نظیر محصولات مخابراتی، سیستم های دزدگیر و ترازوی دیجیتال، مونتاژ SMD و تست را انجام می دهیم. 
 درباره محصولات شبکه که اخیرا به سبد کالای شما افزوده شده، توضیح بدهید.
کالاهای جدید ما شامل Network Appliance در مدل های مختلف و فقط رده High End است که این محصول تنها دستگاه تولید داخل است و همینطور تنها محصول ( چه داخلی و خارجی ) است که تاییدیه های امنیتی  و پدافند غیرعامل را دریافت کرده است. 
 در بازار محصولات شبکه، برتری یا مزیت شما  نسبت به شرکت های رقیب در چیست ؟ 
برتری ما، قیمت، خدمات پس از فروش و گارانتی است. اما از همه اینها مهم تر، همان گونه که اشاره کردم، این است که محصول ما تنها دستگاهی است که تاییدیه های امنیتی و پدافند غیرعامل را دریافت کرده است. 
علاوه بر این باید گفت که این تجهیزات به جز سیمآوا، در داخل تولید کننده دیگری ندارد و تنها رقیب ما محصولات خارجی است. 
 باتوجه به چالش های موجود در کشور از جمله  تحریم و مساله ارز شما گام های مهمی را در زمینه تولید برداشته اید. آیا اکنون وضعیت فروش به گونه ای هست که رضایت داشته باشید؟ 
پرواضح است که رضایت کامل وجود ندارد ولی براساس تجربیات سال های گذشته، راه های عبور از مشکلات را می دانیم. ولی به هرصورت قیمت تمام شده ما بالاتر از زمانی است که شرایط عادی باشد. 
 آیا تا کنون در زمینه صادرات فعالیتی داشته اید و با کدام کشورها وارد مذاکره شده اید ؟ 
در زمینه صادرات، در سنوات خیلی دور مادربرد به امارات متحده عربی و ارمنستان در تعداد محدود صادر کرده بودیم که به دلیل مشکلات گمرکی قادر به ادامه آن نشدیم. 
برای محصولات جدید نیز سازمان هایی که بطورکلی در حوزه صادرات محصولات ایرانی فعال هستند،  در حد بازاریابی در کشورهای دوست و ارسال نمونه اقدام شده است . 
 نحوه خدمات پس از فروش و رضایت مشتریان را توضیح دهید.
سیمآوا حدود 42 نماینده خدمات پس ازفروش در سراسر ایران دارد که بصورت قراردادی با شرکت همکاری دارند و برای هر محصول جدید کلاس های آموزشی براای آنها برگزار می شود.
 هدف گذاری و چشم انداز سیمآوا چیست؟
ما در حال طراحی و تولید اپلاینس های High End و محصولات دیگری هستیم که امیدواریم به زودی این محصولات وارد بازار شود. اما برای بکارگیری این محصولات نیاز به ایجاد زیرساخت های کشوری  هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :