آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265220
تاریخ انتشار : 25 دی 1398 10:38
تعداد بازدید : 4154

عضو هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان:

تشکل‎ها حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپی هستند

عضو هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان گفت: استارتاپ ها علاوه بر اینکه برای جذب سرمایه گذار، به مزیت رقابتی و ایده های ناب نیازمندند به تشکل های تخصصی برای ارایه مشاوره، شناسایی ظرفیت های بازار و ارتباط با شبکه ای از فعالان آن حوزه تخصصی نیز احتیاج دارند.
undefined

فناوران- علی مسعودی عضو هیات مدیره مجمع، با بیان این مطلب گفت: گروه های استارتاپی جوانانی پر از ایده و بسیار فعال هستند که نمی دانند دقیقا از کجا شروع کنند بعد از مدت ها تلاش و فعالیت به محصول یا خدمت می رسند ولی با مشکلاتی مانند جذب سرمایه گذار و فروش محصول و جذب مشتری روبرو می شوند.
مزیت رقابتی و ایده خاص کلید جذب سرمایه گذار
او به ذکر چند توصیه به استارتاپ ها پرداخت و گفت: یکی از چالش های مهم استارتاپ ها جذب سرمایه گذار است، سرمایه گذار به دنبال ایده خوب با پیشنهاد خوب است تا بتواند در چشم انداز خود برگشت سرمایه و سود را ببیند در غیر این صورت هیچ انگیزه ای برای سرمایه گذاری وجود ندارد. استارتاپ هم باید یکسری مزیت های رقابتی به نسبت دیگر ایده ها داشته باشند. در نهایت آنچه اهمیت پیدا می کند خاص بودن ایده است. این عوامل موجب عرضه درست محصول به بازار و جذب سرمایه گذار می شود. سرمایه گذار ابتدا به تیم و سپس مزیت رقابتی توجه می کند تا طی آن تصمیم به سرمایه گذاری بگیرد.
مسعودی با بیان اینکه اصلا لزومی ندارد استارتاپ ها از ابتدا سرمایه گذار داشته باشند، به تشریح دلایل خود پرداخت و گفت: استارتاپی که از همان ابتدا با وام و تسهیلات کارش را شروع کند اگر نتواند بازاریابی درستی داشته باشد قادر به فروش نخواهد بود و به سرمایه گذار، بانک یا صندوق بدهکار می شود و به سوی شکست حرکت می کند.
او افزود: بهتر است هر کسی کار خودش را انجام دهد. سرمایه گذارها به طور معمول تیم بازاریاب و تیم های اجرایی دارند و اصول بازار را می دانند. سرمایه گذار شریک شود و استارتاپ به عنوان ایده پرداز قرار بگیرد. این مدل با به کار گرفتن تجربه سرمایه گذاران شانس موفقیت را برای استارتاپ بیشتر می کند.
هیات مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان به نقش مشاوره ها اشاره کرد وافزود: مشاور معتمد هم می تواند در روند موفقیت استارتاپ ها موثر باشد ولی هیچ وقت نمی توان انتظار اقدام عملیاتی از مشاور داشت چون وظیفه ای هم ندارد. استارتاپ ها به یک مجموعه با تجربه که مسیرهایی را طی کرده که برای یک کسب و کار نوپا تازگی دارد، نیازمند است.
این مدل مشارکتی بهترین مدل حمایتی از شرکت های دانش بنیان است. هم سرمایه گذار به سود و نفع می رسد هم استارتاپ می تواند بر پایه ایده خود و با اتکا به تجربه، مشاوره و توان سرمایه گذار به آینده و موفقیت کسب و کار نوپایش امید داشته باشد.
مشاوره به استارتاپ ها را به دولت نسپاریم
مسعودی نقش مشاوران را حلقه مفقوده اکوسیستم استارتاپ ها دانست و گفت: تشکل هایی مانند مجمع تشکل های دانش بنیان چنین رسالتی دارند. ماموریت مشاوره به استارتاپ ها را حتی نباید به دولت سپرد این وظیفه ای است که تنها بخش خصوصی از عهده آن بر می آید. مجمع تشکل های دانش بنیان یا مراکز نوآوری اتاق بازرگانی یکی از وظایف تعریف شده شان برقراری این دست ارتباطات است. ایده خوب با طرح اجرایی مطلوب را به سرمایه گذار مناسب برسانند ضمن اینکه زمینه شناخت بازار، ظرفیت های بالقوه و بالفعل را به صورت مشاوره در اختیار استارتاپ ها و دانش بنیان ها قرار دهند. به گفته مسعودی، اتاق بازرگانی در بخش کلان و در موضوعات تخصصی تر، این نقش برعهده تشکل های بالا دستی مثل مجمع و فدراسیون ها و سپس تشکل های خرد است.
دبیرکل اتحادیه سراسری افزود: البته در حال حاضر هم این تعاملات با مشارکت تشکل ها رخ میدهد هرچند هنوز ساختار مدونی برای آن ایجاد نشده است ولی برای مثال در اتحادیه سراسری نمونه های زیادی داریم که شرکت ها در استارتاپ ها سرمایه گذاری می کنند و اتحادیه در جریان جزئیات روند همکاری قرار دارد و حتی مشاوران حقوقی اتحادیه به طرفین برای عقد بهترین قرارداد مشاوره می دهند.
منبع: مجمع تشکل های دانش بنیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :