آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265437
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1398 12:9
تعداد بازدید : 4222

نایب‌رییس اتاق ایران:

رمز ارزها رقیب پول نیستند

نایب رییس اتاق ایران معتقد است: رمز ارزها جایگزین و رقیب پول نیستند و همی ن برداشت اشتباه باعث شده دولت ها موضع منفی در برابر رمز ارزها اتخاذ کنند.
undefined

فناوران- حسین سلاح ورزی گفت: برخی این تلقی را ایجاد می کنند که گویا رمز ارزها جایگزین پول هستند؛ این اشتباه باعث می شود سرمایه گذاران گمراه شوند و دولت نیز موضع گیری منفی داشته باشد.
حسین سلاح ورزی در همایش شکل دهی آینده سیاست گذاری پولی و مالی، افزود: فناوری بلاک چین و مدیریت کلان داده ها و تحلیل آنها به وسیله هوش مصنوعی بسیار مهم است؛ ضمن اینکه باید اطلاعات تراکنش های مالی را تحلیل کرد؛ این در حالی است که برخی ساده انگارانه و خوش بینانه مباحثی را مطرح می کنند که گویا رمز ارزها جایگزین و رقیب پول شوند؛ درحالی که این ساده انگاری ناشی از عدم درک صحیح از ماهیت پول است.
نایب رییس اتاق ایران ادامه داد: این اشتباه باعث می شود که سرمایه گذاران در حوزه فناوری در این زمینه گمراه شوند و دولت نیز موضع گیری منفی روی این موضوع داشته باشد؛ این در حالی است که بلاک چین رقیب پول نیست ولی مکمل شرایط کنونی اقتصاد ایران است به شرط اینکه برای مبادله اعتبار بین بازیگران زنجیره ارزش نیز اقدامات صورت گیرد و سیاست گذار پولی نیز بتواند زمینه اتصال کنترل شده و حساب شده اپراتورهای این بازار را فراهم آورد.
وی گفت: در حوزه تحلیل کلان داده ها به عنوان هوش مصنوعی می تواند یک ابزار سنجش پایداری بازار پول و اعتبار برای سیاست گذار باشد و یک ابزار سنجش ریسک و اعتبار برای بخش واسطه گری در حوزه فعالان اقتصادی باشد تا درنهایت زمینه خوبی برای ایجاد ابزارها و راهکارهای جدید در نظام پولی فراهم آورد.
سلاح ورزی گفت: پلتفرمیزه کردن اطلاعات مالی از منظر اینکه می تواند تحت مقررات مشخص نظام یکپارچه ای از داده های مالی را ایجاد کند نقش مؤثری در مبارزه با پول شویی دارد. ضمن اینکه هم اکنون در کشور متأسفانه تمام بار تأمین مالی به دوش سیستم بانکی قرار گرفته و بخش های مختلف اقتصاد، در رابطه با سبک تر کردن و توزیع نظام تأمین مالی مساعدت و همراهی ندارند؛ به عبارت دیگر این وابستگی شدید و متمرکز بودن بحث تأمین مالی از طریق نظام بانکی، ریسکی را برای بنگاه های اقتصادی و نظام پولی کشور تحمیل کند؛ ضمن اینکه انتظار ما این است که همه نقش رشد اقتصادی کشور از طریق نظام بانکی پاسخ داده شود و این باعث می شود که سیاست گذار پولی از نقش اصلی خود دور شود.
منبع: مهر 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :