آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265447
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1398 12:26
تعداد بازدید : 3164

ساز و کار اخذ مالیات و عوارض خاص تعیین شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازو کار اخذ مالیات و عوارض خاص (عوارض سبز) را تعیین کردند.
undefined

فناوران- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس ماده ۲۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.
بر اساس این ماده، واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی آلاینده که به تشخیص سازمان حفاظت محیط زیست، حدود مجاز و استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی کنند، در صورتیکه در مهلت زمانی که توسط سازمان مزبور برای آنها تعیین می شود، نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام نکنند، براساس معیارهایی نظیر شدت، مدت، نوع و مکان آلایندگی با نرخ های نیم درصد (۵/۰%)، یک درصد (۱%) و یک ونیم درصد (۵/۱%)، به مأخذ فروش کالا یا خدمات، مشمول عوارض سبز می شوند. این حکم در مورد کلیه واحدهای آلاینده، اعم از واحدهای معاف و غیرمعاف، صادراتی و واحدهای مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جاری است. معیارهایی که در تعیین سطح آلایندگی واحدها، مبنای عمل سازمان محیط زیست قرار می گیرد، حداکثر سه ماه پس از لازم الاجراءشدن این قانون، توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و امور اقتصادی و دارایی (سازمان) تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد. میزان فروش واحدهای موضوع این ماده براساس سامانه مؤدیان یا اظهارنامه ای که به همین منظور به سازمان ارایه می شود، تعیین می شود.
بر اساس تبصره ۱ این ماده در صورتی که واحدهای موضوع این ماده، دارای خطوط تولیدی مجزا با محصول مستقل از هم باشند عوارض سبز صرفاً از خطوط آلاینده دریافت می شود.
بر اساس تبصره ۲ این ماده در صورتی که واحدهای موضوع این ماده، مبادرت به تولید کارمزدی کنند، درآمد ناشی از تولید کارمزدی، با پنج برابر نرخ های مذکور در صدر این ماده مشمول عوارض سبز می شود. شرکت هایی که در زنجیره تولید بنزین و سوخت هواپیما، نفت سفید، نفت کوره، نفت گاز، گازطبیعی و برق فعالیت می کنند، از شمول حکم این تبصره مستثنا هستند. بر اساس تبصره ۳ این ماده سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از تاریخ لازم الاجراءشدن این قانون، پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده را ایجاد کند و امکان دسترسی برخط (آنلاین) سازمان به سامانه مزبور را فراهم کند. سازمان حفاظت محیط زیست موظف است نام واحدهای آلاینده و سطح آلایندگی آنها را در پایگاه مزبور درج کرده و آن را مستمراً به روزرسانی کند.
منبع: ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :