آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265489
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1398 14:1
تعداد بازدید : 3111

کارخانه نوآوری آزادی الگوی همکاری دولت و بخش خصوصی است

دبیرکل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه، کارخانه نوآوری آزادی بزرگترین زیست بوم نوآوری و فناوری خاورمیانه و شمال آفریقا است، احداث و راه اندازی این کارخانه را الگویی مناسب از همکاری دولت و بخش خصوصی در کشور دانست.
undefined

فناوران- آبان ماه سال جاری بود که آئین افتتاح و بهره برداری رسمی از کارخانه نوآوری آزادی، بعنوان نخستین شعبه پارک فناوری پردیس، با حضور ریاست جمهوری برگزار شد.
رییس جمهور هنگام افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی اظهارکرد: در ماه بسیار مبارک ربیع المولود کارخانه نوآوری آزادی را با توسل به روح عظیم الشان پیامبر اسلام(ص) و با نام خداوند بزرگ افتتاح می کنیم.
مجموعه استارتاپی که دکتر روحانی، بهره برداری از آن را افتخارآمیز دانست و گفت: اینکه امروز در فعالیت صنعتی و خدماتی، از حالت سنتی خارج می شویم موضوعی بسیار خوب و مهم به شمار می رود.
این زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور که در ماه های اخیر با بازدید وزرا و مسئولان سازمان ها و نهادهای مختلف از جمله رئیس کل بانک مرکزی، وزیر نیرو و معاون پارلمانی رییس جمهوری رونق دیگری به خود گرفته است،  به گفته ابوالفضل باقری دبیرکل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری الگویی برای نوآوری در کشور محسوب می شود.
وی می گوید: این کارخانه از ظرفیت های قابل توجه بخش خصوصی استفاده می کند و نمونه کاملی از همکاری دولت و بخش خصوصی در حوزه علم و فناوری به شمار می رود و البته می تواند الگویی برای دیگر حوزه ها باشد.
باقری در ادامه با بیان اینکه، ایران با وجود تحریم های یکجانبه از سوی دشمنان خود توانسته است در زمینه رشد استارتاپ های نوآور گام های بلندی بردارد افزود: کارخانه نوآوری آزادی به عنوان بزرگ ترین زیست بوم خاورمیانه و شمال آفریقا، مثال مناسبی برای اشاره به موفقیت ملی در این حوزه است.
وی با بیان این که قدمت ساختمان کارخانه نوآوری آزادی به حدود شصت سال پیش باز می گردد، خاطرنشان کرد: در واقع در سال های گذشته در ساختمان این کارخانه ابتدا الکترودهای جوشکاری تولید می شد.
مدیرکل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این باره یادآور شد: این کارخانه الکترودسازی در سال ۱۳۳۸، به عنوان نخستین کارخانه الکترودسازی ایران و با انتقال دانش فنی از شرکت معتبری در کشور سوییس تأسیس شد.
وی افزود: این شرکت، با توجه به قرار گرفتن کارخانجات صنعتی خود در بافت شهری و همچنین ضرورت توسعه فضای کاری، از اوایل دهه ۱۳۸۰ تأسیسات خود را به خارج از شهر و ۱۴ کیلومتر دورتر از فضای کنونی، در حوالی میدان آزادی انتقال داد.
 نخستین کارخانه نوآوری
مدیرکل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص تصمیم معاونت علمی برای تبدیل مکان متروکه این کارخانه به محلی برای فعالان جوان حوزه علم و فناوری گفت:در واقع از حدود ۱۶ سال پیش، مکان فعلی به حال خود رها و با گذشت زمان به محلی متروکه و جرم خیز، تبدیل شده بود.
باقری خاطرنشان کرد: مکان این کارخانه در سال ۱۳۹۶، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش خصوصی، با هدف نوسازی و تبدیل به نخستین کارخانه نوآوری ایران انتخاب شد.
 زیرساخت سازی دولت و نقش آفرینی بخش خصوصی
 مدیرکل هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه، بیان داشت: در حال حاضر، کارخانه نوآوری آزادی به عنوان بزرگترین زیست بوم استارتاپی خاورمیانه و شمال آفریقا شناخته می شود که در مکانی به وسعت ۱۸۵۰۰ متر مربع و با سرمایه گذاری مشترک دولت و بخش خصوصی با بودجه ای، بیش از دوهزار میلیارد ریال به عنوان ارتباط دهنده استارتاپ ها، سرمایه گذاران و فعالان حوزه نوآوری و فناوری عمل می کند.
 اجتماع همه بازیگران کلیدی
مدیرکل دفتر هماهنگی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ویژگی های بارز این کارخانه نوآور، افزود: حضور کلیه ارکان و بازیگران زیست بوم نوآوری در یک ساختار واحد مانند کارخانه نوآوری آزادی و تجمع در یک نقطه جغرافیایی مشخص از جمله مزیت های این مجموعه محسوب می شود.
به گفته باقری: «حضور نیروی انسانی مستعد»، «تیم های فناور»، «استارتاپ های فعال»، «شرکت های دانش بنیان»، «شتاب دهنده ها»، «فضاهای کار اشتراکی»، «مراکز نوآوری تخصصی»، «سرمایه گذاران خطرپذیر»، «صنایع و شرکت های بزرگ تخصصی»، «مشاوره و مربیان متخصص و حرفه ای»، «شرکت های ارایه کننده خدمات مورد نیاز کسب وکارها» و... در این مجموعه، هم افزایی های قابل توجهی را برای زیست بوم نوآوری و کارآفرینی به وجود آورده است.
 پردیس استارتاپی
باقری در ادامه با تشریح اجزای تشکیل دهنده این مجموعه نوآور، افزود: کارخانه نوآوری آزادی یکی از متنوع ترین زیست بوم های نوآوری و کارآفرینی را در خود جای داده است که طیف وسیعی از حوزه های کسب وکار، نوآوری و فناوری را پوشش می دهد.
به گفته وی، «هوش مصنوعی»، «اینترنت اشیاء، پردازش ابری»، «بازی های رایانه ای»، «سلامت الکترونیک»، «داروهای پیشرفته»، «مدیریت محتوا و رسانه»، «مالی و بیمه»، «معماری و شهرسازی»، «سفر و گردشگری» و... از جمله موضوعاتی است که در این پردیس استارتاپی مورد توجه قرار گرفته است.
منبع: ایرنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :