آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265650
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1398 14:59
تعداد بازدید : 4003

تحریم ها باعث افزایش تولید فناوری های بومی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه ترکیه دروازه صادرات شرکت های ایرانی است، گفت: تحریم ها علیه ایران باعث افزایش تولید فناوری های بومی شد.
undefined

فناوران - سورنا ستاری در همایش شرکت های دانش بنیان و فناوری ترکیه و ایران در استانبول با بیان این که ایران به کمک شرکت های دانش بنیان توانسته است تحول تازه ای در اقتصاد خود رقم بزند، افزود: تحریم های آمریکا می توانست یک کشور را نابود کند، اما ایران روی پای خود ایستاد.
وی با بیان جهش علمی ایران در حوزه های مختلف فناوری گفت: ایران آماده توسعه زیرساخت ها و همکاری جدی برای انتقال فناوری ها در قالب شرکت های دانش بنیان به ترکیه است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه نسل جدید جوانان خلاق و کارآفرین در ایران، شکل گرفته که قوانین بین المللی را به خوبی می شناسد و می تواند شریک خوبی برای شرکت های ترکیه باشد، گفت: ترکیه دروازه صادرات شرکت های ایران است. تعامل میان روسای جمهور دو کشور در یک سال نشان دهنده سطح بالای سیاسی است. اما روابط حوزه اقتصادی باید به سطح مطلوب برسد و تا دستیابی به هدف حجم تجاری ۳۰ میلیارد دلاری فاصله دارد و باید سطح روابط اقتصادی ما نیز به سطح سیاسی برسد. ستاری در این نشست که میزبان حدود ۸۰ شرکت ایرانی و ۲۰۰ شرکت ترکیه ای بود، افزود: تحریم ها علیه ایران باعث شد تا تولید فناوری های بومی افزایش پیدا کند. حدود ۲۰۰ شرکت ایرانی برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کردند اما به دلایلی ما تنها با ۸۰ شرکت حضور پیدا کردیم. وی گفت: در سال های اخیر اتفاقات بزرگی در زمینه اقتصاد دانش بنیان در ایران افتاده است. ایجاد شرکت های بزرگ تکنولوژی با تولید علم و فناوری در رابطه با ICT، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و پزشکی از نتایج توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران است.
در این همایش مهدی قلعه نوی رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با تاکید بر اهمیت برگزاری چنین همایشی گفت: ما دارای ۵ هزار شرکت دانش بنیان و فناوری در داخل ایران هستیم که اکنون حدود ۸۰ شرکت در ۴ حوزه بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، ماشین آلات و مواد پیشرفته در این همایش حضور دارند.
وی با اعلام برگزاری چند نمایشگاه تخصصی در سال جاری در ایران، ادامه داد: آمادگی داریم که از هیئت های ترک در برنامه های ایرانی میزبانی کنیم و می توانیم بخشی از این هزینه ها را تامین کنیم. مایلیم که این نشست ها به شکل تخصصی صورت بگیرد. در وهله نخست نیز حوزه سلامت را در نظر داریم.
منبع: معاونت علمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :